Nincsenek építő jellegű elképzelései a Honvédelmi Minisztérium vezetőinek a honvédség jövőjét illetően – hangoztatta tegnap Simicskó István. Az ellenzéki politikus nehezményezte, hogy a szaktárca nem az ország védelmét szolgáló honvédségben gondolkodik, hanem egy expedíciós jellegű haderőben. Szerinte az elmúlt két évet a leépítések, a laktanyabezárások, az átgondolatlan döntések jellemezték. A kormányprogramban elhatározott professzionális haderő létrehozásához nem alakították ki a feltételeket, és nem munkálták ki a jogi alapokat – hangsúlyozta a képviselő. Megjegyezte: a szaktárca a különféle kétes katonai beszerzésekre fordít megkülönböztetett figyelmet a haza védelmének biztosítása helyett. Példaként említette, hogy a Honvédelmi Minisztérium a magyar magánhangzók ékezeteinek hiányára és adminisztrációs hibákra hivatkozva nem veszi át azokat az URH-rádiókat, amelyek nagy részét emiatt polgári raktárban őrzik, kockára téve titkos NATO-információkat. Simicskó úgy véli, a Gripen-szerződés módosítása csupán expedíciós célokat szolgál, megterhelve a katonai költségvetést.
A politikus kifogásolta azt is, hogy az iraki magyar misszió felszerelésének beszerzésére úgy írt ki a tárca pályázatot, hogy a teljesítésre alig néhány nap maradt, és 220 millió forintért „selejtes ejtőernyőket” vásároltak egy német cégtől. Az An–26-os ukrán szállító repülőgépekről úgy fogalmazott: a példátlan beszerzésre „Juhász Ferenc, a nemzetbiztonsági kabinet vezetője adott felmentést a közbeszerzés alól Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek”. A képviselő szerint az is figyelemre méltó, hogy a minisztérium projektorokat és házimozirendszereket vásárolt a sorkatonák számára, a készülékek azonban tudomása szerint a mai napig nem érkeztek meg a laktanyákba, ahogyan a Törökországnak felajánlott gázálarcok is „eltűntek az éterben”.
A minisztérium mindezt cáfolva közölte: a honvédelmi vezetés egy, a realitásokat figyelembe vevő haderő kialakításán dolgozik. Közleményük szerint Simicskó „csokorba gyűjtött, bulvárstílusban előadott politikai kacsái csúsztatásokon és félinformációkon alapulnak”. Az URH-rádiók ügyére Juhász Ferenc úgy reagált: felháborítónak tartja, hogy Simicskó István egy külföldi cégért lobbizik a nyilvánosságon keresztül, és olyan eszközök átvételét kéri számon, amelyek nem teljesítették a szerződésben rögzített kritériumokat.
Cseh aggodalmak
Csehországot nyugtalanítja, hogy a magyar–svéd vadászgépüzlet ára egyre magasabb – írta tegnap a Mladá Fronta Dnes című cseh napilap. Az újság szerint legfőképpen amiatt aggódik a szintén Gripeneket rendelő cseh kormány, hogy a svédek már három ízben árat emeltek a magyaroknak, mert a gépeket újabb műszerekkel kell ellátni, hogy azokkal a NATO-ban is számolni lehessen. A Csehország által bérlendő, JAS–39 Gripen típusú svéd vadászgépek nem kompatibilisek a NATO légierejével – jegyzi meg az újság. Úgy tudja, hogy a gépeknél az eddig ismert hiányosságok mellé újak is társultak, nem képesek például a közepes hatótávolságú amerikai AMRAM rakéták hordozására, és nem rendelkeznek barát-ellenség felismerő rendszerrel. Vladimír Spidla cseh miniszterelnök a lapnak nyilatkozva kijelentette: „ha a feltételek nem lesznek jók, akkor nem a Gripeneket választjuk”.
Tegnap megérkezett a még hiányzó hét megrendelt, felújított MiG–29-es repülőgép-hajtómű az orosz gyártótól – közölte Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese. Hozzátette: a magyar kormány diplomáciai úton érte el a szállítás teljesítését, mivel a felújítást vállaló cég állami tartozásai miatt hónapokat késett a munkával.