Dinamikus unió a cél

Nyitott Európát akarunk, így nem jelent problémát, hogy egyes országok gyorsabban haladnak bizonyos területeken – jelentette ki tegnap Medgyessy Péter miniszterelnök, miután tárgyalt Jacques Chirac francia elnökkel. A két politikus egyetértett abban, hogy ez a kijelentés nem mond ellent Kovács László külügyminiszter véleményének, aki szerint a „többsebességes Európa szétverheti az EU-t”.

2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia államfő Budapesten tartotta a kontinens jövőjéről szóló beszédét, amelyben Chirac hangsúlyozta a régi kulturális kapcsolatokat a két nép között, amelyek az unióban tovább bővülhetnek. Hitet tett az együtt dolgozó, ugyanakkor egyes területeken „úttörő csoportokat” létrehozó unió mellett, amelyet szerinte félreértés „kétsebességes Európának nevezni”.
A beszédet követő sajtótájékoztatón Chirac kifejtette: a gyorsabban haladó országcsoportok lehetnek az unió belső motorjai, amelyek segítenek fenntartani az EU dinamizmusát. A magyar miniszterelnök és a francia államfő úgy vélte, elsőrendű az európai alkotmány mielőbbi megalkotása, Medgyessy Péter azt indítványozta, hogy május 9-én, még az európai parlamenti választás előtt írják alá a dokumentumot. Chirac megemlékezett a kisebbségekhez tartozó emberek jogainak az alkotmányba való beemeléséről, a magyar miniszterelnök pedig háláját fejezte ki a francia segítségért ebben a kérdésben.
*
Jacques Chirac elmondta, Magyarország remekül teljesített a csatlakozási tárgyalások során, a kétoldalú együttműködés pedig május elseje után új szakaszba lép. Megemlítette, hogy nem emelhetők a tagországok befizetései a végtelenségig, ám úgy vélte, az unió első bővítésekor alkalmazott szolidaritási elv a mostani csatlakozó országokkal kapcsolatban is alkalmazható lesz, azaz bizonyos pénzösszegeket átemelnek az újonnan érkezők megsegítésére. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztését is előtérbe helyezte, amelyet az is jelez, hogy a tervek szerint hazánkba érkezik az elkövetkező hetekben a belügy-, a pénzügy- és a védelmi miniszter. Medgyessy ugyanakkor megemlítette, a francia TGV gyorsvasúthálózatot Bécsig meg fogják hosszabbítani a közeljövőben, s reményét fejezte ki, hogy Budapest is bekapcsolódhat a TGV hálózatába.
A Magyarországot sújtó gazdasági válságról szólva Chirac kifejtette, bíznak az ország teljesítőképességében és a kormány döntéseiben. Hozzátette, Európa nyugati felén is hasonló gondokkal küzdenek az országok, aminek az alacsony növekedési ütem az oka. Medgyessy Péter kifejtette: az új pénzügyminiszter segítségével sikerül majd kilábalni a bajból, ráadásul az általa sorolt adatok alapján úgy vélte, az ország gazdaságát nem lehet zsugorodónak nevezni. Kiemelte, hogy az alacsony kamatok, a forint stabil árfolyama és az egyensúly közeli magyar költségvetés kedvező helyzetet teremtenek az euró mielőbbi bevezetéséhez, ám korai lenne dátumot említeni. Jacques Chirac nem volt hajlandó kommentálni a tárgyalópartnere által javasolt közös európai parlamenti listát. Mint mondta, a kérdést magyar belügynek tartja, és nem érzi magát feljogosítottnak arra, hogy véleményt nyilvánítson, ám érti, mi a miniszterelnök célja a kezdeményezéssel.
A francia államfő később találkozott Orbán Viktor volt miniszterelnökkel is. A találkozó után a Fidesz elnöke elmondta, tárgyalásaik homlokterében a délkelet-európai térség utóbbi időben megdermedt fejlődése állt. Ezzel kapcsolatban kifejtette, pártja kezdeményezi Horvátország mielőbbi euroatlanti integrációját, főképp annak fényében, hogy a nemrég felállt horvát kormány jó partnernek mutatkozik minden téren, a hágai Nemzetközi Bírósággal kapcsolatos ügyekben is. A gazdasági gondokról Orbán elmondta, Franciaországban nem- csak a pénzügyi mutatók alapján határoznak, hanem hangsúlyt fektetnek a szociális fejlesztésekre, s ez egész Európa számára követendő példa lenne, máshogy fogalmazva: „nem csak bankárszemmel lehet nézni a világot”.
Mindeközben feltűnő módon elmaradt az M5-ös autópályáról szóló szerződés aláírása. Mint azt a napokban több lap is megszellőztette: a Medgyessy-kormány Chirac látogatását kívánta összekötni az aláírási ceremóniával.
***
Emészthető elképzelések.
A Jacques Chirac francia elnök beszédében felvázolt elképzelés – miszerint egyes országok afféle „úttörő csoportokat” alakíthatnak, amelyek gyorsabban és messzebbre akarnak és tudnak elmenni – némileg különbözik az eddig ismert kétsebességes Európa elvétől, és némileg „emészthetőbb” is a számunkra – jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának tegnapi ülésén Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke. Brendan McMahon, Írország budapesti nagykövete kijelentette, hogy az ír elnökség nem osztja a kétsebességes Európától való félelmet. A diplomata egyébként reményét fejezte ki, hogy az uniós alkotmányról még ebben a fél évben megegyezés születik. (R. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.