Nagy nemzetközi csalássorozat

Néhány hete Bulgáriában fogta el az Interpol azt az amerikai férfit, aki ellen az ORFK pénzmosás elleni osztálya adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a tavaly novemberben napvilágra került, több mint hétmilliárdos csalás ügyében. A rendőrség további három gyanúsítottat keres.

2004. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kifejezetten a külföldiek megkárosítására hozták létre azt a két, Magyarországon bejegyzett céget, amelynek vezetői tavaly novemberben buktak le Budapesten. A rendőrség szerint M. Áron magyar, M. Garber és P. Scheffer amerikai és egy román elkövető összesen 7,632 milliárd forintos csalást követett el. Kiderült: korábban Thaiföldön is hasonló ügybe keveredtek.
A négy férfit a bíróság tavaly letartóztatta csalás gyanújával, de a rendőrség további négy amerikai állampolgár ellen adott ki nemzetközi elfogatóparancsot – tájékoztatta lapunkat Gera Antal ezredes, az ORFK vizsgálati főosztályának vezetője. Megjegyezte: egyiküket néhány hete Bulgáriában fogta el az Interpol, s jelenleg kiadatási őrizetben várja, hogy Magyarországra hozzák. A két cég – a Livingstone Asset Management Kft. és a Cambridge Global Kft. – vizsgálatakor további két társaságra leltek a nyomozók, amelyeket a gyanúsítottak azért hoztak létre, hogy a külföldi sértettek azok bankszámláira utalják a pénzüket.
Csaknem húsz alkalmazottat hallgatott ki tanúként az ORFK a külföldiek megkárosításában közreműködő 150-200 telefonos üzletszerző közül. Egyikőjükből sem lett gyanúsított, bár később ez változhat, mert még nem derült ki, hogy a vélt elkövetők milyen mélyen avatták be őket tervükbe – magyarázta a rendőr ezredes. Hozzátette: az ügy felgöngyölítése azért is nehéz, mert a nagy kárérték ellenére mindössze egy angliai károsult tett feljelentést az ORFK-n. Gera Antal szerint azonban vannak adatok arról, hogy a helyi rendőrségeken – ahol lehet, hogy nem is tudnak a magyarországi eljárásról – több feljelentést is tettek a gyanúsítottak ellen. Ezért az ORFK több jogsegélykérelmet is elküldött a károsultak felkutatására.
Ismeretes: az ügyben csalás és jogosulatlan befektetési tevékenység miatt tavaly augusztus óta nyomoz a magyar rendőrség. A letartóztatott gyanúsítottak közül az amerikaiak bonyolították le a pénzforgalmat, a magyar férfi Budapesten irányította az itt bejegyzett társaságokat, a román férfi pedig az ő kiszolgálója volt. A társaságok külföldön úgynevezett virtuális irodákkal rendelkeztek, tehát a bejegyzésük hivatalosan megtörtént, de ott semmilyen tevékenységet nem folytattak. Ehelyett ugyanazon a néven Budapesten is létrehoztak két céget, s innen kerestek befektetőket két létező amerikai vállalat – a Safeguard Technologies Inc. és a Slender Life International Inc. – részvényeire, de a New York-i tőzsdén, a Nasdaqon jegyzett más vállalatok papírjait is kínálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.