Sokkal inkább közügy a királyi házasság, mint két szerelmes szív egymásra találása. Az ország jövendő uralkodójának anyja ugyanis feddhetetlen kell hogy legyen, rangban méltó urához, neveltetése pedig kifogástalan. János herceg szívszerelme viszont nem ilyen. Mabel Wisse Smit ugyanis korábban kapcsolatban állt egy kábítószer-kereskedő banda fejével. Klaas Bruinsma, a bűnszervezet vezetőjének volt állítólag rövid ideig barátnője még 1989-ben, diákkorában, amely már magában is elég ahhoz, hogy kétségek merüljenek fel esetleges királynéi alkalmasságával kapcsolatban. Ám a holland sajtó kiderítette, a rövid románc egyáltalán nem volt olyan rövid, mint azt Smit kisasszony állította, ráadásul a „jelölt” tagadta, hogy „intim kapcsolat” lett volna közöttük – azaz hazudott a vizsgálók előtt. Óriási botrány kerekedett az ügyből. Minthogy a királyi házasságot a parlament hivatott eldönteni, Jan de Balkenende miniszterelnök nyilatkozott. Ő azonban úgy döntött, nem tartja méltónak a menyasszonyt a magas tisztség betöltésére, ezért nem is kérte a honatyák véleményét. Mabel Wisse Smit kiesett a parlament tagjainak kegyeiből.
Ám János herceg, a trónutódlás szempontjából a harmadik legfontosabb személy (csak bátyja, Vilmos Sándor koronaherceg és az ő lánya, a még kislány Amália előzi meg) követte szíve parancsát, és szombaton kimondta a szertartásos igent menyasszonyának, s ezáltal elveszítette jogát a trónra. Továbbra is Orange–Nassau hercege marad, gyermekei hercegek és hercegnők lesznek, ám feleségét nem emeli be a királyi családba.
A történet hasonlóan pikáns, mint a híres szerelmi történet VIII. Eduárd walesi herceg és elvált amerikai barátnője között. 1930-ban a herceg találkozott Mrs. Wallis Simpsonnal, aki már második férjét „fogyasztotta”. Hat évre rá kimondták a válást, így Eduárd számára megnyílt az út a házasság, s bezárult a trón felé. Külföldre költözött, walesi hercegi címétől megfosztották, s mint Windsor hercege élt élete hátralevő részében.
Botrányok a korona körül. 1963-ban a jelenlegi királynő, Beatrix testvére, Irén római katolikus vallásra tért át, hogy feleségül mehessen egy spanyol nemeshez. Ezzel Irén természetesen elveszítette jogát a trónhoz. Két évvel később a királynő (akkor még hercegkisasszony) feleségül ment Claus herceghez, aki a II. világháborúban a német hadseregben szolgált, amely elfoglalta Hollandiát. Az utcákon zavargások törtek ki a hír hallatán. 2001-ben pedig a jelenlegi koronaherceg, Vilmos Sándor jelentett beszédtémát a hollandoknak, aki egy argentin lányt akart az oltár elé vezetni, akinek az apja a diktatúra alatt volt miniszter. Az örömapa végül távol maradt a ceremóniától.