Illés Zoltán, a fidesz képviselője: A Medgyessy-kormány a kampányidőszakban tett ígéretei ellenére nem tett eleget a társadalom környezetvédelemmel kapcsolatos elvárásainak. Nagy hiba volt Kóródi Mária kinevezése a zöldtárca élére. Az ő regnálása alatt semmiféle szakmai munka nem folyt a tárcánál, s bebizonyosodott, hogy a kormányfő soha nem is kívánt megfelelni a 12 pontos választási ökovállalásának.
Az új tárcavezetőről, Persányi Miklósról ugyan elmondható, hogy szakmailag felkészült európéer és van rálátása a területre, de a kormányon belül sajnos nincs súlya. Ezért inkább nemzetközi ügyekkel igyekszik foglalkozni, ahol van esélye a sikerre. Így nem törődik például a hulladéklerakók elhibázott koncepciójának felülvizsgálatával. Nem foglalkozik a szelektív gyűjtéssel vagy a tranzitforgalom vasútra terelésével sem. Ő is rájött, hogy addig lehet miniszter, amíg nem megy neki a nagy gazdasági érdekcsoportoknak.
Leszögezném még, hogy ebben a megszorításos időszakban is van lehetőség a fejlesztésekre: át kell ugyanis szabni a környezetvédelem finanszírozási rendszerét. Ma rengeteg olyan állami beruházás folyik (például csatornázás és lerakóépítés), amely rendkívül pazarló. Közvetlen támogatás helyett inkább kamatmentes, hosszú távú hitelekkel kellene segíteni az önkormányza-tok ökoberuházásait. Az állami létszámleépítés helyett pedig átképzéssel szakembereket kellene átirányítani a környezetvédelmi tárcához, hiszen a zöldhatóságok ma komoly létszámhiánnyal küszködnek.
Ide tartozik az is, hogy megérzésem szerint ha a jelenlegi pártok nem vállalják fel jobban a környezet- és természetvédelem ügyét, akkor 2006-ra, de legkésőbb 2010-re biztosan kinő egy olyan politikai erő, amely képes a zöldügy képviseletére.
Kis Zoltán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára: A kormányfői beszéd egy mondata környezetvédelmi szempontból nagy jelentőségű. Medgyessy Péter ugyanis kitért a Vásárhelyi-tervre, amely alapján akár tízezer hektárnyi területen is megvalósulhat az ökológiai szempontú tájgazdálkodás. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök a beszéd után a parlamentben is hangsúlyozta, hogy a terv egyfajta kitörési pontot kínál az intenzív gazdálkodás területén nehéz helyzetbe került gazdáknak. A Tisza mentén folyó program – amelyre idén nyolcmilliárd forintot szánunk – mintaként szolgálhat majd országszerte az agrár-környezetvédelem fejlesztéséhez. A Vásárhelyi-tervet ugyanakkor bizonyosan nem érinti a Draskovics-csomag. Talán ide tartozik, hogy az SZDSZ messzemenőkig támogatja Simicskó István fideszes képviselő javaslatát az őshonos magyar állatfajták nemzeti kinccsé nyilvánításáról.
A környezetvédelmi tárca elmúlt évi teljesítményéről szólva: büszke vagyok rá, hogy komoly előrelépés történt a szennyvízhálózat fejlesztése terén, egy kivételével jól halad előre a tizenkét regionális hulladékgazdálkodási program megvalósítása. A természetvédelmi szempontból érzékeny, úgynevezett Natura 2000-es területek kijelölése hamarosan lezárul. Szeretnénk elérni ugyanakkor, hogy a nemzeti parkok legalább negyvenezer hektárral nagyobb mértékben részesüljenek az erdővagyonból. Pénz hiányában nehézségekbe ütközik a mintegy 2600 régi szeméttelep rekultivációja. Küszködünk a betétdíjas csomagolásokról szóló rendelet elfogadtatásán is, de be kell látni, hogy ez komoly gazdasági csoportok érdekével ütközik. A Szigetköz ügye viszont elmozdult a holtpontról, s amíg az SZDSZ tagja a kormánynak, biztosíthatom, hogy nem épül gát a Dunán, s fő célunk a mostaninál jóval több víz megszerzése az öreg folyómederbe.
