Úgy vélem, az amerikai elnök ma bejelentette a békefolyamat halálát – idézi a levél Jasszer Abed Rabbo volt palesztin információs miniszter kijelentését, amelyet a Bush–Saron találkozó után tett. Az aláírók szerint az izraeli célzott gyilkosságok, a berlinihez hasonló fal, a megszállt területeken végrehajtott kemény katonai lépések és Ariel Saron egyoldalú kivonulási tervének kritikátlan támogatása George Bush részéről az ország megbízhatóságát és tekintélyét kezdi ki, ráadásul egyre kevesebb barátja van a világban. A levél hangsúlyozza, az egyoldalú kiállás Izrael politikája mellett egyben a közel-keleti kvartett által kidolgozott útitervet is aláássa.
A diplomaták javasolják az elnöknek, térjen vissza a régen gyakorolt semlegesség politikájához, s az ilyen döntések helyett támogassa inkább a kétoldalú izraeli– palesztin tárgyalásokat, ahol Washington a pártatlan koordinátor szerepét játszhatja. Felhívják a figyelmet arra, hogy a Közel-Kelet problémáit vissza lehet vezetni
az izraeli–palesztin viszályra, így először ezt a gondot kell megoldani.
Az aláírók mindegyike amerikai diplomata volt korábban, vagy jelenleg is szolgál. A levél megírását az Egyesült Államok egykori katari nagykövete, Andrew I. Killgore kezdeményezte, s hozzá csatlakozott további tizenöt kollégája, köztük a Szaúd-Arábiába, Szíriába és Egyiptomba akkreditált amerikai nagykövet, valamint a jeruzsálemi amerikai konzul.
Ugyancsak sérelmezték az aláírók, hogy Bush támogatta Saron elképzelését, mely szerint a palesztin menekültek nem térhetnek vissza szülőföldjükre, ugyanakkor öt illegálisan épített ciszjordániai zsidótelepet jogszerűnek ismert el. Mint a diplomaták aláhúzzák, ezzel hazájuk szembehelyezkedik az ENSZ Biztonsági Tanácsának erre vonatkozó határozatával, amely Izrael kivonulását követeli a megszállt területekről.
Elnöki meghallgatás. Eddigi talán legfontosabb ülését tartotta a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások előzményeit vizsgáló bizottság tegnap, amikor lapzártánk után George Bush amerikai elnököt és alelnökét, Dick Cheneyt hallgatta meg. A Fehér Ház sokáig ódzkodott ettől a találkozótól, majd a közvélemény és a sajtó nyomására azzal a feltétellel járult hozzá, hogy az elnököt és az alelnököt zárt ajtók mögött, s nem külön-külön, hanem együtt hallgatják meg, és nem eskü alatt, hanem kötetlenül válaszolnak a tíztagú bizottság kérdéseire. (MTI)