Boglár fejet hajt Teleki előtt

Szombaton a magyar és a lengyel himnusz közös éneklésével avatják fel Teleki Pál egykori magyar miniszterelnök szobrát Balatonbogláron. Az avatást a helyi Lengyel–Magyar Barátság Egyesület kezdeményezte, de egy kivétellel az önkormányzati képviselők is támogatták, hogy a tudós politikus emlékműve álljon a helyi templom kertjében.

2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A balatonboglári parókia udvarán több mint hatvanéves császárfa áll. Törzsével ég felé fordított, kérges tenyeret formáz, segítő kezet. A fát Varga Béla, a község korábbi plébánosa ültette 1938-ban. Egy évvel ezután Teleki Pál miniszterelnök megbízta a fiatal papot olyan bizalmas politikai feladattal, amely rövid távon kockázatot, a jövőre nézvést viszont nemzeti megbecsülést jelentett Magyarországnak.

– Te olyan bátor vagy, Béla, fogadd be őket! – kérte a miniszterelnök azokra a lengyelekre gondolva, akiknek később gimnáziumot épített a balatonboglári lelki pásztor. Emberek ezrei köszönhetik az életüket annak a lépésnek, hogy Teleki nem nyitotta meg az országhatárokat Hitler hadserege előtt. Rövid idő alatt több mint százezer lengyel menekült hazánkba, a német hadifogoly- és kényszermunkatáborokból pedig franciák és zsidók szöktek magyar területre. Magyarországon a II. világháború alatt mintegy hatezer lengyel katonai és polgári menekültet tartottak nyilván.
Varga Bélának, Balatonboglár díszpolgárának, a Nemzetgyűlés 1947 utáni kisgazda elnökének ebben óriási szerepe volt. Miután a németek 1939-ben lerohanták Lengyelországot, és elindult a menekültek áradata dél felé, a helyi plébánia alapítója lengyel ifjúsági tábort hozott létre a településen, amely az üldözöttek menedéke, paradicsoma lett. Az atya kultúrházat is épített védencei számára, ahol anyanyelvükön tanulhattak a lengyel gyerekek.
Ez volt a háború alatt az egyetlen lengyel nyelvű középiskola a kontinensen. A tábor létszáma 250–298 fő között változott tanévenként, és egészen a német megszállásig működött, amikor a minisztériumi pártfogókat letartóztatták, és Varga Bélának is menekülnie kellett. A pap nemcsak az iskolát pártolta, hanem saját életét is kockára tette másokért. Tadeus Olszanskinek, a Lengyel Tájékoztató és Kulturális Központ igazgatójának visszaemlékezése szerint egy titkos lengyel futárt úgy kísért el Svájcba, hogy váratlanul a Gestapótól kellett német vízumot kérnie, mert az eredeti útvonalon nem tudtak eljutni a célig. Hazafelé csak úgy kerülte el a letartóztatást, hogy kiállt érte az olasz alkonzul, aki szerencséjére egy somogyi magyar volt. A lengyel futár, Tadeus Czelt nem vihette magával zsidó származású menyasszonyát, a lányt Varga Béla bújtatta a plébánián egészen a német megszállásig. Amikor ez bekövetkezett, és a lengyel ellenállás több tagját ölték meg vagy küldték koncentrációs táborba, Varga Béla hónapokig rejtőzködött a homokkomáromi plébánián, hogy elkerülje a letartóztatást. A boglári lengyel iskola diákjai és tanárai közül sokat elvittek a németek, de nagy részük elmenekülhetett a megszállás elől. Az oroszok Varga Bélát ennek ellenére elítélték 1945-ben, egyesek szerint el is fogták, majd elengedték. A választások után a pap a háború alatt végzett tevékenységéért a francia kormánytól megkapta a Francia Becsületrend Tiszti Keresztjét. 1947. június 2-án a kommunisták elől kellett szöknie: Ausztriába, majd Svájcba menekült, később pedig az USA-ba emigrált. Amikor 1991-ben végleg hazautazott, Balatonboglárra ment, és viszszatért templomába, a szószékre.
Utódja Szöllősi Ferenc lett, aki azóta is együtt emlékezik a Varga Béla által megmentett lengyelekkel a balatonboglári Lengyel–Magyar Barátság Egyesület vezetőjeként. A helyiek csak boglárcsikoknak hívják azokat a lengyeleket, akik Telekinek és Varga Bélának köszönhetik életüket. A boglárcsikok emléktáblát avattak a kultúrház falán, a templomot pedig ünnepi miseruhával ajándékozták meg. Lengyelországban vállalták volna a szoborállítást is, ha a település mostani lelkipásztora nem előzi meg őket.