Pettkó András, az MDF képviselője: A Medgyessy-kormánynál nem élvez prioritást a környezetvédelem, amit jól jelez, hogy a kormányfő évértékelő beszédében egy szó sem esett zöldügyekről. Magam részéről hiányoltam például a tömegközlekedésre, illetve a vasútfejlesztésre vonatkozó kormányzati elképzelések körvonalazását. Az MSZP– SZDSZ-kabinet környezetvédelmi teljesítménye katasztrofálisnak nevezhető néhány hónappal az unós csatlakozás előtt. A tárca az elmúlt évben csupán PR-tevékenységet folytatott. A szakminisztérium lemaradásban van számos, az uniós csatlakozás nyomán szükségessé váló jogszabály megalkotásában. Így fordulhatott az elő, hogy az ellenzékben lévő MDF nyújtotta be a parlamentnek az elektromos és az elektronikus hulladékok kezeléséről és újrahasznosításáról szóló törvényjavaslatot. A zöldtárca elmúlt évi tevékenységéről szólva ki kell emelni a minisztérium rendkívül költséges és értelmetlen átszervezését. Emlékezetes, hogy egy nem közbeszerzés útján kiválasztott külső cég több tíz millió forint fejében tett javaslatot az intézmény átszervezésére. Megítélésem szerint a szaktárca gyakorlatilag koncepció nélkül működött a múlt egy évben. Sajnálatos, hogy a Draskovics-csomag következtében várhatóan ötmilliárd forintot vonnak meg a környezetvédelmi tárcától, azaz a források jelentős visszaesést mutatnak. Így a minisztérium 2004-es költségvetése a 2002-es esztendő forrásainak 96 százalékával lesz egyenlő. Elszomorító, hogy semmi nem valósult meg Medgyessy Péter választási kampányban tett környezetvédelmi vállalásai közül, s még a Vásárhelyi-terv kivitelezése is lelassult. Elfogadhatatlannak tartom azt is, hogy a szabad demokrata vezetésű környezetvédelmi minisztériumban vezető pozícióba neveznek ki korábban a vízlépcső megépítése mellett kardoskodó „szakembereket”.
Orosz Sándor, az MSZP környezetvédelmi munkacsoportjának vezetője: Helyes lépés volt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium élén tavaly történt csere. A szocialista frakció jobbnak ítéli a szaktárca működését, mióta Persányi Miklós lett a miniszter. A „tökéletes” jelzőre egyelőre nem ragadtathatjuk magunkat. A tárca tavalyi tevékenységének pozitívumai közé tartozik, hogy végre befejeződött a minisztériumon belüli átszervezés. Nagyon fontos az is, hogy az ökoadó gondolata meggyökeresedett a köztudatban, bár személy szerint az ügyben egy nagyobb mértékű előrelépésre számítottam. Értékelni kell azonban azt, hogy elindult az a folyamat, amelyben a meg nem újítható erőforrások közterhei egyre magasabbá válnak.
Egyelőre nem válaszolhatok arra, hogy a minisztériumokat érintő megszorítások mennyiben érintik a környezetvédelmi tárcát, mert a döntések előkészítése még tart. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a Magyarország által a környezetvédelem terén az EU felé tett vállalásokra mindenképpen elegendő pénz jut idén.
A sikeres programok közül ki kell emelnem a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztését. Való igaz, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök hétfői évértékelő beszédében nem tért ki jelentős, a környezetvédelmet érintő kérdésekre, de a tiszai terv is bizonyítja: ez nem jelenti azt, hogy nem lehetne néhány, nem is kis horderejű kérdést említeni ezen a téren. Szó sincs tehát arról, hogy a kabinet nem foglalkozik komolyan a témával.
Ne feledkezzünk meg továbbá Medgyessy Péter, a választási kampányban tett tizenkét pontos környezetvédelmi és természetvédelmi vállalásáról, hiszen a miniszterelnök évértékelő beszédének egyik legfőbb mondanivalója az volt: a kabinet betartja ígéreteit.
Rekordon a Skandináv lottó főnyereménye