Vitába keveredett a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) és a Belügyminisztérium (BM) a készülő fegyvertörvény miatt – értesült a Magyar Nemzet. A lapunk birtokába került – egyébként harminc évig nem nyilvános – törvénytervezetben az szerepel, hogy a MeH egy tavaly decemberi egyeztetésen azt javasolta: a 7,5 joule csőtorkolati energia alatti flóbertfegyverek tartása ne legyen engedélyköteles, csupán bejelentésköteles. Ugyanakkor a szabályozást készítő BM ezzel a javaslattal nem értett egyet. A dokumentumot Lamperth Mónika belügyminiszter helyett közigazgatási államtitkára, Tóth Zoltán írta alá.
A törvénytervezet szerint a 7,5 joule csőtorkolati energia csak egy valószínűségi érték, és a lövedék veszélyességét befolyásolja még a fegyver kalibere, a lőtávolság, illetve hogy a test melyik részét éri a találat. Szakértők szerint a dokumentum hitelességét és következetességét aláássa, hogy pár oldallal később már arról értekeznek, a légfegyvereknél továbbra is megmarad határértéknek a 7,5 joule.
A törvénytervezetben az szerepel, hogy a flóbertek többsége gyártási számmal van ellátva. Ugyanakkor információink szerint ennek éppen az ellenkezője igaz: elvétve található olyan flóbert, amelyen van egyedi azonosítószám. Ennek egyik oka, hogy az ezt szabályozó 1999-es minisztériumi rendelet betartatását végző állami cég eddig nem szólította fel erre a fegyvergyártókat.
Vass Gábor, a Nem Halálos Hatású Fegyverek Tulajdonosainak Érdekvédelmi Szervezete (Neha) elnökségi tagja és a Kaliber magazin szerkesztője szerint elfogadhatatlan, hogy a tervezet százezreket kényszeríthet hosszadalmas, több tízezer forintba kerülő engedélyeztetési hercehurcára, ráadásul amikor megvásárolták a fegyvert, még nem kellett rá engedély. Rámutatott: a flóbert csupán a nemzetközileg elfogadott ölési határ csőtorkolati energiájának egytizedére képes. A dokumentum egyes helyeken száz-, máshol kétszázezer flóberttulajdonosról ír, miközben nemrég még elutasították a kétszázezres becsléseket – emlékeztetett Vass Gábor. Ha életbe lép a törvény, alapesetben kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést kaphat az, aki nem szerez engedélyt – fűzte hozzá a Neha képviselője.
Vass Gábor szerint a velünk együtt csatlakozó Szlovákiában, Szlovéniában és Csehországban sem engedélyköteles még a flóbert, és Franciaországban vagy Ausztriában akár emberélet kioltására alkalmas éles lőfegyvereket is lehet szabadon vásárolni. Az EU-ra hivatkozó tervezett szabályozás olyan helyzetet teremt, hogy a flóbertek ugyanabba az engedélyköteles kategóriába kerülnek, mint az akciófilmekben gyakran látott 44-es kaliberű Magnum maroklőfegyverek.
Virágos Ernő, a Fegyvertartási Engedéllyel Rendelkezők Érdekvédelmi Szövetségének (FERÉSZ) alelnöke szerint a törvénytervezet a demokrácia megcsúfolása. Elmondta: bár az ő véleményüket is kikérték, azt semmilyen szinten nem vették figyelembe. A dokumentum tanúsága szerint a FERÉSZ csupán „észrevételt tett” az előterjesztésről. Ezzel szemben Virágos Ernő lapunknak kijelentette: végig ellenezték azt. – Példátlan, hogy a belügyi tárca meghamisította a véleményünket – tette hozzá. Kiemelte: legnagyobb hibája a törvénytervezetnek, hogy az Alkotmánybíróság korábban kiadott állásfoglalása ellenére nem szabályozza részletesen a lőfegyverek tartását, ráadásul az uniós előírásokkal szemben még teljesítményhez is kötné azt.
Az előterjesztéssel az Erőszakellenes Fórum és a Magyar Technikai és Tömegsport Klubok Országos Szövetsége sem ért egyet.
Ha a jelenlegi formájában emelkedik törvényerőre az előterjesztés, több tízezer fegyvertulajdonos kilincselhet a rendőrségen engedélyért. Kócsa István, az ORFK rendészeti osztályának helyettes vezetője elmondta: személyi állományukkal nem tudnák elvégezni a munkát, így is nagyon leterheltek. Sok múlik majd azon, hogy az elfogadott törvény milyen engedélyt ír elő: könnyítettet, vagy ugyanolyat, mint más lőfegyverek esetében. Az uniós jogharmonizáció miatt a flóberteket mindenképpen nyilvántartásba kell venni, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy azokon egyedi azonosító legyen – szögezte le.
Információink szerint hétfőn elvetették azt a javaslatot, hogy az előterjesztés a kormány elé kerüljön. A belügyi tárcánál azt közölték lapunkkal, hogy addig nem nyilatkoznak az ügyről, amíg a kormány nem dönt a törvénytervezet sorsáról.
Emlékezetes, az előző kormány idején, 1999 augusztusában napvilágot látott egy fegyvertörvény-tervezet, amely megszüntette volna a sportcélú, vagyonvédelmi és önvédelmi maroklőfegyverek tartását, ráadásul a flóberteket – torkolati energiától függetlenül – engedélykötelessé tette volna. A szakmai szervezetek és az érdekvédők tiltakozása azonban visszakozásra késztette Pintér Sándor akkori belügyminisztert. A Medgyessy-kormány tavaly januárban fórumot szervezett az érdekvédők és a szakmai szervezetek részvételével, amelyen a német fegyvertörvény kidolgozásáért felelős szakember, Bernd Fischer kijelentette: az unióban a 7,5 joule csőtorkolati energia alatti, illetve az emberélet kioltására alkalmatlan fegyverek nem engedélykötelesek. Korábban lapunknak a BM illetékese úgy nyilatkozott, az EU-ban nem a csőtorkolati energia, hanem a fegyver automatizáltsága és csövének hossza számít.
Ha a törvényt jóváhagyja a kormány, és az Országgyűlés is megszavazza, akkor várhatóan csődbe mennek a hazai flóbertgyártók és -forgalmazók, több száz alkalmazottjuk pedig az utcára kerül. Ugyanakkor a flóbertek mégsem szorulnak ki az országból, hiszen a határok és a vámellenőrzés megszűnésével más tagállamokból könnyedén beszerezhetőek lesznek. A tulajdonosok szerzett jogaik csorbítása miatt pedig kártérítési pereket indíthatnak az állam ellen.
Bemutatjuk a Mediánt, ami több mint egy évtizede mindig az aktuális ellenzéki jelölt sikerét „méri”