Hivatalnokok korrupciós pere

A vádirat ismertetésével megkezdődött a parlament önkormányzati bizottsága egykori tanácsadójának, B. Lászlónak és társainak minősített vesztegetés miatt indult büntetőpere a Fővárosi Bíróságon. B. Illés, a rendőrtiszti főiskola volt vezetője vádlottként zárt tárgyalás elrendelését kérte, de ezt a bíróság elutasította. A vádlottak között van L. Mihály román állampolgár is, aki egy évvel ezelőtt társával csaknem kilencvenmillió forint értékben Czóbel Béla-képeket lopott el a festőről elnevezett szentendrei múzeumból.

2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlottak közül B. László, W. Anikó és B. Illés a bűncselekmények előtt a Belügyminisztériumban kollégák voltak. Az elsőrendű vádlottat 1995 végétől 2000. december 8-i elfogásáig az Országgyűlés hivatalának bizottsági főosztályán tanácsadóként alkalmazták. E tevékenységét döntően a parlament önkormányzati és rendészeti bizottságának kisgazda elnöke, Bernáth Varga Balázs mellett végezte. Az elnök titkárnője 1998-tól W. Anikó volt. A vádlottak padjára került még két-két egyiptomi és román, illetve egy-egy libanoni és szíriai állampolgár is.
A vádirat szerint Z. Mohedin 1996-ban megkereste W. Anikót, hogy a három éve beadott állampolgársági kérelmének nézzen utána. A titkárnő felhívta B. Lászlót, aki 150 ezer forintért vállalta, hogy eljár a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalánál a kérelem kedvező elbírálása érdekében. Ennek megfelelően az önkormányzati és rendészeti bizottság eljárását színlelve Bernáth Varga Balázs nevében levelet írt a hivatalnak, s érdeklődött az állampolgársági ügy állásáról, s még arról is tájékoztatást kért, hogy mikor terjesztik az ügyet a köztársasági elnök elé. Az arab férfi pénzéből W. Anikó 50 ezer forintot kapott.
Négy arab vádlott a magyar állampolgárság megszerzésének feltételeként előírt állampolgársági vizsgát a nyelv ismeretének hiányában nem tudta teljesíteni. Ezért különböző időpontokban egyenként 150–250 ezer forintot ígértek W. Anikónak, aki az ő részvételük nélkül elintézi az állampolgársági vizsga letételét. A titkárnő szólt B. Lászlónak, aki a közigazgatási hivatalokhoz folyamodott, s felkért több ismeretlenül maradt, de magyarul jól tudó arab férfit, valamint a negyedrendű vádlottat, V. Tamást, hogy a vádlottak helyett pénzért letegyék a vizsgát.
P. T. Levente hatodrendű, román állampolgárságú vádlott korábban sikertelenül próbálta letenni a magyar állampolgársági vizsgát, ezért megkereste B. Illést, aki segítséget ígért a férfinak, s kérését továbbította B. Lászlónak. A vádlott 250 ezer forint ellenében a fenti módon járt el ügyében is, mint ahogy a szintén román állampolgárságú L. Mihálynak is ugyanenynyiért intézte el a vizsgát. Az utóbbi vádlott egyébként egyike annak a két gyanúsítottnak, akik tavaly április 24-én betörtek a szentendrei Czóbel-múzeumba, és onnan négy, összesen csaknem kilencvenmillió forintot érő festményt vittek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.