Börtönné alakulhat a Gázai övezet

Tegnap izraeli katonák elzárták Rafah városát a Gázai övezet többi részétől, folytatván a hét végén elkezdett katonai akciót. A csapatmozgások célja a Philadelphia folyosónak nevezett határsáv kiszélesítése, hogy a múlt héten tapasztalt robbantások ne ismétlődhessenek meg. Azt viszont tudni kell, a kiszélesítéssel Izrael gyakorlatilag teljesen értelmetlenné teszi Ariel Saron kormányfő kivonulási tervét.

2004. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze 360 négyzetkilométer a Gázai övezet területe. A Philadelphia folyosó a keskeny földsávot Egyiptommal összekötő 11 kilométeres határvonal mentén húzódik. Ezen az útvonalon járnak az izraeli határőrök, akik elsőrendű feladatként a fegyvercsempészet megakadályozását kapták. Ez rendkívül nehéz feladat. A folyosó alatt ugyanis csempészalagutakat ástak a palesztinok, amelyeket szinte azonnal újjáépítenek, amikor az izraeli katonák beomlasztják. Ráadásul a folyosón közlekedő katonai szerelvények is állandó veszélynek voltak kitéve. A földsávban bárhol aknára futhattak a terepjárók, a környékbeli házak közül pedig rendszeresen rakétákkal lőtték az őrjáratot.
Izrael ezért úgy döntött, a hagyományos hentesmunkához folyamodik. A határvonalat kiszélesíti, hogy az alagutakat ne lehessen használni szellőzőnyílások nélkül, s csatornát is ásnak a folyosó közepén, hogy a csempészeknek a mélyben kelljen dolgozniuk, esélyt adva a lelepleződésre. A környék azonban sűrűn lakott, így a kiszélesítésnek komoly ára van. Mivel Izrael nem tudja elmozdítani a nemzetközi határt, a palesztin lakóházak sínylik meg a legújabb döntést. Az akció következtében több mint száz épületet romboltak le Rafah városában, mintegy ezer palesztint téve ezzel földönfutóvá. Az izraeli újságok egyébként kiemelik, az említett módosítások kiépítése egy-két hónapon belül elkezdődik, több tíz millió sékeles (1 sékel = 46 forint) költséggel. Ha pedig megépítik, nem valószínű, hogy hagyják ebek harmincadjára.
Juval Dvir, az izraeli hadsereg tartalékos ezredese viszont kijelentette: „őrültség” volna fenntartani a katonai jelenlétet a Philadelphia folyosón a tervezett kivonulás után is. Ezzel szemben Móse Jaalon, a hadsereg vezérkari főnöke úgy véli, a kivonulás utáni időkben is sokat fog segíteni a csempészet és a terrorizmus elleni harcban a módosított határvonal. Ez egyet jelent a Gázai övezet börtönné alakításával. Az erezi átkelőnél, észak felé négy zsidó telep van, amelyeket keményen őriznek a katonák. Ezt a részt a módosított kivonulási terv szerint Izrael bekebelezné. Nem mellékesen a ciszjordániai fal „kistestvére” már régóta ott magasodik a határon. Délen az áthatolhatatlan folyosó húzódna, végleg elvágva egymástól az arabokat egymástól, a gázai Rafahot egyiptomi ikertestvérétől. A zsidó telepesek távozása ugyan néhány négyzetkilométer földet juttatna az ott lakóknak, ám Izrael minden könnyítést kamatostul kifizettet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.