Mindössze 360 négyzetkilométer a Gázai övezet területe. A Philadelphia folyosó a keskeny földsávot Egyiptommal összekötő 11 kilométeres határvonal mentén húzódik. Ezen az útvonalon járnak az izraeli határőrök, akik elsőrendű feladatként a fegyvercsempészet megakadályozását kapták. Ez rendkívül nehéz feladat. A folyosó alatt ugyanis csempészalagutakat ástak a palesztinok, amelyeket szinte azonnal újjáépítenek, amikor az izraeli katonák beomlasztják. Ráadásul a folyosón közlekedő katonai szerelvények is állandó veszélynek voltak kitéve. A földsávban bárhol aknára futhattak a terepjárók, a környékbeli házak közül pedig rendszeresen rakétákkal lőtték az őrjáratot.
Izrael ezért úgy döntött, a hagyományos hentesmunkához folyamodik. A határvonalat kiszélesíti, hogy az alagutakat ne lehessen használni szellőzőnyílások nélkül, s csatornát is ásnak a folyosó közepén, hogy a csempészeknek a mélyben kelljen dolgozniuk, esélyt adva a lelepleződésre. A környék azonban sűrűn lakott, így a kiszélesítésnek komoly ára van. Mivel Izrael nem tudja elmozdítani a nemzetközi határt, a palesztin lakóházak sínylik meg a legújabb döntést. Az akció következtében több mint száz épületet romboltak le Rafah városában, mintegy ezer palesztint téve ezzel földönfutóvá. Az izraeli újságok egyébként kiemelik, az említett módosítások kiépítése egy-két hónapon belül elkezdődik, több tíz millió sékeles (1 sékel = 46 forint) költséggel. Ha pedig megépítik, nem valószínű, hogy hagyják ebek harmincadjára.
Juval Dvir, az izraeli hadsereg tartalékos ezredese viszont kijelentette: „őrültség” volna fenntartani a katonai jelenlétet a Philadelphia folyosón a tervezett kivonulás után is. Ezzel szemben Móse Jaalon, a hadsereg vezérkari főnöke úgy véli, a kivonulás utáni időkben is sokat fog segíteni a csempészet és a terrorizmus elleni harcban a módosított határvonal. Ez egyet jelent a Gázai övezet börtönné alakításával. Az erezi átkelőnél, észak felé négy zsidó telep van, amelyeket keményen őriznek a katonák. Ezt a részt a módosított kivonulási terv szerint Izrael bekebelezné. Nem mellékesen a ciszjordániai fal „kistestvére” már régóta ott magasodik a határon. Délen az áthatolhatatlan folyosó húzódna, végleg elvágva egymástól az arabokat egymástól, a gázai Rafahot egyiptomi ikertestvérétől. A zsidó telepesek távozása ugyan néhány négyzetkilométer földet juttatna az ott lakóknak, ám Izrael minden könnyítést kamatostul kifizettet.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között