Medgyessy Péter miniszterelnöknek címezték a zöldek azt a nyílt levelet, amelyet tegnap 250 értelmiségi és közéleti személyiség írt alá, köztük Nagy-Kálózy Eszter, Bánffy György és Dörner György színművészek, Prokopp Dóra, a Filmmúzeum igazgatója, Makovecz Imre építész, valamint Sára Sándor és Mudruczó Kornél filmrendezők. A küldeményben többek között arra kérik a kormányfőt, hogy érdemben vizsgáltassa meg, miként lehet a Zengő feláldozása helyett más megoldást találni, például a Varsói Szerződés ideje alatt használt több mint száz lokátorállomás egyikének helyszínén fölállítani a NATO-radart. A Védegylet felhívja Medgyessy figyelmét arra is, hogy a Magyarország által követendő példának tekintett, európai uniós országokban elképzelhetetlen volna, hogy katonai lokátort építsenek védett területen.
A levél aláírói elfogadhatatlannak nevezik, hogy az ügyben a Honvédelmi Minisztérium csak azután adott felvilágosítást, hogy titokban már meghozták a döntéseket a lokátorépítésről.
Schiffer András, a Védegylet tagja kiemelte: az Alkotmány szerint is egyértelmű, hogy ha a környezet elér bizonyos védettségi szintet, attól visszalépni nem lehet.
– A kormánytól független szakértői testület létrehozásáról állapodott meg a zengői radarállomás építésében érintett honvédelmi, igazságügyi, külügyi és környezetvédelmi tárca vezetője – közölte tegnap Gál J. Zoltán.
A miniszterek várhatóan még ezen a héten megteszik a testület tagjaira vonatkozó személyi javaslataikat, de amíg a hatásvizsgálatok le nem zárulnak, a lokátorállomás építése szünetel – jelentette ki a szóvivő, aki beszámolt arról is, hogy a négy miniszter találkozót kezdeményez a zöldszervezetekkel.
***
Parlamenti dicséret a civileknek.
A hazai civil társadalom első látványos sikereként értékelte Balogh László a mecseki Zengő hegyen történteket a parlamentben. Az MDF-es politikus méltatta, hogy a civileknek volt erejük és bátorságuk rábírni az MSZP–SZDSZ-kormányt tarthatatlan álláspontjuk feladására. Mint mondta, rá kellett ébredniük a kormány tagjainak: a NATO nem azonos a Varsói Szerződéssel, a mai Magyarország nem azonos a Kádár-kori Magyarországgal, ma az embereket nem lehet falhoz állítani, hamis információkkal megvezetni. Iváncsik Imre honvédelmi államtitkár az ellenzéki politikus szavait visszautasítva kijelentette: Balogh hozzáállása minden szakmaiságot nélkülöz.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!