Veszélybe került a magyar dohányipar

Májusig az Imperial Tobacco – más térségbeli egységekkel együtt – bezárja debreceni dohánygyárát és filtergyártó üzemét. A 380 munkavállaló sorsa egyelőre kérdéses, de a cég egyik igazgatójának nyilatkozata szerint a jövőben is korrekt és tisztességes támogatást nyújtanak dolgozóiknak. A gyár bezárásával kérdésessé válhat a hazai dohánytermelők egy részének sorsa is.

2004. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezárja magyarországi, szlovéniai és szlovákiai dohánygyárait és a Magyarországon működő filtergyártó üzemét az Imperial Tobacco-csoport. A cég azt követően döntött így, hogy alaposan megvizsgálta gyárai működését, és átgondolta, hogy az Európai Unió bővítése várhatóan milyen hatást gyakorol majd a csatlakozó országokban működő cégekre. Az átalakításban – az Imperial közleménye szerint – a termelékenység hatásának fokozása és a működés hatékonyságának növelése áll. Az Imperial Tobacco-csoport tulajdonában van a Reemtsma Debreceni Dohánygyár és filtergyártó üzem, ahol 380 munkavállaló dolgozik. A dohánygyárban 2,7 milliárd szál cigarettát állítottak elő 2003-ban. A tervek szerint azonban a vállalat 2004 májusa előtt bezárja a dohánygyárat és a filtergyártó üzemet. A cég értékesítési és marketingtevékenysége azonban folytatódik Magyarországon, az átszervezés nem hat ki sem a csoport termékeinek minőségére, sem azok elérhetőségére.
David Cresswell, az Imperial Tobacco gyártásért felelős ügyvezető igazgatója kijelentette: bármely, a munkahelyi létszám csökkentését érintő bejelentés sajnálatos, ám a jövőben is korrekt és tisztességes támogatást nyújtanak dolgozóiknak. Versenyképességük fenntartása érdekében ugyanakkor folyamatosan csökkenteniük kell a csoporton belüli jelentős gyártási kapacitásfölösleget. Az átalakítás természetesen figyelembe veszi az EU-hoz csatlakozó országokban a megváltozott gazdasági klímát, és továbbra is biztosítják termékeik magas színvonalú, hatékony gyártását. A tulajdonos döntéséről tegnap tájékoztatást kaptak az érintett gyárak dolgozói, az üzemi tanács és a gyári szakszervezetek. Lapinformációk szerint a vállalatcsoport azért döntött a debreceni gyár bezárása mellett, mert 17 hónap alatt 94 százalékos adóemelést hajtott végre a magyar állam, s ez éppen az olcsóbb kategóriában értékesítő cég piacát érintette érzékenyen. A gyár bezárásával éves szinten mintegy 35 ezer tonna hazai dohány sorsa, s több ezer termelő megélhetése válik bizonytalanná.
A bezárás hírét meglepőnek ítélte Borsos János, a Debreceni Dohánykutató Rt. igazgatója, és Bényei Illés, a Magyar Dohánytermesztők Szövetségének elnöke is. Bittner Imre, a hazai dohány 80 százalékát felvásárló ULT vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy egy ilyen lépés veszélyeztetheti a magyar dohánytermelés létét. Ugyancsak döbbenten értesült a gyárbezárásról Fézer Istvánné, a gyár szakszervezeti titkára is, aki úgy vélekedett, hogy a tulajdonos az Európai Unió adószabályai miatt kényszerül ilyen lépésre. Kérdésünkre elmondta: a szakszervezet eddig is határozottan fellépett a dolgozók érdekében, és egy gyárbezárás esetén is számolnia kell a Reemstmának az érdekképviselettel. A tulajdonos Imperial szempontjából ez a gazdaságos lépés tragikus lehet a magyar dohánytermelők számára – derült ki Bittner Imre szavaiból, akit szintén váratlanul értek a debreceni dohánygyár bezárásáról szárnyra kelt sajtóhírek. A magyar dohány döntő hányadát felvásárló ULT legnagyobb részt a B. A. T. részére értékesít, de igen jelentős vevőjének számít a Reemstma is, amelynek kiesése nehéz helyzetet teremtene. (Információink szerint az éves szinten mintegy 10 000 tonna felvásárolt magyar dohány 25-30 százalékának a végfelhasználója a Reemstma.) A debreceni gyártás megszűnése esetén a fermentált dohánynak külső piacot kellene találni, ami komoly probléma, mert a versenyfeltételek igen kedvezőtlenek. A magyar termelők csak az európai uniós gazdák támogatásának az 55 százalékára jogosultak, s az ebből adódó hátrány mellett meglehetősen nehéz versenyképes árat kialakítani.
A Dohány Terméktanács elnöke, Papp Ferenc szerint a gyárbezárás mindenképpen negatív hír a hazai dohánytermesztésben. A magyar dohányok szerepelnek bizonyos receptúrákban, például az olyan „őshonos” magyar cigarettákban, mint a Reemtsma által is gyártott Symphonia. Ha ezek a cigaretták nem tűnnek el, hanem fennmaradnak, akkor a hazai termelők is bízhatnak abban, hogy nem kell felhagyniuk a dohánytermesztéssel. Ezt a folyamatot az unió kibővítése segítheti, mert eltűnnek a vámhatárok. Kérdéses lesz persze a versenyképesség, ha a meghirdetett támogatásokhoz a termelők hozzájutnak, akkor a dohány ára akár felére is csökkenhet, és akkor a feldogozott dohány versenyképes lehet – mondta az elnök.
Az Imperial által a közelmúltban felvásárolt Reemstma debreceni gyárának bezárása azért is meglepő, mert 2001-ben hárommilliárd forintot meghaladó beruházással új filtergyártó üzemet telepített az alföldi városba. (A beruházáshoz tíz évre szóló adókedvezményt is igénybe vettek, amelyből azonban csak két évet használtak ki.) Ekkor még a magyar piac több mint 20 százalékát fedte le az olcsó márkákat előállító Reemstma. A debreceni gyár kapacitása közepes, körülbelül hétezer cigaretta percenként, a világszínvonal viszont közelíti a 12 ezret. Egy gyártáselhelyezés mögött az állhat, hogy növelni kívánják a termelékenységet, de szempont lehet az is, hogy a környező országok adóztatási feltételei kedvezőbbek, illetve a munkaerő is olcsóbb.

