Önégetés az MSZP székházánál

Belehalt sérüléseibe az a 47 éves nő, aki tegnap felgyújtotta magát a budapesti Köztársaság téren, az MSZP székháza és az Erkel Színház közötti bokros területen. Az állítólag pszichiátriai kezelés alatt álló B. Györgyné többször próbált öngyilkosságot elkövetni. A hatóságok állítják: az esetnek a helyszín ellenére nincs politikai háttere.

2004. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy járókelő reggel fél kilenc tájban látta, amint egy középkorú nő az Erkel Színháztól körülbelül 30 méternyire lévő bozótosba megy, magára önt valamit, és egész teste lángba borul – tájékoztatta lapunkat Kozák László, a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályának vezetője. Elmondta: a szemtanú az útra rohant, ahol leállított egy járőrkocsit. A rendőrök poroltóval fékezték meg a lángokat, de a nő belehalt sérüléseibe. A rendőrség megtalálta a szemtanú által említett műanyag palackot, szakértő állapítja majd meg, hogy milyen gyúlékony anyag volt benne. Előkerült egy irat is, amelynek adatai alapján megkeresték és riasztották a férjet, aki elmondta: felesége betegsége miatt pszichiátriai kezelés alatt állt, és már többször próbálkozott öngyilkossággal.

A Köztársaság téren lévő bozótosban tartott helyszíni szemle, a szemtanúk meghallgatása és B. Györgyné hozzátartozójának elmondása alapján a rendőrség kizárta a politikai indítékot, és megállapította: az asszony magánéleti gondjai miatt végzett magával. Gyúlékony anyagot öntött a ruhájára, és meggyújtotta. A rendőrség adatai szerint az asszony véletlenszerűen választotta ki halálának helyszínét. A továbbiakban államigazgatási eljárásban vizsgálják a történteket. Kozák László elmondta azt is, hogy a tragédia után egy órával az MSZP székházát bombariadó miatt kiürítették, de nem találtak semmi gyanúsat.
Az önégetés nagyon ritka halálnem, a realitástól elszakadt állapotban lévő, depresszióban, mániában, skizofréniában szenvedő emberek választják – fejtette ki a Magyar Nemzetnek Szlobodnyik Csaba pszichológus. Hozzáfűzte: a híradások szerint az asszony egyetlen hang nélkül égett halálra, a fájdalomérzet ilyen fokú hiánya, a deperszonalizált állapot a különféle pszichózisokra jellemző. A szerencsétlenül járt nő minden bizonnyal készült tettére, hiszen a gyúlékony anyagot valahol beszerezte. Feltehetőleg az sem akadályozhatta volna meg tettében, ha valaki éppen ott van, és megpróbálja lebeszélni róla, hiszen a valóságtól elrugaszkodott állapotban lévő emberekkel képtelenség kommunikálni. A depressziósok általában nem ilyen látványos módját választják az öngyilkosságnak, és igyekeznek gyorsan végezni magukkal. Ez az aszszony azonban megnyújtotta halálát, ez annak a jele, hogy beszűkült tudatállapotban cselekedett.
Három perccel a riasztás után értek a helyszínre – közölte Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője. Elmondta: az első rajjal orvos is kiszállt, intubálta a sérültet, de segíteni már nem tudott, mert az testének teljes felületén harmadfokú égést szenvedett.
A MIÉP fővárosi szervezetének 20-30 tagja gyűlt össze tegnap délután a Köztársaság téren „a tűzáldozatban elhunyt asszony emlékére” – jelentette az MTI. A megjelentek mécseseket gyújtottak, virágokat helyeztek el, és nemzetiszín szalagokat akasztottak a bokrokra.
Semmilyen oldalról sem szabad az esetből politikai ügyet kreálni – közölte Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke. Kiemelte: „nem szabad egy szerencsétlen ember szörnyűséges halálát eszközként forgatni”. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke az MTI-nek elmondta, „rendkívül undorítónak” tartja, hogy egyes politikai erők az öngyilkosságból megpróbálnak maguknak politikai tőkét kovácsolni.
***
Önégetések az utóbbi öt évben
1999. január 26.:
Önmagát gyújtotta fel Kiskunhalason egy 40 éves férfi. Az égő ember lángoló ruháját a szemtanúk oltották el. A férfit a mentők kórházba szállították.
1999. július 30.: Komló egyik parkolójában a 45 éves Cs. Sándor benzinnel leöntötte, majd felgyújtotta magát. A férfi a helyszínen belehalt égési sérüléseibe.
2000. március 9.: Ózdon egy 85 éves özvegyasszony férje sírjánál hígítóval lelocsolta, majd felgyújtotta magát. Az idős hölgy a helyszínen meghalt.
2000. augusztus 8.: Felgyújtotta magát egy férfi Budapesten. Égő nadrágját a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Teve utcai épületét őrzők oltották el és mentőt hívtak a férfihoz, aki a lábán első és másodfokú égési sérüléseket szenvedett.
2001. június 8.: Szombathelyen felgyújtotta magát egy középkorú férfi otthona, egy többlakásos lakóház udvarán. Súlyos égési sérülésekkel mentőhelikopteren szállították a győri kórház égési sérülteket ellátó speciális osztályára.
2001. július 15.: Budapesten a Váci út 90-es számú ház előtt benzinnel lelocsolta magát egy 38 éves férfi, majd felment az V. emeletre, ahol a lépcsőházban lángra lobbantotta saját testét. A férfi másod-harmadfokú égési sérüléseket szenvedett, válságos állapotban került kórházba.
2001. október 6.: Benzinnel leöntötte, majd felgyújtotta magát Kiskunfélegyháza centrumában egy helybéli férfi. A férfit súlyos légúti sérülésekkel, életveszélyes állapotban szállították Kecskemétre a megyei kórházba.
2002. január 29.: Felgyújtotta magát egy mozgássérült férfi és egy nő a Nógrád megyei Diósjenőn. Mindkettőjüket súlyos sérülésekkel szállították kórházba. Az asszony szerint a mennyei atya parancsára tűz által kellett megtisztulniuk.
2002. június 1.: Újfehértón gázolajjal lelocsolta magát, majd üzemanyaggal átitatódott ruháját meggyújtotta egy berettyóújfalui férfi. Súlyos égési sérüléseibe június 11-én belehalt.
2003. március 10.: Belehalt égési sérüléseibe egy 43 éves férfi, aki Gödöllőn egy játszótéren gyufával gyújtotta fel magát.
2003. július 6.: Felgyújtotta magát egy nő Budapesten, a VIII. kerület egyik bérházában; súlyos sérüléseibe a helyszínen belehalt.
Forrás: MTI-SAB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.