Vadász vágta el a sebesült őz torkát

2004. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatásos vadász vágta el a nyakát annak a fiatal őznek, amelyek szombaton tévedt be egy szekszárdi egészségügyi intézmény épületébe. A vadász szerint az állat nem élhette volna túl sérüléseit: oldalát, fejét szétszaggatta az üvegajtó, amit betört – mondta lapunknak Kosaras Zoltán, a Tolna Megyei Vadászati és Halászati Felügyelőség vezetője. Hozzáfűzte: a vadásztársaság állatorvosi vizsgálatra küldte az őz fejét, hogy megállapítsák, veszett volt-e, vagy sem.
A fiatal őzbak szombaton délelőtt jutott be az intézmény parkjába, majd rémülten átrohant az épület csukott üvegajtaján, aztán egy hosszú folyosón végigfutott, s egy második üvegajtót is kitörve jutott a szabadba. Ott fennakadt a kerítésen.
Az eset szemtanúi takaróval fedték le az udvaron heverő állatot, és lábait összekötözték, hogy se másban, se magában ne tehessen kárt. Közben értesítették az egyik vadásztársaságot azzal, hogy ők biztosan értik a dolgukat, és segítenek rajta. A kiérkező vadász vetett egy pillantást az őzre, majd mondván, hogy ennek már mindegy, késsel elmetszette az állat torkát. A történtek erősen megviselték a szemtanúkat, akik szerint az őz valamitől megriadhatott a közeli szántóföldön, ezért menekült a parkba. A főfelügyelőség vezetője szerint viszont az udvaron kergethették meg, ezért viselkedett ilyen szokatlan módon.
Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány vezetője lapunknak elmondta: három évvel ezelőtt egy iskolába tévedt őzet sikerült állatorvos segítségével ártalmatlanítaniuk, majd a közeli bozótosban szabadon engedniük. Szerinte nem a vadász, hanem az állatorvos dolga lett volna megállapítani az állat sérüléseinek súlyosságát. Ha pedig valóban menthetetlen, akkor nem késsel, hanem altatóinjekcióval, állatorvosnak kellett volna végeznie vele.
Magyarországon működnek olyan vadasparkok, ahol a sérült vadállatokat kezelik, és ha lehet, visszaengedik őket az erdőbe.
Egy lapunknak nyilatkozó szakember szerint ilyen esetben szerencsésebb megoldás, ha vadász helyett állatorvost hívnak, aki nyugtató- vagy altatóinjekcióval lecsillapítja az állatot. Sorsáról a vizsgálat dönt: ha nincs komoly baja, szabadon engedik. Csak akkor altatják el, ha kiderül, hogy emberre veszélyes betegségben szenved, vagy súlyosan sérült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.