Nem ajánlott a görög EU-példa követése

Alig pár nappal az Európai Unió történelmének legnagyobb bővítése előtt szinte egymást érik a figyelmeztetések, jókívánságok és prognózisok a régi tagállamok részéről. Míg megfigyelők és az uniós tizenötök többsége kétségtelenül Írországot állítja követendő példaként az új tagállamok elé, addig a „fekete bárány” bélyegét Görögország csak nehezen tudja lemosni magáról.

2004. 04. 27. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óva intenek az uniós tagállamok attól, hogy a májusban csatlakozók a „görög utat” kövessék. A hellén államban – 1981-es taggá válását követően – ugyanis nem tudták kellő mértékben kiaknázni az EU nyújtotta lehetőségeket, így például nem használták fel okosan az uniós pénzeket, de előfordult az is, hogy nem hajtották végre a direktívákat. Mindezek következtében a külföldi befektetők távol maradtak, a gazdasági növekedés pedig elmaradt a várttól. Görögország volt egyébként az az állam, amelynek felvételét nem javasolták az Európai Bizottság szakértői. Ugyanakkor a görögök felvételében a gazdasági szempontok mellett jelentős szerepet játszottak a politikai megfontolások is.
Persze az akkori bővítés – akárcsak a mostani – némi félelmet keltett az EU-tagállamokban, ám mint később kiderült: teljesen alaptalanul. „A szegényebb déli tagállamok felzárkóztatásával, az elmaradott területek támogatásával előtérbe került a regionális politika kialakítása” – mutat rá Almássy Eszter A görög szerpentin, avagy Athén és az európai integráció című könyvében. A szerző szerint erre azért volt szükség, mert még az 1988-as adatok is azt bizonyították, hogy óriási a gazdasági különbség az újonnan felvételt nyert államok és az Európai Közösség alapító tagjai között.
Való igaz, Görögország eleddig az egyik legnagyobb haszonélvezője volt az uniós támogatásoknak. Egy tavalyi adat szerint a regionális támogatások 8,7 százalékát a görögök kapták. S noha a brüsszeli pénzek nagymértékben hozzájárultak a görög fejlődéshez, szakértők szerint a hellén állam gazdasága még mindig meglehetősen gyengén muzsikál, főként a többi tagállammal összehasonlítva. A gazdaság fejletlenségét mutatta az is, hogy Görögország volt az egyetlen EU-tag, amelyet 1998-ban elzártak az Európai Monetáris Unióhoz való csatlakozás lehetőségétől, mivel a négy gazdasági feltétel egyikének sem felelt meg. A görögök végül 2001-ben csatlakoztak az euróövezethez.
A gazdasági fejlődés mindazonáltal tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy az uniós tagság kedvező hatással volt a társadalomra. Almássy Eszter egyébként könyvében úgy véli, hogy a görög esettanulmány tanulságul szolgál a „csatlakozni kívánó országok számára, hogy a társulás, illetve a kapcsolat az Európai Unióval önmagában nem segíti elő felzárkózásukat, ha ahhoz nem párosítanak megfelelő nemzetgazdasági és gazdaságpolitikai törekvéseket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.