Debrecen polgármestere, Kósa Lajos is megdöbbenéssel értesült a gyárbezárásról, és már tegnap kereste a kapcsolatot a kormányzattal, illetve a gyár képviselőivel, hogy a dolgozók további sorsáról tárgyaljon. Mint elmondta, a lépés nem volt váratlan, a drasztikus, egyhangúlag eldöntött adóemelések miatt számítani lehetett rá.




Majdnem ezer munkahely szűnik meg
Az Imperial Tobacco-csoport magyarországi, szlovéniai és szlovákiai dohánygyárainak bezárásával mintegy 940 állást szüntet meg a három kelet-európai országban. A lépéssel reményei szerint évente mintegy 20 millió angolt fontot takarít meg 2005-től. Az Imperial Tobacco Group részvényének árfolyama a londoni tőzsdén tegnap 1,29 százalékkal esett a bejelentés után, a részvény az év eleje óta már 3,16 százalékot vesztett árából. Az elmúlt egy év alatt azonban az árfolyam egészében 14,48 százalékkal emelkedett. (MTI)




Bezár Eger gyára
Értesüléseink szerint – ahogy azt tavaly év végén már megírtuk – valószínűleg a Philip Morris tulajdonában lévő egri dohánygyár is bezár. A gyár képviselője megkeresésünkre közölte, hogy bármely üzleti vállalkozást, mely a 2004. május elseje után az egységes európai uniós piacon jön létre, a Philip Morris célszerűnek látja, hogy megvizsgálja a hatékonyság és a versenyképesség növelésének szempontjából az új környezetben. A felmérés jelenleg is folyamatban van, az eredményeket a vállalat a megfelelő időben megosztja majd az érintettekkel. (P. N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.