Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki legutóbbi iraki látogatásakor még az iraki misszió mandátumának meghosszabbítási terveiről beszélt, egy hétfői rádiós nyilatkozatban már azt hangsúlyozta, hogy gyengült az iraki szerepvállalás nemzetközi legitimációja, ezért új, erősebb nemzetközi támogatottságra van szükség, amelyet az ENSZ biztosíthat. Amennyiben az ENSZ szerepe nem növelhető, akkor „végig kell gondolni a magyar katonák helyzetét” – hangsúlyozta Juhász Ferenc. A miniszter arra a kérdésünkre, hogy mit jelent a „magyar katonák helyzetének végiggondolása”, tegnapi sajtóbeszélgetésén annyit válaszolt: „elérhet egy kritikus pontot a konfliktusok száma, amikor már nem tudjuk végrehajtani a misszió eredeti feladatait, és ekkor hazahívjuk a katonákat.” Medgyessy Péter azt képviseli majd ezzel kapcsolatban washingtoni tárgyalásain, mint a parlament, vagyis az év végéig maradhatnak a katonáink Irakban – szögezte le lapunk érdeklődésére a szaktárca vezetője.
Mint ismert, Medgyessy Péter hétfőn az amerikai nagykövetség ügyvivőjének megerősítette, hogy a magyar kontingens az Országgyűlés felhatalmazása alapján „eleget fog tenni vállalt kötelezettségének”.
Az iraki kontingens ügyét tegnap ismét napirendjére vette az Országgyűlés honvédelmi bizottsága is. Az MDF továbbra is a katonák azonnali hazahívásáról nyújtott be javaslatot, de a testület a Fidesz tartózkodása mellett, a kormánypártok nem szavazatával nem tartotta általános vitára alkalmasnak az előterjesztést. Az ellenzéki párt javaslatot nyújtott be arról is, hogy szabják meg a külföldi katonai szolgálat legmagasabb létszám- és költséghatárait, de a kormányoldal ezt is elutasította.
Ma este hét órakor tüntetést szervez a Jobbik Magyarországért Mozgalom Budapesten, a Szabadság téri amerikai nagykövetség előtt az iraki megszállás ellen. A párt az Egyesült Államok agressziója és az abban történő magyar szerepvállalás ellen tiltakozik. A jelenlevők fáklyákat, gyertyákat és transzparenseket is visznek magukkal. Az eseményt a szervezők bejelentették a rendőrségen, amelyre mindenkit várnak.
Ellenzék nélkül is döntenek a sorkatonákról. Legkésőbb jövő nyáron az utolsó sorkatona akkor is leszerel, ha nem sikerül megegyezni az Országgyűlésben a kétharmados többséget igénylő kérdésben – jelentette ki tegnap Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. A sorkatonaság eltörléséhez az alkotmány és a honvédelmi törvény módosítására van szükség. – A jelenlegi jogszabály szerint a vezérkari főnök és a miniszter dönti el, hány sorkatonát kell behívni, s határozhatnak úgy is, hogy egyetlen behívót sem küldenek ki, így a törvényi szabályozástól függetlenül jövőre gyakorlatilag megszűnhet a sorkatonai szolgálat. Ennek ellenére arra törekszenek, hogy az ellenzékkel egyeztetett törvényi hátteret alakítsanak ki a sorkatonai szolgálat megszüntetéséhez. Az erről szóló törvénytervezet ősszel kerülhet az Országgyűlés elé – tette hozzá. Lapunk által megkérdezett alkotmányjogászok aggályosnak találták a miniszter felvetését, ugyanis az alaptörvény tényként rögzíti a katonai szolgálatot, amit csak kétharmados többséggel lehet eltörölni. (MN)