Sok tizenéves kacérkodik a droggal

A fiatalok átlagosan 16-17 éves korukban kipróbálják a drogot – áll abban a jelentésben, amit a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium és a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet szakértői állítottak össze a 2002-es év adataiból. A jelentés rövidesen a kormány elé kerül, és az adatok a közeljövőben könyvben is megjelennek.

2004. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészült a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) és a minisztérium háttérintézménye, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet szakemberei által összeállított jelentés a hazai drogfogyasztás jellemzőiről. A jelentés főleg a 2002-es év adatait gyűjti össze.
Gábor Edina, a GYISM kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára a Magyar Nemzetnek elmondta: a lakosság körében végzett vizsgálat alapján alapvető tendenciának tűnik, hogy 2002-ben a korábbi évekhez képest lassabban nőtt a kábítószer-fogyasztók száma. Az is kiderült viszont, hogy egy évvel fiatalabb az a korosztály, amely kipróbálja a drogot. Míg 1999-ben a 17-18 évesek, addig 2002-ben már a 16-17 éves fiatalok is megkóstolták. A helyettes államtitkár elmondta: hasonló vizsgálatot Európa harminc országában végeznek évi rendszerességgel, a tendenciák Magyarországon sem különböznek. Hazánk jelenleg a 19–20. helyen áll a drogfogyasztók száma szerinti európai listán.
A 18 és 65 év közötti lakosság vizsgálata alapján kiderült, hogy a drogot igen fiatalon próbálták ki: 20 százalékuk 18 és 24 év közötti. 30–39 éves korban a felnőtteknek 3,9 százaléka, az 50–65 év közöttieknek pedig egy százaléka próbálja ki a tiltott szereket. A drogfogyasztók között egyre nagyobb a nők aránya. A kipróbáló fiatalok egyharmada rendszeres fogyasztónak vallotta magát, kétharmaduk marihuánát, a többiek ecstasyt és amfetamint használtak.
Budapesten az átlagosnál roszszabb a helyzet, hiszen a kábítószert először kipróbáló 16 éves fiatalok aránya majdnem 30 százalék. Egyharmaduk 14 éves vagy még ennél is fiatalabb volt, amikor először találkozott a szerekkel. Stagnáló adat, hogy a tizedikes és tizenegyedikes tanulók egyötöde próbált már ki valamilyen drogot. A helyettes államtitkár hozzáfűzte: 2000-től kezdve évente átlagosan 12-13 ezer drogfüggő embert kezelnek a különféle egészségügyi intézményekben, négyszer annyit, mint 1995-ben. Heroinhasználat miatt tavalyelőtt 2700-2800, főleg 20–24 éves fogyasztó kapott kezelést.
A hatályos törvény alapján – a rendőrségi eljárás alternatívájaként – a megelőző-felvilágosító képzésen már nemcsak a drogfüggők, hanem az alkalmi fogyasztók is részt vehetnek. Az adatok szerint 2002-ben összesen 751-en, míg tavaly csak az alkalmi fogyasztók közül hatszázan jelentkeztek a féléves képzésre.
Az országos vizsgálat kitért a drogfogyasztók társadalmi megítélésére is: az emberek többsége nagyon rosszul vélekedik róluk, de azt tartja, hogy nem bezárni, hanem segíteni kell őket. Az alkoholizmust ugyanakkor jobban elfogadják, és kisebb bajnak vélik, mint a kábítószerezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.