Kezdődik a zálogházi rablók pere

Szerdán a Fővárosi Bíróságon megkezdődik annak a három férfinak a pere, akik zálogházi rablókként váltal hírhedtté. A vádlottak között van Horváth Szilárd is, akit bűntársával, a jelenleg szökésben lévő Farkas Róberttel együtt összefüggésbe hoztak a móri bankrablással. Az ügyészség szerint tizenhét zálogházat fosztottak ki fegyveresen, zsákmányuk pedig csaknem 400 millió forintot érő ékszer és 17,8 millió forintnyi készpénz volt.

2004. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együtt töltötte büntetését a három férfi, valamint a jelenleg ismeretlen helyen tartózkodó Farkas Róbert a Kozma utcai Budapesti Fegyház és Börtönben, ahol öszszebarátkoztak – olvasható a vádiratban. Varga László 1998 nyarán, Horváth Szilárd 1999 tavaszán, Farkas Róbert 1999 őszén szabadult. Ezután folyamatosan tartották a kapcsolatot, Varga László emellett rendszeresen látogatta Gombos Lászlót a börtönben, 2000. novemberi szökéséig. Gombos először Farkas Róberttel beszélt, mivel Varga és Horváth ellen ekkor már körözést adtak ki.
Varga László 2000 november végén és az év december közepén két, a nyomozáskor nem azonosított társával követett el fegyveres rablást – kevés sikerrel. A korábbi esetben egy postahivatalból mindössze 1,2 millió forintos zsákmánynyal távozott, míg a későbbi, zálogházi támadás meghiúsult. Felismerték, hogy a bűncselekmények tökéletesebb kivitelezéséhez egyrészt jobb szervezésre és feladatmegosztásra, másrészt további társakra is szükségük van.
A vádlottak ezért megállapodtak abban, hogy négyen szervezik meg a fegyveres rablásokat, elsősorban a komoly zsákmánnyal kecsegtető zálogházak ellen. A kiszemelt intézményekbe hárman fegyverrel, símaszkot vagy parókát és álszakállt öltve berontottak, az ott lévőket a földre kényszerítették, ketten összeszedték az értékeket, míg harmadik társuk az ajtóban biztosította őket. A negyedik a helyszín közelében lopott és beindított autóval várta társait. A gépkocsit a későbbiekben hátrahagyták.
A rendőrség a társaságra öszszesen tizenhét fegyveres rablást bizonyított rá, amelyből kettő sikertelen maradt. Két helyszín kivételével az összes bűncselekmény zálogház ellen irányult, amelyek közül hét vidéken található. Csaknem 400 millió forintnyi arany ékszert és 17,2 millió forintnyi készpénzt zsákmányoltak 2000. november és 2001. augusztus között.
Gombos Lászlót az utolsó alkalommal, 2001. augusztus 27-én a miskolci Mini Zaci kirablása után lőtték le a borsodi rendőrök, menekülése közben. A Peugeot-ban utazó társának, Horváth Szilárdnak ekkor sikerült elmenekülnie. Ő később a móri bankrablás után feladta magát, miután értesült arról, hogy összefüggésbe hozták a nyolc halálos áldozatot követelő bűncselekménnyel. A miskolci rablás másik két résztvevője, Varga László és Farkas Róbert egy másik autóval menekült el a helyszínről. Varga 2002 júliusában a móri elkövetők elleni hajszában akadt fönn a rendőrség hálójában, Farkas Róbert pedig eltűnt, a rendőrség körözi.
Horváth Szilárdot a fegyveres rablásokon kívül aljas indokból elkövetett emberöléssel is vádolja az ügyészség. A vádhatóság szerint a férfi 2000. augusztus 18-án éjjel a római-parti Tropical diszkóban lelőtt egy biztonsági őrt. A fiatalember a kórházban életét vesztette.
A három férfit az ügyészség többrendbeli, fegyveresen és bűnszövetségben, különösen nagy értékre elkövetett rablással, okirattal való visszaéléssel és közokirat-hamisítással vádolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.