Nem katonák, hanem civilek őrzik azokat a rádiókat, amelyeket szoftverhibára hivatkozva visszautasított a Honvédelmi Minisztérium (HM), ezért az azoknál alkalmazott NATO-rejtjel a mai napig súlyos kockázatnak van kitéve – értesült a Hír TV norvég és katonai forrásból. A rádiókat szállító, Kongsberg nevű norvég cég szerint a beszerzésben rivális, francia Thales lobbijának köszönhetően tagadta meg a HM Biztonsági Beruházási és Beszerzési Hivatala a szállítmány raktározását, így az Székesfehérvárra, a polgári Videoton gyár területére került. Az ügyben a budapesti amerikai katonai kolónia már lépéseket kezdeményezett Washingtonnál és Brüsszelnél.
A norvégok szerint a kialakult helyzetben a HM mint megbízható NATO-szövetséges lejáratódott, ezért meggondolás tárgyává teszik, hogy az ötvenmilliárd forintos tender 180 millió eurós ellentételezését egyáltalán véghezvigyék-e Magyarországon. Norvégia és magas rangú magyar katonai vezetők szerint ugyanis a HM félrevezette a közvéleményt. Úgy tartják, a francia cég lobbistái nyomást gyakorolhatnak a minisztériumi döntésekre. A Hír TV forrásai szerint a Kongsberg három különböző formában használható modellje 2004 márciusában megfelelt a magyar katonai átvételi vizsgálaton, de a közbeszerzési tenderen vesztes francia cég, a Thales lobbizni kezdet a HM-nél, hogy a norvég társaság azonnal fordítsa vissza a szállítmányt Németországból. Egy kormányhatározat szerint azonban ezt csak a fogadó szervezet rejtjelfelügyelete tehette volna meg. A HM többek között a magyaroknál még nem honosított NATO-rejtjel, az úgynevezett COMSEC hiányával indokolta a lépést, pedig a norvégok állítása szerint a rejtjelük az egész észak-atlanti szervezetben elfogadott. A minisztérium lépései ellenére a 200 készülékből álló szállítmány végül is megérkezett a gödöllői katonai állomáshelyre, de innen is „száműzték”.
Bocskai István, a HM szóvivő-helyettese nem kívánt reagálni a „nem szakmai” felvetésekre, de továbbra is állította, a rádiókat nem lehetett átvenni, mert a bevizsgálásnál műszaki hibákra akadtak. A szóvivőhelyettes nem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy jelenleg hol tartják a rádiókat, de szerinte megfelelő, katonai őrzéssel óvják azokat.
Tóth Tamás külügyi szóvivő nem tudott a külügyminisztériumi szinten zajló diplomáciai vitáról, ezért egyelőre nem nyilatkozott.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!