Irak: bizonytalan a kormány

Ősszel döntést kell hozni arról, hogy a magyar szállítókontingens jövőre is Irakban marad, vagy hazahívjuk a csapatokat – jelentette ki lapunknak Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. A magyar misszió további szerepvállalását befolyásolhatja, hogy az alakulatunkat irányító lengyelek is a mielőbbi hazatérést fontolgatják. Eközben Kovács László külügyminiszter kedden arról biztosította Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy a kormány nem tervezi a magyar szállítóalakulat idő előtti hazarendelését.

2004. 04. 24. 21:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Janusz Zemke lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettes ugyan közölte, hogy a következő három hónapban amerikai katonák veszik át azoknak a feladatoknak a zömét, amelyekért az Irakból kivonuló spanyol katonák voltak a felelősek, ennek ellenére komoly átszervezésekre készül a dél-iraki lengyel parancsnokság a spanyolok kivonulása miatt. Ez érintheti a magyar kontingens szerepvállalását is, hiszen a magyar szállító zászlóalj is lengyel irányítású övezetben állomásozik. Aleksander Kwasniewski lengyel államfő csütörtökön egy rádiónyilatkozatában kijelentette: „a stabilizációs küldetés sikeres befejezése után” megkezdődhet a csapatkivonás, ami már 2005 elején bekövetkezhet. A lengyelek eredetileg legalább a jövő év közepéig maradtak volna Irakban. A kivonulásuk esetén feltehetőleg a magyarok sem maradnának az arab országban. Erre utalhat, hogy az iraki szerepvállalásról Juhász Ferenc az MTV Nap-kelte című műsorában azt közölte: „a kormánynak folyamatosan elemezni kell az iraki helyzetet, és gondolkodni kell a magyar katonák szerepvállalásáról.” Szerinte „belpolitikai értelemben is fontos tényezővé vált, hogy maradunk vagy nem maradunk”, és a közvéleményben is „jogos az aggodalom”.
A honvédelmi miniszter a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, meg kell vizsgálni, hogy a magyar katonák tudják-e teljesíteni azt a feladatot, ami megegyezik a Magyar Köztársaság „célkitűzéseivel”.
*
A miniszter hangsúlyozta: a magyar kontingens csak olyan feladatokat láthat el, amelyekre a parlament felhatalmazást adott, annak ellenére, hogy a spanyol katonák kivonása miatt a lengyel parancsnokság átszervezésekre kényszerül. Juhász Ferenc szerint az Egyesült Államoknak partnerként be kellene vonnia az ENSZ-et is a rendezésbe, és elkerülhetetlenné válhat a NATO részvétele. Közölte: már szeptemberben vagy októberben világos és egyértelmű döntést kell hozni arról, hogy katonáink 2005-ben is maradjanak-e Irakban. NATO-részvétel esetén viszont a kormány a parlament nélkül is határozhat az ügyben. Nemrégiben, az iraki kontingensnél tett látogatásán Juhász még arról beszélt: elképzelhető, hogy meghosszabbítják a magyar alakulat év végén lejáró mandátumát.
Kovács László külügyminiszter kedden Washingtonban arról biztosította Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy szövetségesként számolhatnak Magyarországgal a terrorizmus elleni harcban, és a kormány nem tervezi a magyar szállítóalakulat idő előtti hazarendelését.
n
Vesztegetés megalapozott gyanúja miatt előzetes letartóztatásban van a honvédség egyik alezredese. Az eset két hete történt, az ügyben a katonai ügyészség nyomoz – mondta Matyuc Péter, a minisztérium kommunikációs igazgatója, aki megerősítette az index.hu információját, amely szerint a tiszt számítástechnikai eszközök beszerzésével követett el visszaélést, és részesített előnyben egyes cégeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.