Busht is bírálják

Brit kollégáik után az Egyesült Államok diplomatái is levelet küldenek az Egyesült Államok elnökének. Az üzenetben megfogalmazzák rosszallásukat az utóbbi időben teljesen Izrael-párti amerikai politikát illetően, s arra kérik George Busht, térjen vissza a hagyományos amerikai semlegességhez.

2004. 04. 30. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy vélem, az amerikai elnök ma bejelentette a békefolyamat halálát – idézi a levél Jasszer Abed Rabbo volt palesztin információs miniszter kijelentését, amelyet a Bush–Saron találkozó után tett. Az aláírók szerint az izraeli célzott gyilkosságok, a berlinihez hasonló fal, a megszállt területeken végrehajtott kemény katonai lépések és Ariel Saron egyoldalú kivonulási tervének kritikátlan támogatása George Bush részéről az ország megbízhatóságát és tekintélyét kezdi ki, ráadásul egyre kevesebb barátja van a világban. A levél hangsúlyozza, az egyoldalú kiállás Izrael politikája mellett egyben a közel-keleti kvartett által kidolgozott útitervet is aláássa.
A diplomaták javasolják az elnöknek, térjen vissza a régen gyakorolt semlegesség politikájához, s az ilyen döntések helyett támogassa inkább a kétoldalú izraeli– palesztin tárgyalásokat, ahol Washington a pártatlan koordinátor szerepét játszhatja. Felhívják a figyelmet arra, hogy a Közel-Kelet problémáit vissza lehet vezetni
az izraeli–palesztin viszályra, így először ezt a gondot kell megoldani.
Az aláírók mindegyike amerikai diplomata volt korábban, vagy jelenleg is szolgál. A levél megírását az Egyesült Államok egykori katari nagykövete, Andrew I. Killgore kezdeményezte, s hozzá csatlakozott további tizenöt kollégája, köztük a Szaúd-Arábiába, Szíriába és Egyiptomba akkreditált amerikai nagykövet, valamint a jeruzsálemi amerikai konzul.
Ugyancsak sérelmezték az aláírók, hogy Bush támogatta Saron elképzelését, mely szerint a palesztin menekültek nem térhetnek vissza szülőföldjükre, ugyanakkor öt illegálisan épített ciszjordániai zsidótelepet jogszerűnek ismert el. Mint a diplomaták aláhúzzák, ezzel hazájuk szembehelyezkedik az ENSZ Biztonsági Tanácsának erre vonatkozó határozatával, amely Izrael kivonulását követeli a megszállt területekről.



Elnöki meghallgatás. Eddigi talán legfontosabb ülését tartotta a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások előzményeit vizsgáló bizottság tegnap, amikor lapzártánk után George Bush amerikai elnököt és alelnökét, Dick Cheneyt hallgatta meg. A Fehér Ház sokáig ódzkodott ettől a találkozótól, majd a közvélemény és a sajtó nyomására azzal a feltétellel járult hozzá, hogy az elnököt és az alelnököt zárt ajtók mögött, s nem külön-külön, hanem együtt hallgatják meg, és nem eskü alatt, hanem kötetlenül válaszolnak a tíztagú bizottság kérdéseire. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.