Szappanos Gábor, a Virusbuster Kft. víruslaborjának vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: hozzávetőleg minden tizedik levelet megfertőzött a Mydoom vírus az elmúlt napokban Magyarországon. A Mydoom a valaha tapasztalt legnagyobb támadást intézte a világhálóra fűzött gépek ellen, egymaga hússzor annyit, mint az öszszes többi vírus együttvéve. Külföldi szakértők szerint a fertőzött üzenetek az utóbbi napokban a világ e-mail-forgalmának harminc százalékát tették ki.
A Mydoom az e-mailek mellékleteként küldi magát a fertőzött számítógépről gyűjtött e-mail címekre. A levelek melléklete a 22 528 bájtos vírus, véletlen fájlnévvel, .exe, .pif, .cmd vagy .scr kiterjesztéssel. Gyakran ZIP-archívumként csatolja magát. A Mydoom a Kazaa fájlcserélő rendszeren keresztül is képes terjedni, akárcsak szerda óta észlelt változata, a Mydoom B, amely azonban nem okoz számottevő fertőzést.
A vírus a fertőzött számítógépre egy backdoor (hátsó ajtó) -komponenst is feltelepít, amelyen keresztül betörhetnek a gépbe, és adatokat, információkat lophatnak el.
A féregvírus február elején támadást intéz a Microsoft és az SCO szoftvercég ellen: a több százezer fertőzött gépről másodpercenként egyszer megpróbálja letölteni a webhelyek nyitólapját. Ha a támadás sikeres lesz, akkor a weboldalak elérhetetlenek lesznek, az internet pedig megbénulhat. Az SCO és Microsoft „vérdíjat”, külön-külön 250 ezer dollár pénzjutalmat ajánlott fel annak, aki segít elvezetni a hatóságokat a Mydoom féreg írójához – írta a BBC. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium tegnap közleményt adott ki, amelyben víruskereső szoftverek használatát, valamint azok folyamatos frissítését javasolja az internetezőknek. A tárca arra kéri a szolgáltatókat, hogy honlapjukon jól látható helyen tegyenek letölthetővé legalább egy, ingyenesen kipróbálható vírusvédelmi szoftvert.
A Mydoom február 12-én leáll, a szakemberek szerint azonban csak azért, hogy később újabb változatban lendüljön támadásba.
Ilyen siralmas állapotok vannak most Rákosrendezőn - képek