A gyártók már a jövedéki adó emeléséről szóló rendelet novemberi kihirdetésekor jelezték: a szerintük jelentős károkat okozó rendelet az érintett termékek árának emelkedését, a termelés viszszaesését, valamint a szürke- és feketegazdaság további erősödését vonja maga után. A cigaretta-előállító multinacionális cégek akkor azt is hangsúlyozták, hogy a kormánytól sokkal kiszámíthatóbb gazdasági környezetet várnak el. A januári eladási adatok a gyártók és a forgalmazók előrejelzéseit igazolták: noha még néhány napig a tavalyi árak érvényesek, a legális forgalom csökkenése már észrevehető.
Komoróczki István, a Reemtsma vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója lapunk érdeklődésére elmondta: múlt havi eladási adataikon már látszódnak a visszaesés jelei, az idén pedig a legális piac húszszázalékos csökkenésére számítanak. A multicég egyébként minap jelentette be debreceni üzemének bezárását és 380 dolgozójának elküldését.
A Philip Morris szintén jelentős bevételkieséssel, valamint a fogyasztási szokások megváltozásával számol. Tar Ágnes, a vállalat sajtófőnöke érdeklődésünkre közölte: az áremelések következtében az eddigi cigarettavásárlók jelentős része valószínűleg olcsóbb termékekre fog átállni. Az esetleges kapacitásleépítésre vagy teljes gyárleállításra vonatkozóan csupán annyit mondott: egyelőre nyilvánvaló, hogy a Philip Morris megvizsgálja, hogyan tudja növelni versenyképességét. Mint megírtuk, az idén a Philip Morris tulajdonában álló egri dohánygyár is bezárhat, ezt azonban az illetékes nem erősítette meg.
Pauline Stam, az évi nyolcmilliárd szálas eladásával piacvezető BAT Hungary Kft. igazgatója hangsúlyozta, hogy az előző másfél év szélsőséges adóemelései érzékenyen érintették vállalatukat. Az igazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy a dohánytermékekre kivetett adók 2002. augusztus és 2004. január között 94,5 százalékkal emelkedtek. A BAT reményei szerint hamarosan megszigorodik a határellenőrzés, és csökken a jövedéki adó mértéke. Az utóbbira más országokban már volt példa, mert a kormányzat rájött, hogy a túlzott adóemelések ellenőrizhetetlenné teszik a piacot – tette hozzá a BAT vezetője.
Ismeretes: a csempészett cigaretta forgalma már eddig is magas volt: a 23 milliárd szálas fogyasztásból becslések szerint ötmilliárd szál kelt el a feketepiacon. Az áremelkedések következtében most ez az arány biztosan tovább romlik, hiszen a forgalomcsökkenés mennyisége a feketepiacon köt ki. A cigarettagyártók és -forgalmazók harminc- és százmilliárd forint közötti költségvetési bevételkiesést prognosztizálnak az idei évre. Egyes felmérések – amelyek már a januári eladási adatokat is figyelembe vették – nem zárják ki a százmilliárdot meghaladó költségvetési veszteséget sem.
Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivője lapunk érdeklődésére kifejtette: álláspontjuk szerint nem emelkedett a cigarettacsempészet mértéke, intézményük évek óta felkészült a feketekereskedelem kivédésére. A szóvivő annyit elismert, tavaly több olyan raktárról szereztek tudomást, ahol jelentős mennyiségű – lerakatonként hatvanmillió forint értékű – csempészett cigarettát foglaltak le.
Menczer Tamás: A németeket is megvédték a brüsszeli szabályok, ugye, Peti?