A Békés Megyei Főügyészség azért küldte át a BCB Textilipari Rt. ellen csődbűntett miatt folyó eljárás iratait, mert olyan személy büntetőjogi felelőssége merülhet fel, akinek mentelmi joga van – mondta érdeklődésünkre Vitéz Miklós főügyészhelyettes, a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vezetője. Hozzátette: az iratokat a napokban kapták meg, így legkorábban hét-tíz napon belül döntenek arról, hogy a megyei ügyészség gyanúja megalapozott-e. (Ismeretes, hogy politikusok elleni nyomozást csak a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal végezhet.)
Fazekas Géza főügyészhelyettes, a Békés Megyei Főügyészség sajtószóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: az Országos Rendőr-főkapitányság Pénzügyi Igazgatóságának Békés megyei szervezete 2001 óta folytatott nyomozást csődbűntett gyanúja miatt a BCB Textilipari Rt. és kapcsolt cégei ügyében. Az eddig beszerzett bizonyítékok alapján április 19-én gyanúsítottként hallgatták ki W. Lászlót, a Szlávy-gyilkosság előzetesben lévő egyik gyanúsítottját, továbbá idősebb W. Tamást és R. Gyulát, akiket egy nappal később előzetes letartóztatásba helyeztek – tette hozzá. Tájékoztatása szerint a BCB cégcsoport 2000-ben már fizetésképtelen volt, azonban a vesztéséget vagyonkimentő magatartással több mint 250 millió forinttal tovább növelték cégcsoporton belüli és külső átszámlázásokkal, színlelt szerződésekkel, valótlan tartalmú bizonylatokkal, valamint a hitelek fedezetéül lekötött vagyontárgyak elvonásával. A felszámoláskor a hitelezői igények már meghaladták az egymilliárd forintot, amelynek nagy részére a cégnek nem volt fedezete. A felszámoláskor több mint 350 dolgozó veszette el a munkahelyét – mondta a szóvivő.
A főügyészhelyettest lapunk is többször megkereste, de munkatársa azt közölte, hogy Fazekas nem nyilatkozhat az ügyben, forduljunk a Legfőbb Ügyészség sajtóirodájához. Borbély Zoltán szóvivő azonban a részleteket firtató kérdéseinkre nem tudott válaszolni. Mint megtudtuk, a legfőbb ügyész helyettese Fazekast letiltotta a nyilatkozattételről, mert az MTI-nek lényegében megerősítette a Népszabadság tegnapi értesülését, miszerint a csődbűntettügy mentelmi jog által védett személye nem más, mint Sümeghy Csaba. Fazekas Géza azt nyilatkozta a távirati irodának: „Az eljárásban felmerült annak a gyanúja, hogy az ügyben egy országgyűlési képviselő is érintett, úgy is, mint a cég korábbi tulajdonosa.” Köztudomású, hogy a gyanúsítottak, W. László, idősebb W. Tamás – a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkárának édesapja –, valamint a nyíregyházi vállalkozó, R. Gyula 2000 márciusában Sümeghy Csabától megvette a részvénytársaságot.
A fideszes politikus tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a mostani eset pontosan beleillik a választási időszakban eddig tapasztaltak sorába. Közölte: a céget 2000. március 16-án eladta, s onnantól kezdve semmi köze a társaság gazdálkodásához. Megjegyezte: jó erkölcsöt és jó ízlést sért, hogy több médium összefüggésbe hozta személyét a bűntettel, emiatt várhatóan jogi útra tereli az ügyet. A képviselő áll az ügyészi vizsgálat elé – jelentette ki Sümeghy Csaba.
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján