Tőkés László királyhágó-melléki püspök meghívására vasárnap Nagyváradon, a Rogerius templomban istentiszteleten vett részt, tegnap pedig Székelyudvarhelyen mintegy négyezer ünneplő előtt tartott beszédet Schmitt Pál. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség alelnöke emlékeztetett a szabadság és a függetlenség, az 1848-as forradalom máig érvényes üzenetére, aminek különös aktualitást ad, hogy egy szabad Magyarország egyesül a szabad Európával. A szövetség EP-listavezetője hangsúlyozta: köszönettel elfogadja Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármesternek, a Magyar Polgári Szövetség egyik vezetőjének felkérését, hogy Románia EU-csatlakozásáig jelképesen Schmitt Pál képviselje az erdélyi magyarokat az Európai Parlamentben.
A felvidéki magyarság már az ünnepet megelőző hét végén is számos helyen rótta le kegyeletét a 1848–49-es hősök előtt. Tegnap a központi megemlékezés Pozsonyban, Petőfi Sándor sokszor meggyalázott, de tavaly végre felújított és új helyen felállított szobránál volt. A magyarok lakta településeken, szerte a Vajdaságban szintén ünnepségeket tartottak.
Hagyományához híven ez évben is megemlékezett a burgenlandi határközség március 15-éről és Kossuth Lajosról. Az ünnepség már évek hosszú sora óta nem csak a nagyközség lakosságának részvételével zajlik. Így volt ez az idén is. A Kossuth-emlékműnél összegyűlt ünneplő közönséget a nickelsdorfi polgármester, Zapfl Gerhard szóbeli köszöntője után a Pusztavámról érkezett delegáció tagja, a 11 éves Viszt Attila buzdította Petőfi Nemzeti dalával. A közönség ezután lelkesen énekelte a táncoló huszárral együtt: „Éljen a magyar szabadság, éljen a haza.”
Linzben szombaton tartottak megemlékezést a 1848-as forradalom évfordulójáról. Több mint hetven részvevőt köszöntött a Felső-ausztriai Magyarok Kultúregyesületének vezetősége a linzi katolikus plébánia Magyarotthonában.
Bayert Erdélyben letiltották, itthon kitüntették
Nem engedték lejátszani a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői azt a videofelvételt az erdélyi Szentegyháza március 15-i ünnepségén, melyben a Romániából kitiltott magyar újságíró, Bayer Zsolt szólt volna az ünneplőkhöz. Lapunk munkatársa a szentegyházi polgármesteri hivatal és a helyi RMDSZ díszvendége lett volna a rendezvényen, de a városba érkező RMDSZ-es képviselők (köztük Verestóy Attila szenátor) utasítására nem játszhatták le a felvételt. Az ünnepség végén, a himnuszok után valaki mégis elindította a kazettát, mely óriási tetszést aratott. Bayer beszédében nem támadta sem a román kormányt, sem pedig az RMDSZ-t. (L. Cs.)
Március 15-e alkalmából Bayer Zsoltot tüntették ki az idei Szabadság díjjal. A most második alkalommal odaítélt elismerést – melyet tavaly Loppert Dániel kapott – lapunk munkatársa a polgári körök budavári ünnepségén vehette át.