Rendelet készül a katasztrófamentésről

A katasztrófamentés állami feladat, a speciális feladatok egy részét azonban civil szervezetek látják el pihenőidőben és fizetség nélkül, költségeiket pályázatokból és adományokból fedezik. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kezdeményezésére kormányrendelet készül, amelynek az a célja, hogy hivatalos formát és ezáltal normatív támogatást biztosítson az arra érdemes szervezeteknek. Bár hónapokon át egyeztettek, a civileknek sok kifogásuk van a tervezet ellen. Akad, aki úgy véli: az új szabályozás nem a tudásnak és a felszereltségnek kedvez majd, hanem azoknak, akik jó összeköttetésekkel rendelkeznek.

2004. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormánytervezet készül arról, hogy miképpen vonhatnák be a civil szervezeteket is az a katasztrófavédelembe. Felkészültségük és gyakorlatuk révén ugyanis a speciális mentőegységek képesek olyan feladatokat is ellátni, amelyekre az állami szervezetek nem, vagy csak részben alkalmasak. Az OKF szerint munkájukhoz állami normatíva, ahhoz pedig jogszabály-módosítás szükséges – tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor szóvivő. Magyarországon az OKF ötvenhét, különféle területeken gyakorlatot szerzett, összesen 1300 önkéntessel működő civil szervezetet regisztrált. Ilyenek például a barlangi, a hegyi és a vízi mentők, a kereső- és mentőkutyás csoportok. A tervezet szerint csak azok a szervezetek jelentkezhetnek be, amelyek rendelkeznek az általuk vállalt feladat ellátásához szükséges munka- és szállítási eszközökkel. Tagjaiknak – az egészségügyi és a pszichikai alkalmasság mellett – megfelelő képzettséggel és gyakorlattal kell rendelkezniük. Működésükhöz maguknak kell megteremteniük a pénzügyi feltételeket, ezt normatív támogatások egészítenék ki. Igénybevétel esetén az állam köteles lenne megtéríteni költségeiket. Ezek a szervezetek – bizonyos szabályok betartásával – a magyar hivatalos segítségnyújtás részeként külföldön is részt vehetnének a szerencsétlenségek elhárításában – tette hozzá a szóvivő.
Pavelcze László, a Magyar Speciális Mentők vezetője úgy véli: a törvénytervezet módot ad arra, hogy felmérjék a csapatok felkészültségét, szaktudását, felszereltségét. Jónak tartja, hogy csak az végezhessen ilyen munkát, aki valóban alkalmas rá, hiszen, mint mondta, életek múlnak rajtuk. Nem esik szó azonban arról, hogy a hiányos tudású, felszereltségű csapatoknak bárki is megtiltaná, hogy másokat veszélyeztessenek. Úgy véli, igen hasznos lenne, ha – akár más országokban – nálunk is nemzetközi szabványoknak megfelelő vizsgákra köteleznék a speciális mentőket. A szakember hiányolja azt is, hogy nem vették figyelembe a külföldi, jól bevált mintákat. Németországban például az állam finanszírozza a civilek eszközeit, felszerelését, költségeit. Az ottani mentők sem kérnek fizetést munkájukért. Pavelcze hozzátette: nem tízmilliókat kérnek, hanem csak azt, hogy ha baj van, jó védőruhában be tudjanak ülni a jól felszerelt autóba. Pavelcze beszámolt arról is, hogy 270 tagú csapata január elsejétől 60 fősre csökkent. Az ok: pénzhiány.
Együttműködési szerződés eddig is létezett az állami és a civil szervezetek között, ilyen szempontból sokan nem várnak változást. A lapunk által megkeresett szakemberek közül többen sérelmezik, hogy állami fizetésből élő hivatalnokok alkotnak szabályokat számukra. Az állam nem biztosítja felszerelésüket vagy annak karbantartási költségeit, de azt előírná, hogy a fizetség nélkül végzett munkához a civilek milyen eszközöket használjanak. Nem esik szó a kutatókutyák kiképzési, ellátási, orvosi költségeiről sem, pedig évente akár nyolcvanszor is bevetik őket. Úgy vélik, igen veszélyes munkát végeznek, tárgyalni kellene tehát a kedvezményes nyugdíjkorhatárról is. Olyan biztosító pedig, amely garanciát vállalna rájuk, alig akad. Az igen drága mentőeszközökre kaphatnának áfamentességet, és ingyenessé kellene tenni számukra az oltásokat is. Mások viszont attól tartanak: ha állami normatívát kapnak, oda az alapszabályokban lefektetett önállóságuk.
Manga Mihály, a Budapesti Központi Különleges Mentőszolgálat vezetője igen kétkedően vélekedik a készülő rendeletről. A mentésben tizenhét éve dolgozó szakember tizenöt éve jár egyeztetésekre, de eddig nem volt eredményük – mondta lapunknak. Úgy tűnik, hogy a mindenkori államigazgatás gondosan ügyel arra, hogy létbizonytalanságban tartsa és egymás ellen hangolja ezeket a szervezeteket. A szakmai teljesítmény, a felkészültség és az elvégzett munka pedig kevesebbet nyom a latban, mint a kapcsolatok. A szakember elmondta: ezek a szervezetek igen sok veszéllyel járó, állami feladatokat látnak el, miközben az állam még arra sem hajlandó, hogy a biztosításuk díját állja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.