Bejelentés alapján fogták el tegnap a 43 éves Debuyser Lutzet, aki miatt egy nappal korábban a déli és keleti országrész felé vezető autópályákon és a velük párhuzamos utakon ellenőrző-áteresztő pontokat állított fel a rendőrség, a határőrség pedig riadóztatta a román, ukrán és szerb határszakaszokon szolgálatot teljesítő járőreit. Elfogásának körülményeiről Szerencsés László, az ORFK közbiztonsági főigazgató-helyettese, Tóth Gábor, a BRFK bűnügyi igazgatója, Hofmann János, az ORFK célkörözési alosztályának vezetője, Németh Lajos, az ORFK sajtóosztályának vezetője és Orodán Sándor, a határőrség szóvivője számolt be.
Mint azt tegnap megírtuk, a belga férfi hétfőn keveredett konfliktusba a cseh rendőrökkel, akik autópálya-matricáját kérték. Egyik kezét megbilincselték, de megverte őket, majd áttört a határon. Tudomásunk szerint az egyik rendőrnek a rúgások következtében leszakadt a lépe. Lutze átszáguldott Szlovákián, az éjszakát ismeretlen helyen töltötte, kedden reggel pedig a szlovák határőrök szerint óránként 150 kilométeres sebességgel közeledett a rajkai határátkelőhöz. Ott nyolc órakor száguldott át, kis híján elütött egy útlevélkezelőt, majd Budapest irányába tartva eltűnt. A határőrség azonnal riadóztatta a mosonmagyaróvári rendőrséget, és segítséget kért az óránként legalább száz kilométeres sebességgel száguldó autós megállításában. A rendőrség ellenőrző-áteresztő pontokat állított fel az autópályán, a keleti és déli határhoz vezető utakat határőrök figyelték. Kilenc órakor a férfi a tatai Shell-kútnál tankolt, majd kifizetetlenül hagyva hatezer forintos számláját, továbbhajtott. A rendőrséghez – egészen tegnap délelőttig – nem érkezett több információ arról, hogy bárhol feltűnt volna. Ideig-óráig helikopterrel is keresték a BMW-t, de nem akadtak a nyomára. Időközben az ORFK fejvadászcsoportja kiderítette a férfi személyazonosságát, múltját, és felvette a kapcsolatot az Interpollal is. Kiderült, Lutz ellen nem adtak ki elfogatóparancsot, és nincs tudomásuk arról, hogy bűncselekményt követett volna el. Az ellenőrző pontokat felszámolták, bár továbbra is járőrök ellenőrizték a hasonló autókat. Ennek ellenére Lutz megérkezett Budapestre.
A Korona Szálló recepciósa tegnap délelőtt fél tizenegy körül azzal telefonált az V. kerületi rendőrkapitányságra, hogy feltehetőleg náluk szállt meg az újságban látott férfi, és ott parkol a keresett autó is. Fél óra múlva a rendőrök ellenőrizték a BMW-t: sérülésnyomokat fedeztek fel rajta. Átkutatták a férfi szobáját, ahol megtalálták a bilincset. A szállodát, a parkolót és a környéket figyelő rendőrök egy óra körül fogták el a kocsiba éppen beszállni készülő Lutzot, aki nem tanúsított ellenállást. Lapzártakor kihallgatása még tartott. Elfogása után derült ki, hogy egy belga–magyar vegyesvállalat tulajdonosa, és üzleti ügyben többször is megfordult Magyarországon, ismerte a Budapestre vezető utat. Ezúttal is üzleti ügyben várták ide. A szállodába saját nevén jelentkezett be, a szobát pedig cégének magyar vezetője foglalta le neki. Útlevele a cseh határőröknél maradt, ezért névjegykártyával igazolta magát. Adatai egyeztek a hotel nyilvántartásában lévőkkel, ezért kaphatott szobát.
A határőrség országos parancsnokának feljelentése nyomán tegnap délelőtt a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal elfogatóparancsot adott ki a férfi ellen hivatalos személy elleni erőszak kísérlete és szándékos közúti veszélyeztetés miatt. A rendőrség dicséretben és jutalomban részesítette azt a négy munkatársat, akik segítettek kézre keríteni az ámokfutót.
Orodán Sándor sérelmezte, hogy a szlovák hatóságok nem jelezték a magyaroknak a cseh– szlovák határon történteket, ezért itt nem tudtak felkészülni a férfi fogadására.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó