Nincs pénz az önrészre

Nem állnak rendelkezésre érdemi források ahhoz, hogy a 2004-es agrárköltségvetésből finanszírozható legyen az uniós közvetlen támogatásokat kiegészítő nemzeti önrész (top up) – derül ki egy lapunk birtokába került dokumentumból, amelyet Németh Imre agrárminiszter jegyez.

Nagy Ottó
2004. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiány azért keletkezett a büdzsében, mert a tavalyról áthúzódó determinációk és a csatlakozás után is fenntartható nemzeti támogatások felemésztik azt a 139,9 milliárd forintos összeget, amelyet az agrártárca tisztán hazai finanszírozású támogatásokra fordíthat. Az idei agrártámogatásokról folyó vitákban a kormányoldal azt állította, hogy a 293 milliárd forint mindenre elég lesz, az ellenzék viszont azt, hogy az agrárbüdzséből nem lehet kifizetni a nemzeti támogatásokat. Egy lapunk birtokába kerül dokumentumból – amelyet Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter neve fémjelez – azonban kiderül, hogy érdemi források nem állnak rendelkezésre a közvetlen termelői támogatások nemzeti kiegészítésére (top up) 2004-ben. A dokumentum úgy folytatódik, hogy a nemzeti kiegészítés egyébként is csak a tárgyév – azaz 2004 – december elsejétől a következő év április 30-ig fizethető ki.

Ismeretes, hogy az idei agrárbüdzsében 139,9 milliárd forint szerepel, amelyet nemzeti támogatásként tisztán hazai finanszírozású pályázatokra lehet fordítani. Az is nyilvánvaló – és ezt a dokumentum is leszögezi –, hogy ebből az előirányzatból mindenekelőtt a tavalyról áthúzódó kifizetéseket, az úgynevezett determinációkat kell először kifizetni. Azok összege a hivatalos becslés szerint 75 milliárd forint, ám hallani olyan – az agrártárcához közeli forrásból származó – információkat is, miszerint a determinációk összege a 90 milliárd forintot is eléri.
A determinációk teljesítése után fennmaradó pénz a csatlakozás után is fenntartható nemzeti támogatások finanszírozására és a „top up” kifizetésére fordítható. A csatlakozás után fenntartható hazai támogatások köre azonban még nem nyilvános. Tudomásunk szerint azokat a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) már tavaly elkészítette, de eddig nem tette közzé. Ezek a támogatások azonban csak akkor alkalmazhatók, ha a csatlakozás időpontjában már élnek, illetve ha azokat a csatlakozás időpontjától számított négy hónapon belül – esetünkben 2004. szeptember 1-jéig – az EU-val notifikáltatjuk. Meglétük azért fontos, mert az idén nem alkalmazott, tisztán nemzeti forrásból finanszírozott támogatások későbbi elfogadtatása az EU-val szinte kizárt, másrészt a jelenlegi tagországok mindegyike működtet hasonló szabályozást.
Mivel azonban ezen támogatások forrásigénye minimálisan 58 milliárd forint – áll a dokumentumban –, ezért szinte kizárt, hogy a „top up”-ra elegendő pénzt tudna fordítani az FVM. Ismeretes az is, hogy az ellenzéki és az érdek-képviseleti felvetésekre – amelyek rendre erről szóltak és hasonló számításokon alapultak – az agrártárca képviselői azzal válaszoltak, hogy van pénz a kifizetésekre, sőt azon dolgoznak, hogy azt előlegként – amennyiben az EU is beleegyezik – kifizethessék a magyar termelőknek. A későbbi nyilatkozatokban viszont már az jelent meg, hogy a hazai gazdák ugyanúgy kapják meg az uniós támogatásokat, mint a korábbi tagországok termelői. Azaz az idei kifizetésekre december 1-je és 2005. április 30-a között lehet számítani. Az előleg kifizetése pedig annyiban változott, hogy az ahhoz szükséges öszszeget az FVM a kincstári egységes számláról akarja biztosítani.
Ezzel kapcsolatban azonban néhány olyan információ kering szakmai körökben, hogy az EU csak akkor hajlandó hozzájárulni az előlegfizetéshez, ha a hazai intézményrendszer időben, még a csatlakozás előtt kiépül.
*
Ugyan az EU január elsejétől lehetővé tette a belépő tagországoknak, hogy kiírják pályázataikat a közösségi támogatásokra, hazánk nem élt azonnal e lehetőséggel. Az illetékesek szerint a csúszás menetrend szerinti, és a kiírásokat január második felétől március végéig ígérik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.