Elfogták az ámokfutót

Budapesten, a Korona Szállodában tegnap egy óra körül elfogták azt a belga férfit, aki kedden fekete BMW autójával áttört a rajkai határátkelőn, és végigszáguldott Magyarországon. Debuyser Lutze korábban erőszakos módon jutott át a cseh–szlovák határon is. A rendőrség bejelentés alapján akadt a nyomára a keresett férfinak, aki egy magyar–belga vegyesvállalat vezetője. A magyar határőrség sérelmezi, hogy a szlovák hatóságok nem értesítették őket az őrült tempóban robogó férfiról, szomszédaink viszont úgy vélik: nem tudhatták, hogy újabb határ felé tart, és mindent megtettek megállítása érdekében.

2004. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejelentés alapján fogták el tegnap a 43 éves Debuyser Lutzet, aki miatt egy nappal korábban a déli és keleti országrész felé vezető autópályákon és a velük párhuzamos utakon ellenőrző-áteresztő pontokat állított fel a rendőrség, a határőrség pedig riadóztatta a román, ukrán és szerb határszakaszokon szolgálatot teljesítő járőreit. Elfogásának körülményeiről Szerencsés László, az ORFK közbiztonsági főigazgató-helyettese, Tóth Gábor, a BRFK bűnügyi igazgatója, Hofmann János, az ORFK célkörözési alosztályának vezetője, Németh Lajos, az ORFK sajtóosztályának vezetője és Orodán Sándor, a határőrség szóvivője számolt be.
Mint azt tegnap megírtuk, a belga férfi hétfőn keveredett konfliktusba a cseh rendőrökkel, akik autópálya-matricáját kérték. Egyik kezét megbilincselték, de megverte őket, majd áttört a határon. Tudomásunk szerint az egyik rendőrnek a rúgások következtében leszakadt a lépe. Lutze átszáguldott Szlovákián, az éjszakát ismeretlen helyen töltötte, kedden reggel pedig a szlovák határőrök szerint óránként 150 kilométeres sebességgel közeledett a rajkai határátkelőhöz. Ott nyolc órakor száguldott át, kis híján elütött egy útlevélkezelőt, majd Budapest irányába tartva eltűnt. A határőrség azonnal riadóztatta a mosonmagyaróvári rendőrséget, és segítséget kért az óránként legalább száz kilométeres sebességgel száguldó autós megállításában. A rendőrség ellenőrző-áteresztő pontokat állított fel az autópályán, a keleti és déli határhoz vezető utakat határőrök figyelték. Kilenc órakor a férfi a tatai Shell-kútnál tankolt, majd kifizetetlenül hagyva hatezer forintos számláját, továbbhajtott. A rendőrséghez – egészen tegnap délelőttig – nem érkezett több információ arról, hogy bárhol feltűnt volna. Ideig-óráig helikopterrel is keresték a BMW-t, de nem akadtak a nyomára. Időközben az ORFK fejvadászcsoportja kiderítette a férfi személyazonosságát, múltját, és felvette a kapcsolatot az Interpollal is. Kiderült, Lutz ellen nem adtak ki elfogatóparancsot, és nincs tudomásuk arról, hogy bűncselekményt követett volna el. Az ellenőrző pontokat felszámolták, bár továbbra is járőrök ellenőrizték a hasonló autókat. Ennek ellenére Lutz megérkezett Budapestre.
A Korona Szálló recepciósa tegnap délelőtt fél tizenegy körül azzal telefonált az V. kerületi rendőrkapitányságra, hogy feltehetőleg náluk szállt meg az újságban látott férfi, és ott parkol a keresett autó is. Fél óra múlva a rendőrök ellenőrizték a BMW-t: sérülésnyomokat fedeztek fel rajta. Átkutatták a férfi szobáját, ahol megtalálták a bilincset. A szállodát, a parkolót és a környéket figyelő rendőrök egy óra körül fogták el a kocsiba éppen beszállni készülő Lutzot, aki nem tanúsított ellenállást. Lapzártakor kihallgatása még tartott. Elfogása után derült ki, hogy egy belga–magyar vegyesvállalat tulajdonosa, és üzleti ügyben többször is megfordult Magyarországon, ismerte a Budapestre vezető utat. Ezúttal is üzleti ügyben várták ide. A szállodába saját nevén jelentkezett be, a szobát pedig cégének magyar vezetője foglalta le neki. Útlevele a cseh határőröknél maradt, ezért névjegykártyával igazolta magát. Adatai egyeztek a hotel nyilvántartásában lévőkkel, ezért kaphatott szobát.
A határőrség országos parancsnokának feljelentése nyomán tegnap délelőtt a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal elfogatóparancsot adott ki a férfi ellen hivatalos személy elleni erőszak kísérlete és szándékos közúti veszélyeztetés miatt. A rendőrség dicséretben és jutalomban részesítette azt a négy munkatársat, akik segítettek kézre keríteni az ámokfutót.
Orodán Sándor sérelmezte, hogy a szlovák hatóságok nem jelezték a magyaroknak a cseh– szlovák határon történteket, ezért itt nem tudtak felkészülni a férfi fogadására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.