Ausztriában is szólt a Kossuth-nóta

Határainkon túl is koszorúzásokkal, ünnepi szentmisékkel, istentiszteletekkel, beszédekkel, kulturális műsorokkal, zászlós vagy fáklyás felvonulásokkal emlékeztek meg március 15-éről. Schmitt Pál felvállalta a külföldön élő magyarok jelképes képviseletét. Ausztriában pedig Kossuth-nótát énekeltek.

2004. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tőkés László királyhágó-melléki püspök meghívására vasárnap Nagyváradon, a Rogerius templomban istentiszteleten vett részt, tegnap pedig Székelyudvarhelyen mintegy négyezer ünneplő előtt tartott beszédet Schmitt Pál. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség alelnöke emlékeztetett a szabadság és a függetlenség, az 1848-as forradalom máig érvényes üzenetére, aminek különös aktualitást ad, hogy egy szabad Magyarország egyesül a szabad Európával. A szövetség EP-listavezetője hangsúlyozta: köszönettel elfogadja Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármesternek, a Magyar Polgári Szövetség egyik vezetőjének felkérését, hogy Románia EU-csatlakozásáig jelképesen Schmitt Pál képviselje az erdélyi magyarokat az Európai Parlamentben.
A felvidéki magyarság már az ünnepet megelőző hét végén is számos helyen rótta le kegyeletét a 1848–49-es hősök előtt. Tegnap a központi megemlékezés Pozsonyban, Petőfi Sándor sokszor meggyalázott, de tavaly végre felújított és új helyen felállított szobránál volt. A magyarok lakta településeken, szerte a Vajdaságban szintén ünnepségeket tartottak.
Hagyományához híven ez évben is megemlékezett a burgenlandi határközség március 15-éről és Kossuth Lajosról. Az ünnepség már évek hosszú sora óta nem csak a nagyközség lakosságának részvételével zajlik. Így volt ez az idén is. A Kossuth-emlékműnél összegyűlt ünneplő közönséget a nickelsdorfi polgármester, Zapfl Gerhard szóbeli köszöntője után a Pusztavámról érkezett delegáció tagja, a 11 éves Viszt Attila buzdította Petőfi Nemzeti dalával. A közönség ezután lelkesen énekelte a táncoló huszárral együtt: „Éljen a magyar szabadság, éljen a haza.”
Linzben szombaton tartottak megemlékezést a 1848-as forradalom évfordulójáról. Több mint hetven részvevőt köszöntött a Felső-ausztriai Magyarok Kultúregyesületének vezetősége a linzi katolikus plébánia Magyarotthonában.




Bayert Erdélyben letiltották, itthon kitüntették
Nem engedték lejátszani a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői azt a videofelvételt az erdélyi Szentegyháza március 15-i ünnepségén, melyben a Romániából kitiltott magyar újságíró, Bayer Zsolt szólt volna az ünneplőkhöz. Lapunk munkatársa a szentegyházi polgármesteri hivatal és a helyi RMDSZ díszvendége lett volna a rendezvényen, de a városba érkező RMDSZ-es képviselők (köztük Verestóy Attila szenátor) utasítására nem játszhatták le a felvételt. Az ünnepség végén, a himnuszok után valaki mégis elindította a kazettát, mely óriási tetszést aratott. Bayer beszédében nem támadta sem a román kormányt, sem pedig az RMDSZ-t. (L. Cs.)

Március 15-e alkalmából Bayer Zsoltot tüntették ki az idei Szabadság díjjal. A most második alkalommal odaítélt elismerést – melyet tavaly Loppert Dániel kapott – lapunk munkatársa a polgári körök budavári ünnepségén vehette át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.