Ártándon, a határátkelőnél fogták el tegnap a 17 éves szabadságvesztésre ítélt Ambrus Attila egykori bűntársát tegnap reggel. A szintén jégkorongozó férfi ugyanott bukott le, ahol öt évvel korábban a whiskys rabló. Orodán Sándor, a határőrség szóvivője lapunknak elmondta: a Romániából Magyarországra tartó Antal Károly az ártándi határátkelőnél, egy autóbusz utasaként jelentkezett belépésre. Az útlevélkezelőnek gyanús lett a férfi, az okmányvizsgáló segítségével pedig az is kiderült, hogy korábban elfogatóparancsot adtak ki ellene. A határőrök ekkor elfogták és előállították Antalt, akinek nem volt alkalma ellenállni. Riasztották a határőrség bűnügyi felderítő nyomozóit is, akik kihallgatták a férfit, majd erős kíséret mellett a legközelebbi, azaz a debreceni büntetés-végrehajtási intézetbe szállították.
A csíkszeredai Antal Károlyt korábban harmadrendű vádlottként két és fél év szabadságvesztésre ítélte a bíróság, mivel – a Whiskys társtetteseként – részt vett az egyik pénzintézet kirablásában. A férfi büntetésének letöltése előtt eltűnt, körözést adtak ki ellene.
Tegnap reggel – akárcsak öt évvel ezelőtt bűntársát – szintén az ártándi határállomáson, határőrök fogták el.
Emlékezetes, a Csíkszeredából áttelepült jégkorongozó, Ambrus Attila hét év alatt majdnem kétszázmillió forintot zsákmányolt. Huszonhat pénzintézetet és utazási irodát rabolt ki 1993 januárjától 1999. január 15-ig. Ekkor állítólag egykori, több rablásban részt vevő bűntársa vallomása alapján derült ki, hogy a határ felé menekül. Júliusban azonban sikerült megszöknie az igen biztonságosnak tartott Gyorskocsi utcai fogda sétálóudvaráról, és következő elfogásáig három újabb pénzintézetet rabolt ki. Néhány hónapig egyik ismerőse zuglói albérletében bujkált, étellel-itallal mások látták el. Hosszú adatgyűjtés és nyomozás után a rendőrök és a kommandósok lakásában fogták el.
Ambrus Attilát a Fővárosi Bíróság első fokon 15 év fegyházra ítélte, de a másodrendű bíróság 17 év szabadságvesztésre súlyosbította az ítéletet. Ambrus részletes feltáró vallomást tett a rendőrségen és a bíróságon, amit azonban – véleménye szerint – az igazságszolgáltatás nem értékelt. Mint mondta, a rablásokkor mindig ügyelt arra, hogy sérülés ne történjen, elfogásakor pedig kísérletet sem tett arra, hogy fegyvert használjon.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban