Biztonsági okból csak tegnap hozták le a Moraru-völgyből a vasárnapi tragédia áldozatait – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Voda Octavian, a Prahova megyei hegyi mentők vezetője, aki éppen a szerencsétlenség helyszínére tartott.
Mint arról beszámoltunk, öten életüket vesztették Romániában vasárnap, amikor a Bucegi-hegység Moraru-völgyében lavina zúdult az országos alpesisí-bajnokság résztvevőire. A kétnapos versenyt a román alpin- és hegymászószövetség (FRAS) szervezte.
A legmagasabb romániai hegycsúcsról, az Omuról levezető, versenyzőkkel és nézőkkel teli Moraru- völgyben délután fél kettőkor indult meg a hatalmas hótömeg – adta hírül az Evenimentul Zilei. Hét embert – hat versenyzőt és egy nézőt – sodort magával. A versenyt azonnal lefújták, és aki csak tehette, az eltűntek kutatására indult. Nemsokára két sokkos állapotban lévő fiatalra bukkantak, akiknek csodával határos módon sikerült egy sziklában megkapaszkodniuk, majd kiásniuk magukat a hóból. Őket szinte sértetlen állapotban szállították a közeli Gura Diham menedékházba. Az öt áldozat holttestét többórás kutatás után csak este találták meg versenyzőtársaik a másfél méteres hó alatt. A lavina háromszáz méteres távolságra sodorta őket.
A lap úgy tudja, hogy a versenyzők közül életét vesztette a székelyudvarhelyi Mike Csaba, a csíkszeredai Blága István, a nagyváradi Búzási Zoltán és a zarnesti Ionut Cosmin. Az áldozatok között van egy román katona, a 22 éves Dorel Jercan is, aki nézőként vett részt a versenyen.
Sanda Badralexe, a FRAS főtitkára a román lapnak elmondta: Mike Csaba a székelyudvarhelyi hegyi mentőcsapatnak is tagja volt. Szerinte elképzelhető, hogy a rutinos sportolókat a biztonságosnak tűnő pálya tette elővigyázatlanná, s ez okozhatta a tragédiát.
Dan Vasilescu, a román alpinistaklub elnökhelyettese a Magyar Nemzetnek elmondta: Búzási és Mike nagy nevű síelőknek számítottak, több nemzetközi versenyen is jó helyezést értek el. Vasilescu hozzáfűzte: a széles Moraru-völgy nem igazán nehéz pálya. A hó minősége miatt azonban januárban még nem, csak márciusban javallott használni. Az utóbbi időszak változó időjárása miatt a hegy keleti oldalán a hótömeg megfagyott, míg a déli oldalán megereszkedett, és csúszni kezdett. Az Evenimentul Zilei felvetésére, miszerint a szervezők nem gondoskodtak arról, hogy a versenyt hegyi mentők is biztosítsák, elmondta: a versenyzők között igen sok hegyi mentő is volt, ezért fölösleges lett volna különcsapatot összeállítani. Hozzátette: minden síelő tudatában van annak, hogy veszélyes sportot és hivatást választott magának.
A Bihar megyei hegyi mentők egyik alkalmazottja, Adrian Marin szerint a 30 éves Búzási Zoltán a nagyváradi hegyi mentőcsapat alapító tagja volt, és ő nyerte a legutóbbi alpesisí-bajnokságot. Búzási volt az is, aki tavaly megszervezte a román nemzeti bajnokság egyik versenyét a Virtop-Arieseni pályán.
A lap tudósítója a résztvevők elbeszéléseiből arra következtetett, hogy a versenyt olyan területen rendezték, amelyet veszélyessége miatt tilos télen használni.
A szerencsétlenség öt áldozatának hozzátartozói a neves üdülőparadicsomban, Sinaián gyűltek öszsze. A tragédia körülményeinek tisztázására Brassóból tegnap szakemberek érkeztek a helyszínre.
Gyakoriak a tragédiák
A Fogarasi-havasokban, a Bilea-tó fölötti részen tavaly négyen vesztették életüket, amikor a nyári pályán lavina temette be őket. Két évvel ezelőtt a kitűnő alpesisíző, Kovács Zoltán a Piatra Craiuluion halt meg. A legtöbb áldozattal járó szerencsétlenség évtizedekkel ezelőtt történt, amikor huszonhárom nagyszebeni diák halt meg egy hóomlás következtében. (G. J. J.)