Többrendbeli, különösen nagy kárt okozó csalással gyanúsítja a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Csák Imrét, akit december 29-én, egy budapesti lakásban fogtak el – tájékoztatta lapunkat Bényi Mónika sajtóügyeletes. Közölte: az Enix-Pro Kft. ügyvezető igazgatója munka ígéretével, valamint kölcsön címén hatmillió és hatvanmillió forint közötti összegeket vett fel több cégtől és magánszemélyektől úgy, hogy visszafizetésükre nem volt reális lehetősége. Eddig tizennégyen tettek feljelentést, s az adatok szerint a kár meghaladja a 400 millió forintot. Az ügyben tavaly nyáron indult nyomozás, de mivel Csák ismeretlen helyre távozott, belföldi, később pedig nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Végül december 29-én őrizetbe vették, majd szilveszter napján a Budai Központi Kerületi Bíróság előzetes letartóztatásba helyezte.
A férfi ellen az Enix Pro Kft. felszámolója is feljelentést tett tavaly nyáron az ORFK pénzügyi nyomozó hivatalánál, csődbűntett miatt. A könyvelési szakemberek legalább 5-600 millió forint olyan hitelezői állományt találtak, amelyet a cégvezető vélhetőleg kimentett a kft.-ből.
A károsultak szerint másfél milliárd forinttal tartozik nekik Csák Imre – mondta el lapunknak Thaisz Andrea, az Enix-Pro Kft. több egykori alvállalkozójának jogi képviselője. Az ügyvéd szerint nemcsak a szerződéskötési jutalék címén Csáknak átadott készpénzt kellene a vállalkozónak visszafizetnie, hanem a meghiúsult munka utáni bánatpénzt is.
Csák Imre jogi képviselője, Törőcsik Béla lapunknak elmondta: ügyfele még nem tett vallomást, később azonban hajlandó erre. A férfi bankszámláját vagy egyéb vagyonát nem zárolták.
Mint arról már hírt adtunk, az Enix-Pro Kft. nyerte el 2001-ben a józsefvárosi városrehabilitációs program, a Corvin–Szigony projekt megvalósítására kiírt pályázatot. A semmiből feltűnt cég 9,6 milliárd forint értékű adásvételi szerződést kötött a VIII. kerületi önkormányzattal és annak vagyonkezelő cégével, a Rév 8 Rt.-vel az Üllői út, Nagykörút, Práter utca, Szigony utca által határolt területen lévő ingatlanokra. A terület kiürítése után 4000 lakásból álló új városrészt kellett volna létrehoznia Csák cégének. Eközben a társaság a tényleges munkát elvégző alvállalkozókkal is megállapodott, s üzletszerzői, vagy éppen szerződéskötési jutalék címén több millió forint készpénzt kért tőlük, amit meg is kapott.
Csák Imre a vállalkozókkal a munkafázisokra kizárólagos szerződést kötött, de később kiderült: többek is ugyanilyen feltételek mellett jutottak munkához. A légvár 2002 januárjában omlott öszsze, amikor az ingatlanok vételárának első részletét, kétmilliárd forintot kellett volna befizetnie az Enix-Prónak az önkormányzat számlájára, ám a cég ezt nem tudta teljesíteni. A felek egymást okolják, jelenleg is per tárgya, hogy melyikük hibázott. Az önkormányzat új pályázatot írt ki, s tavaly nyáron hirdették ki a győztest. A pórul járt alvállalkozók pedig futnak a millióik után.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton