Kifejezetten a külföldiek megkárosítására hozták létre azt a két, Magyarországon bejegyzett céget, amelynek vezetői tavaly novemberben buktak le Budapesten. A rendőrség szerint M. Áron magyar, M. Garber és P. Scheffer amerikai és egy román elkövető összesen 7,632 milliárd forintos csalást követett el. Kiderült: korábban Thaiföldön is hasonló ügybe keveredtek.
A négy férfit a bíróság tavaly letartóztatta csalás gyanújával, de a rendőrség további négy amerikai állampolgár ellen adott ki nemzetközi elfogatóparancsot – tájékoztatta lapunkat Gera Antal ezredes, az ORFK vizsgálati főosztályának vezetője. Megjegyezte: egyiküket néhány hete Bulgáriában fogta el az Interpol, s jelenleg kiadatási őrizetben várja, hogy Magyarországra hozzák. A két cég – a Livingstone Asset Management Kft. és a Cambridge Global Kft. – vizsgálatakor további két társaságra leltek a nyomozók, amelyeket a gyanúsítottak azért hoztak létre, hogy a külföldi sértettek azok bankszámláira utalják a pénzüket.
Csaknem húsz alkalmazottat hallgatott ki tanúként az ORFK a külföldiek megkárosításában közreműködő 150-200 telefonos üzletszerző közül. Egyikőjükből sem lett gyanúsított, bár később ez változhat, mert még nem derült ki, hogy a vélt elkövetők milyen mélyen avatták be őket tervükbe – magyarázta a rendőr ezredes. Hozzátette: az ügy felgöngyölítése azért is nehéz, mert a nagy kárérték ellenére mindössze egy angliai károsult tett feljelentést az ORFK-n. Gera Antal szerint azonban vannak adatok arról, hogy a helyi rendőrségeken – ahol lehet, hogy nem is tudnak a magyarországi eljárásról – több feljelentést is tettek a gyanúsítottak ellen. Ezért az ORFK több jogsegélykérelmet is elküldött a károsultak felkutatására.
Ismeretes: az ügyben csalás és jogosulatlan befektetési tevékenység miatt tavaly augusztus óta nyomoz a magyar rendőrség. A letartóztatott gyanúsítottak közül az amerikaiak bonyolították le a pénzforgalmat, a magyar férfi Budapesten irányította az itt bejegyzett társaságokat, a román férfi pedig az ő kiszolgálója volt. A társaságok külföldön úgynevezett virtuális irodákkal rendelkeztek, tehát a bejegyzésük hivatalosan megtörtént, de ott semmilyen tevékenységet nem folytattak. Ehelyett ugyanazon a néven Budapesten is létrehoztak két céget, s innen kerestek befektetőket két létező amerikai vállalat – a Safeguard Technologies Inc. és a Slender Life International Inc. – részvényeire, de a New York-i tőzsdén, a Nasdaqon jegyzett más vállalatok papírjait is kínálták.
Összeverték a románok, mert magyar - videó