A francia államfő Budapesten tartotta a kontinens jövőjéről szóló beszédét, amelyben Chirac hangsúlyozta a régi kulturális kapcsolatokat a két nép között, amelyek az unióban tovább bővülhetnek. Hitet tett az együtt dolgozó, ugyanakkor egyes területeken „úttörő csoportokat” létrehozó unió mellett, amelyet szerinte félreértés „kétsebességes Európának nevezni”.
A beszédet követő sajtótájékoztatón Chirac kifejtette: a gyorsabban haladó országcsoportok lehetnek az unió belső motorjai, amelyek segítenek fenntartani az EU dinamizmusát. A magyar miniszterelnök és a francia államfő úgy vélte, elsőrendű az európai alkotmány mielőbbi megalkotása, Medgyessy Péter azt indítványozta, hogy május 9-én, még az európai parlamenti választás előtt írják alá a dokumentumot. Chirac megemlékezett a kisebbségekhez tartozó emberek jogainak az alkotmányba való beemeléséről, a magyar miniszterelnök pedig háláját fejezte ki a francia segítségért ebben a kérdésben.
*
Jacques Chirac elmondta, Magyarország remekül teljesített a csatlakozási tárgyalások során, a kétoldalú együttműködés pedig május elseje után új szakaszba lép. Megemlítette, hogy nem emelhetők a tagországok befizetései a végtelenségig, ám úgy vélte, az unió első bővítésekor alkalmazott szolidaritási elv a mostani csatlakozó országokkal kapcsolatban is alkalmazható lesz, azaz bizonyos pénzösszegeket átemelnek az újonnan érkezők megsegítésére. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztését is előtérbe helyezte, amelyet az is jelez, hogy a tervek szerint hazánkba érkezik az elkövetkező hetekben a belügy-, a pénzügy- és a védelmi miniszter. Medgyessy ugyanakkor megemlítette, a francia TGV gyorsvasúthálózatot Bécsig meg fogják hosszabbítani a közeljövőben, s reményét fejezte ki, hogy Budapest is bekapcsolódhat a TGV hálózatába.
A Magyarországot sújtó gazdasági válságról szólva Chirac kifejtette, bíznak az ország teljesítőképességében és a kormány döntéseiben. Hozzátette, Európa nyugati felén is hasonló gondokkal küzdenek az országok, aminek az alacsony növekedési ütem az oka. Medgyessy Péter kifejtette: az új pénzügyminiszter segítségével sikerül majd kilábalni a bajból, ráadásul az általa sorolt adatok alapján úgy vélte, az ország gazdaságát nem lehet zsugorodónak nevezni. Kiemelte, hogy az alacsony kamatok, a forint stabil árfolyama és az egyensúly közeli magyar költségvetés kedvező helyzetet teremtenek az euró mielőbbi bevezetéséhez, ám korai lenne dátumot említeni. Jacques Chirac nem volt hajlandó kommentálni a tárgyalópartnere által javasolt közös európai parlamenti listát. Mint mondta, a kérdést magyar belügynek tartja, és nem érzi magát feljogosítottnak arra, hogy véleményt nyilvánítson, ám érti, mi a miniszterelnök célja a kezdeményezéssel.
A francia államfő később találkozott Orbán Viktor volt miniszterelnökkel is. A találkozó után a Fidesz elnöke elmondta, tárgyalásaik homlokterében a délkelet-európai térség utóbbi időben megdermedt fejlődése állt. Ezzel kapcsolatban kifejtette, pártja kezdeményezi Horvátország mielőbbi euroatlanti integrációját, főképp annak fényében, hogy a nemrég felállt horvát kormány jó partnernek mutatkozik minden téren, a hágai Nemzetközi Bírósággal kapcsolatos ügyekben is. A gazdasági gondokról Orbán elmondta, Franciaországban nem- csak a pénzügyi mutatók alapján határoznak, hanem hangsúlyt fektetnek a szociális fejlesztésekre, s ez egész Európa számára követendő példa lenne, máshogy fogalmazva: „nem csak bankárszemmel lehet nézni a világot”.
Mindeközben feltűnő módon elmaradt az M5-ös autópályáról szóló szerződés aláírása. Mint azt a napokban több lap is megszellőztette: a Medgyessy-kormány Chirac látogatását kívánta összekötni az aláírási ceremóniával.
***
Emészthető elképzelések.
A Jacques Chirac francia elnök beszédében felvázolt elképzelés – miszerint egyes országok afféle „úttörő csoportokat” alakíthatnak, amelyek gyorsabban és messzebbre akarnak és tudnak elmenni – némileg különbözik az eddig ismert kétsebességes Európa elvétől, és némileg „emészthetőbb” is a számunkra – jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának tegnapi ülésén Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke. Brendan McMahon, Írország budapesti nagykövete kijelentette, hogy az ír elnökség nem osztja a kétsebességes Európától való félelmet. A diplomata egyébként reményét fejezte ki, hogy az uniós alkotmányról még ebben a fél évben megegyezés születik. (R. O.)
Óriási bajban a baloldali pártok, mindent elkövetnek, hogy átverjék a választókat