Szöllősi Ferenc már gimnazista korában megismerte Teleki Pált. A miniszterelnök ugyanis szinte minden alkalommal részt vett a hárshegyi cserkészparkban tartott őrsvezetői kiképzésen, és elbeszélgetett a fiatalokkal.
– Teleki az esti tábortűznél, 1940 tavaszán hangosan, szinte kiabálva mondta nekünk: „Inkább kiveszem a magyar paraszt szájából az utolsó falat kenyeret, de a frontra egyetlen katonát sem engedek” – mutat az atya a balatonboglári parókia emeleti szobájának egyik kitüntetett helye felé. Míves szekrénykén régi fénykép támaszkodik a falnak, rajta Teleki Pál miniszterelnök, a cserkészruhás földrajztudós. A plébános szerint a főcserkész miniszterelnök másik emlékezetes mondata az volt: „Egy cserkész minden nehéz ügyet csak szépen, cserkész módra old meg.” A plébános ezért gondolja úgy, hogy Teleki nem öngyilkos lett, hanem megölték a németek.
– Én soha sem hittem el, hogy Teleki Pál képes lett volna úgy megoldani a háborúba lépésünk „nehéz ügyét”, hogy önkezével vet véget életének.
A történészek megosztottak ebben a kérdésben, az öngyilkosságról értekezők többnyire Teleki utólag előkerült búcsúlevelére hivatkoznak. Sokkal fontosabb, amit a plébános a főváros által „számkivetettnek” ítélt szoborról mond:
– Úgy döntöttem, hogy befogadom Teleki szobrát, ha már Budapestnek nem kell – mondja. – Azonnal érdeklődtem a műalkotás iránt, felkerestem Bakos Istvánt, a Teleki-emlékbizottság munkatársát, hogy szívesen felállíttatnám Teleki emlékművét. Levélben kerestem meg Kovács Miklós polgármestert, aki a képviselők elé terjesztette az ügyet – meséli az előzményekről az atya, aki külön örömnek tartja, hogy a helyi közgyűlés a március tizenötödikei, ünnepi ülésén döntött a szobor elfogadásáról.
– Mostanában mindenki a numerus clausus törvénnyel érvel Telekivel szemben, nemrég egy rádiós újságíró is csak efelől érdeklődött, nem érdekelte más a volt miniszterelnökről – panaszolja a szobrot elutasítókról. Mit tehetett a miniszterelnök, ha a javaslatot szinte az egész parlament megszavazta? – néz rám kérdőn.
A helyi művelődési házban, amely egykor a lengyelek gimnáziuma volt, fiatalokkal beszélgetek a Teleki-szoborról. Egyikük szerint nem kell feltépni a sebeket, egyelőre nem kellene Balatonboglárra helyezni a műalkotást. A másik állítja, az ismeretségi körében mindenki támogatja, hogy Teleki szobra a vadszőlővel befuttatott falú katolikus templom kertjében álljon. A plébános már meg is építtette a talapzatot, az önkormányzat támogatásával szerdán a szobor a helyére került.
– Pártállástól függetlenül 14 képviselőből 13 támogatta, hogy Balatonbogláron helyezzék el a szobrot – tudom meg Kovács Miklós polgármestertől.
– Büszkék vagyunk a hagyományainkra, és arra, hogy Teleki Pál, Varga Béla és mások révén többször és több helyütt példát mutathattunk Európának – mondja a döntésről. A polgármester nem tudja, hogy miért szavazott nemmel az egyik helyi politikus, hiszen vita nem volt a testületi ülésen a kérdésről. Talán azért nem szólalt fel Békés András, az egyetlen ellenző, mert nehezen indokolhatta volna meg a lépését a testület többi tagja előtt.
Békés András szerint megérdemelnek egy szavazatot azok is, akik a településen ellenzik az avatást, és azok az emberek is, akik a világháború alatti magyar politika következményeként később lágerekbe kerültek.
– Nem vitatom Teleki és Varga Béla érdemeit, de azokat az érveket tartottam súlyosabbnak, amelyek a szoborállítás ellen szólnak – magyarázza ellenszavazatát a képviselő, amikor a helyi hagyományokról faggatom.
A templom előtt állok, ahol egykoron olyan egyházi vezető szolgált, aki ezrek életét mentette meg, kockára téve a sajátját. Arra gondolok, hogy a kertben holnap avatják Teleki Pál szobrát, aki később a protonotáriusi címet kiérdemlő Varga Bélát bízta meg a lengyelek megmentésével. Az alkotói felfogás szerint egymáson átvetett lábakkal ül a tudós politikus egy padon, tenyerére támasztva gondterhelt fejét. Mint aki vívódik, de megnyugodott, mert hazatért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.