A vádlottak közül B. László, W. Anikó és B. Illés a bűncselekmények előtt a Belügyminisztériumban kollégák voltak. Az elsőrendű vádlottat 1995 végétől 2000. december 8-i elfogásáig az Országgyűlés hivatalának bizottsági főosztályán tanácsadóként alkalmazták. E tevékenységét döntően a parlament önkormányzati és rendészeti bizottságának kisgazda elnöke, Bernáth Varga Balázs mellett végezte. Az elnök titkárnője 1998-tól W. Anikó volt. A vádlottak padjára került még két-két egyiptomi és román, illetve egy-egy libanoni és szíriai állampolgár is.
A vádirat szerint Z. Mohedin 1996-ban megkereste W. Anikót, hogy a három éve beadott állampolgársági kérelmének nézzen utána. A titkárnő felhívta B. Lászlót, aki 150 ezer forintért vállalta, hogy eljár a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalánál a kérelem kedvező elbírálása érdekében. Ennek megfelelően az önkormányzati és rendészeti bizottság eljárását színlelve Bernáth Varga Balázs nevében levelet írt a hivatalnak, s érdeklődött az állampolgársági ügy állásáról, s még arról is tájékoztatást kért, hogy mikor terjesztik az ügyet a köztársasági elnök elé. Az arab férfi pénzéből W. Anikó 50 ezer forintot kapott.
Négy arab vádlott a magyar állampolgárság megszerzésének feltételeként előírt állampolgársági vizsgát a nyelv ismeretének hiányában nem tudta teljesíteni. Ezért különböző időpontokban egyenként 150–250 ezer forintot ígértek W. Anikónak, aki az ő részvételük nélkül elintézi az állampolgársági vizsga letételét. A titkárnő szólt B. Lászlónak, aki a közigazgatási hivatalokhoz folyamodott, s felkért több ismeretlenül maradt, de magyarul jól tudó arab férfit, valamint a negyedrendű vádlottat, V. Tamást, hogy a vádlottak helyett pénzért letegyék a vizsgát.
P. T. Levente hatodrendű, román állampolgárságú vádlott korábban sikertelenül próbálta letenni a magyar állampolgársági vizsgát, ezért megkereste B. Illést, aki segítséget ígért a férfinak, s kérését továbbította B. Lászlónak. A vádlott 250 ezer forint ellenében a fenti módon járt el ügyében is, mint ahogy a szintén román állampolgárságú L. Mihálynak is ugyanenynyiért intézte el a vizsgát. Az utóbbi vádlott egyébként egyike annak a két gyanúsítottnak, akik tavaly április 24-én betörtek a szentendrei Czóbel-múzeumba, és onnan négy, összesen csaknem kilencvenmillió forintot érő festményt vittek el.
Szijjártó Péter: Magyarország és benne Budapest biztonsága egészen kivételes Európában