Bankhitel helyett körbetartozás

Gigantikus méreteket ölt a magyarországi kis- és középvállalkozói szektorban a körbetartozások aránya; a követelésbehajtó cégek szerint a helyzet egyre inkább a kilencvenes évek közepét idézi. A gondot az okozza, hogy a hazai vállalkozások és mikrocégek változatlanul nehezen jutnak bankhitelhez.

2004. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár uniós csatlakozásunk nyomán egyre többet hallani a magyar cégek növekvő terheiről és kiszolgáltatottságáról, sőt 2004-et a vállalkozások évének titulálta a Medgyessy-kormány, helyzetük kezd reménytelenné válni. Tőkeszegények, a másfél-két évig tartó magyarországi és nemzetközi gazdasági recesszió következtében csökkentek a megrendelések, továbbá a multinacionális cégek egy, két vagy három hónapos határidőre fizetnek nekik – ha egyáltalán kiegyenlítik tartozásaikat a külföldi tulajdonú vállalatok. Miközben a hazai kis- és középvállalkozói szektor több mint kétmillió embernek ad munkahelyet, az érintett cégek bankhitelhez alig-alig jutnak, így néhány ágazatban (építőipar, kereskedelem és szolgáltatások) gigantikus méreteket öltenek a körbetartozások. Olyannyira, hogy a követelésbehajtó cégek szerint a helyzet egyre inkább a kilencvenes évek közepét idézi, amikor csaknem megbénult az ország gazdasága.
Jóllehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) két héten belül 0,5 százalékponttal csökkentette az alapkamatot, a kereskedelmi bankok nem kapkodják el a hitelkamatok lefaragását. Értesüléseink szerint a nagy „káderállományú” hitelintézetek (OTP Bank, K&H) árazási testületei még nem is ültek össze ebben a kérdésben. Úgy tudjuk, a kereskedelmi bankok csak a következő MNB-s kamatvágás után kívánják mérsékelni hitelkamataikat, ennek időpontja május közepére tehető.
Akárhogyan is alakul, a pénzügyi kölcsönhöz jutás feltételrendszere ezek után sem változik. A Magyar Nemzetet informáló vállalkozások szerint egy-egy közepes méretű, 500–900 ezer forintot jelentő hitelösszeg „megszerzése” három hónapig is eltart, bár a bankok 30 napos átfutási-ügyintézési határidőt tüntetnek fel prospektusaikon. Miután tehát bankhitelhez jutni kiváltságnak számít, a körbetartozások miatti pénzügyi lavina sajnos tovább görög.
*
Átmeneti zavar volt a bankközi elszámolásforgalmi rendszerben reggel, ezért egyes banki átutalásoknál probléma adódhatott a szerdai napon – közölte a GIRO Elszámolásforgalmi Rt. az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a társaság az április 7-i elszámolási napra vonatkozó pénzforgalmi megbízásokat az üzletszabályzatában vállalt reggeli hatórás időpontig belső technikai okok miatt nem küldte meg a kereskedelmi bankoknak. A GIRO Rt. a hibát délelőtt elhárította, és 11 óra 15 perctől megkezdte a napi kliringeredmények kiadását.




Kemény feltételek
Jelenleg többféle hitellehetőséget kínálnak a kis- és középvállalatok számára a kereskedelmi bankok, ám a hitelezők feltételeinek teljesítése sokszor komoly akadályokba ütközik. Az igénylés gyakori előfeltétele, hogy a vállalkozás minimum egy teljes üzleti évre vonatkozóan rendelkezzen pénzügyi beszámolóval, de több helyen akár hároméves működést is kritériumként szabnak. A finanszírozást legtöbb esetben készfizető kezességhez, illetve ingatlanfedezethez kötik a bankok. Szintén akadály: a tárgyi fedezettel fölvehető folyószámlahitel, kisvállalkozói gyorshitel és jelzáloghitel esetében az ingatlanokat a bankok nem piaci értéken fogadják el, hanem menekülési áron, amely banktól függően csak a valós piaci érték mintegy 50–60 százaléka. A kamaton felül többféle járulékos díjjal is számolni kell: az egyszeri szerződéskötési díj a hitel összegének 0,5–2 százalékát teheti ki, míg a kezelési költség körülbelül 0,1 százalékot jelent havonta. Fizetendő továbbá hitelbírálati díj is, amely jelzálog esetén magasabb. Több helyen az ingatlan-nyilvántartási jogi kérdések pluszköltséget képeznek. Folyószámlahitel esetén a bank rendelkezésre tartási jutalékot kér, amelynek összege elérheti a havi egy százalékot. A hitelek többsége egyáltalán nem, vagy csak rövid türelmi időt hagy a törlesztés megkezdésére. A hitelfelvételek pénzintézetek által megadott átfutási ideje jelenleg átlagosan 3–6 hét között mozog. Nem számít azonban ritkaságnak, hogy az újabb és újabb iratbecsatolási kérelmek akár hónapokkal is elhúzhatják a pénzhez jutást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.