Árvízvédelmi készültség a Túron

2004. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza másfél, a Szamos három métert áradt, ám még nem érte el az árvízvédelmi készültség szintjét – tájékoztatta lapunkat Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság megbízott igazgatója. Elmondta: a Túron elsőfokú árvízvédelmi, a Tisza tiszaberceli szakaszán másodfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el, eddig hétszáz hektárnyi terület került víz alá. A Berettyón harmadfokú belvízvédelmi készültség van, elöntést egyelőre nem tapasztaltak – tudtuk meg Kóthay Lászlótól, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatójától.
A Felső-Tisza vidékén tizenöt-húsz milliárd forintnyi árvízvédelmi fejlesztést ítélt néhány évvel ezelőtt jogosnak a szaktárca, amiből a 2000-es nagy árvíz óta évente két és fél, hárommilliárd forintnyit meg is valósítottak – tudtuk meg Göncz Benedektől, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium árvízvédelmi osztályvezetőjétől. Idén viszont a Draskovics-csomag 833 millió forintos elvonása miatt mindössze másfél milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből mindenképpen megépítik a Vásárosnamény–Jánd közötti, jobb parti Tisza-töltéseket. A Szamos védvonalának teljes megerősítése ugyancsak befejeződik – erre még a tavalyi költségvetés nyújt keretet. Kérdéses viszont, hogy a Lónyai-főcsatorna tervezett építése idén megkezdődhet-e, valamint az is, hogy folytatódhat-e a tiszai védvonalak megerősítése Jánd és Lónya között – tudtuk meg az illetékestől.
A Vásárhelyi-tervben szereplő vésztározókról Göncz Benedek elmondta: a Cigánd és Tiszakarád közé tervezett kilencvenhárommillió köbméteres tározó kivitelezése az idén megkezdődik, a körülbelül száznegyvennyolcmillió köbméteres Szamos–Kraszna tározót pedig csak a következő években építik meg. Még egy tározóra szükség van a Közép-Tiszán, de az idei évre tervezett munkálatokra mindössze nyolcmilliárd forint áll rendelkezésre, miközben csak a cigánd–tiszakarádi létesítmény építésének költségei meghaladják a kilencmilliárd forintot. Az árvízi gondokra megnyugtató megoldást jelentő Vásárhelyi-terv első ütemére egy kormányhatározat értelmében 2007-ig százharmincmilliárd forintot kellene fordítani, amiből a tározók építési költsége körülbelül hetvenmilliárd forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.