Az utóbbi időszakban Hajdú-Bihar megyében egyre gyakoribb, hogy egyesek kitalált történetekkel traktálják a rendőrséget: céljuk az, hogy így álljanak bosszút ismerőseiken, családtagjukon, vagy ily módon tisztázzák magukat egy bűncselekmény alól. Mindez azonban jelentős többletmunkát és -költséget jelent az amúgy sem túlfinanszírozott rendőrségnek, mert a valótlan bejelentések általában súlyos bűncselekményekről szólnak. A hamisan valló tudja, hogy a hatóság kényszerítő intézkedései miatt a megvádolt komoly joghátrányt szenvedhet.
Elég az is, ha például egy faluban elterjed a híre annak, hogy a feljelentett embert őrizetbe vették, vagy vizsgálat indult ellene. Később hiába derül ki ártatlansága, utólag a kis közösségekben már nagyon nehezen tudja megmagyarázni a történteket.
*
Halmosi Zsolt, a Hajdú-Bihar megyei rendőrfőkapitány tavaly decemberben döntött úgy, hogy megálljt! parancsol a terjedő feljelentgetéseknek. Ezután, ha a bíróság jogerősen kimondja, hogy a rendőrséget félrevezették, az elkövető ellen hamis vád vagy tanúzás, vagy hatóság félrevezetése címén feljelentést tesznek az Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál, és – Magyarországon eddig még szokatlan módon – polgári perben követelik vissza tőle a nyomozás költségeit.
A múlt héten a néhány ezer lelkes Komádiban két esetben is a rendőrséget akarták felhasználni arra, hogy bajba keverjenek embereket. Mint arról lapunk is beszámolt, őrizetbe vettek egy férfit, akiről felesége és nevelt lánya többször is azt állította, hogy szexuálisan molesztálta a 13 éves gyermeket. Két nap múlva azonban a lány – vélhetően szembesülve azzal, hogy vallomása miatt nevelőapja mekkora bajba került – a település gyámügyi előadójának elmondta: a férfi nem bántotta őt, hozzátartozói vették rá, hogy valótlanságokat állítson róla. A férfit azonnal szabadlábra helyezték, de fokozott ügyészi felügyelet mellett a nyomozás tovább folyik, hogy tisztázzák a történteket. Egyelőre úgy tűnik, a család így akarta eltávolítani a kényelmetlenné vált nevelőapát.
A másik esetben egy nő feljelentést tett a rendőrségen, azt állítva: volt élettársa kényszerítette, másszon bele a vízzel teli kádba, majd egy elektromos vezetéket akart beledobni, hogy megölje. Csak azért maradhatott életben, mert egy barátnője éppen náluk tartózkodott, és lekapcsolta a biztosítékot. A megye nyomozói néhány nap alatt kiderítették: az aszszony ily módon akarta magához kötni volt élettársát, barátnőjét pedig ő vette rá arra, hogy hamisan tanúskodjon a férfi ellen.
Emlékezetes a tavaly márciusi hajdúszoboszlói eset is, amikor egy szállodában az alkalmazottak kifosztották a trezort, és elvitték a vendégek pénzét, ékszereit, iratait. A nyomozóknak viszont fegyveres rablók támadásáról számoltak be, és – hogy a történetet hihetőbbé tegyék – arra is volt gondjuk, hogy egyik társukat egy flóbertpisztollyal combon lőjék. Megesik, hogy bűncselekményt jelentenek be olyanok is, akik elitták vagy eljátszották a pénzüket, de otthon nem merték bevallani, és azt hazudták: megtámadták őket. Tavaly például egy postás azt állította, hogy kirabolták, de kiderült, a rábízott pénzt ő vette el. Hajdú-Bihar megyében idén januártól a rendőrségi eljárás minden költségét rögzítik, pontos kimutatást vezetnek a bűnügyi technika költségeiről, a túlórákról, az elfogyasztott üzemanyagról, és arról, hogy ki mennyit dolgozott egy adott ügyön. Ha egy-két nap alatt kiderül a turpisság, a költségek néhány tíz- vagy százezer forintot tesznek ki. De ha csak hetekkel később derül ki mindez, az összköltség akár a több millió forintot is elérheti. Mindezt annak kell majd megfizetnie, aki kitalált történettel vagy tanúvallomással jelentkezik – tette hozzá a sajtóreferens.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen