Nyomozás indul a Hajdú-Bét ellen

Miután a rendőrség alaptalannak tartotta a feljelentést, a termelők megfellebbezték, a Debreceni Városi Ügyészség pedig elrendelte a nyomozást jelentős kárt okozó csalás megalapozott gyanújával a Hajdú-Bét Rt. ellen.

2004. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzüket hiába követelő termelők panaszát megalapozottnak találta, és elrendelte a nyomozást a Hajdú-Bét Rt. ügyében a Debreceni Városi Ügyészség – tájékoztatta lapunkat Pásztor János vezető ügyész. Az eljárás jelentős kárt okozó csalás megalapozott gyanújával ismeretlen tettes ellen indult. Az első fokon felszámolásra ítélt, a termelőknek mintegy öt-, összességében mintegy húszmilliárd forinttal eladósodott Hajdú-Bét Rt. ismeretlen, intézkedésre jogosult vezetői ellen tavaly decemberben tett feljelentést néhány, összességében mintegy tízmillió forint jogos követelés ki nem fizetését sérelmező libatartó. A feljelentést a Debreceni Rendőrkapitányság megalapozatlannak találta, és elutasította. Az elutasító határozat ellen a termelők panaszt nyújtottak be az ügyészséghez, aminek a fellebviteli hatóság helyt adott, és március 15-i jelentéstételi kötelezettséggel elrendelte a nyomozást.
A termelők panaszukban szóvá tették azt is, hogy a nyomozó hatóság nem vizsgálta, milyen volt a Hajdú-Bét anyagi és piaci helyzete a tavalyi, év eleji tömeges szerződéskötések idején, és kérik, hogy a rendőrség állapítsa meg a beszállítók számát, kilétét, illetve az egyes hitelezőkkel szemben fennálló tartozások nagyságrendjét. Kérik annak kinyomozását is, hogy mi történt azzal az árukészlettel, amit a Hajdú-Bét a beszállítóktól átvett, s amelynek ellenértékével mind ez idáig adós a termelőknek. Választ várnak arra a kérdésre is, hogy az értékesített áruk és az abból befolyt összegek hova lettek, illetve mire használta fel a pénzt a Hajdú-Bét. A termelők szerint választ kell adnia arra a kérdésre is, hogy a Wallis Rt., a Hajdú-Bét Rt. tulajdonosa kapcsolt vállalkozásain keresztül milyen összegeket vett ki a baromfifeldolgozó társaságból.
Szakértők szerint a Hajdú-Bét mintegy húszmilliárd forintos adósságot halmozott fel, amiből több mint ötmilliárddal a termelőknek tartozik, akik, lévén C kategóriás hitelezők, felszámolás esetén sem számíthatnak arra, hogy hozzájutnak követeléseikhez. Sok reményük a jogerős felszámolási végzés meghozatala előtt sincs, hiszen az APEH néhány napja zárolta a társaság számláit, a hitelező bankok pedig jelzálog fejében elvonták a cég ingatlanjainak jó részét. A Hajdú-Bét ennek ellenére termel: a kiváló minőségi paraméterekkel rendelkező debreceni üzem a Bábolna Rt.-nek dolgozik bérben, s szakértők szerint ez a konstrukció maradhat a felszámolás idején is. Bábolna egyébként igényt tart a cég minősített csirkekapacitásaira, a víziszárnyas-vonalra pedig több csoport is aspirál: ezek között emlegetik a Carnexet, a Varga Ferenc nevével fémjelzett Nyírségi Szárnyas Kft.-t illetve még egy, közelebbről meg nem határozott termelői csoportot. Varga Ferenc – egyébként kiváló szakmai referenciákkal rendelkező agrárvállalkozó – vevőkénti megjelenésére némi árnyékot vet, hogy annak idején ő volt az, aki az elhíresült kacsavadászatot Medgyessy Péternek és román kollégájának a Hortobágyon megszervezte.
A Hajdú-Bét termelőinek megsegítése érdekében nyílt levélben fordulnak Medgyessy Péter miniszterelnökhöz a megyei fideszes képviselők, akik remélik, hogy levelüket szocialista kollégáik is ellátják aláírásukkal – jelentette be tegnapi közös sajtótájékoztatóján Arnóth Sándor és Vitányi István. A képviselők érthetetlennek nevezték, hogy a Hajdú-Bét olyan szerződéseket kötött, amely csak számára biztosított előnyöket, a szerződésszegésről szóló pont pedig csak a termelőkre vonatkozott, a cégre nem. Érthetetlennek nevezték, hogy a Hajdú-Bét egyoldalúan módosította a megkötött szerződést, jelentősen lejjebb szállítva a ludak átvételi árát, de az sem igazán érthető, hogy ötszáz libánként miért kellett a gazdáknak kezest állítaniuk, és miért kellett ingatlanfedezetet biztosítaniuk. Ilyen körülmények között különösen nevetséges, hogy az állam azt ajánlja a termelőknek, vegyenek fel hitelt. Ha azok elkeseredésükben így döntenének, akkor sem tehetnék meg, mert nincs fedezetük, ingatlanjaikat a Hajdú-Bét jelzáloga terheli – mondta Vitányi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.