Szakértők szerint Magyarországon sem zárható ki egy, az ukrajnaihoz hasonló robbanásos baleset, hiszen az ÁPV Rt.-nek átadott, sok esetben elhanyagolt állapotú raktáregységek többségükben nem feleknek meg a polgári élet tűz-, érintés-, illetve környezetvédelmi követelményeinek.
Mint ismert, az ukrajnai Melitopol közelében napokig égett az a lőszerraktár, amely az előzetes vizsgálatok szerint azért robbant fel, mert az őrzők nem tartották be a tűzvédelmi előírásokat, és cigarettára gyújtottak az amúgy is elhanyagolt bázison. Magyarországon a feleslegessé vált tüzérségi anyagok egy részének szavatossági ideje lejárt, így különleges ellenőrzést igényelnének a környezetvédelmi, a vízügyi hatóság és az ÁNTSZ részéről is. Az elfekvő honvédségi készleteket őrző, úgynevezett inkurrenciaraktárakat még Fodor Lajos volt vezérkari főnök intézkedésével adták át az ÁPV Rt.-nek 2000-ben.
*
A raktárak vagyonkezelését és bizományosi jogát pályázaton nyerte el a HM tulajdonában lévő HM Elektronikai Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Rt., de a létesítményekben végzett alaptevékenységhez, a tároláshoz és az esetleges értékesítéshez egyelőre nem kaptak telepengedélyt a helyi jegyzőktől, és ezzel ma is csak a Marcaliban lévő raktár rendelkezik.
Az ÁPV Rt. közlése szerint a honvédelmi tárcától valóban átvettek lőszerraktárakat. A privatizációs társaság képviselője korábban kijelentette: a hadianyagokat a nemzetbiztonsági és a szakmai követelményeknek, illetve az utasításoknak megfelelően tárolják, de külön telepengedélyt valóban nem kaptak. A vagyonkezelő elismerte, hogy leromlott állapotúak azok az objektumok, amelyeket a HM-től vettek, és a létesítmények műszaki paraméterei elmaradnak a polgári élet környezet-, tűz- és érintésvédelmi követelményeitől.
Schieber József, a HM EI Rt. szóvivője lapunknak elmondta: a telepengedélyek beszerzése folyamatban van, és villám-, illetve tűzvédelmi felújításokat hajtottak végre a raktárakban az elmúlt időszakban.
A lőszerek továbbra is a korábbi honvédségi tárolóhelyükön találhatók, és fegyveres őrökkel vigyáznak rájuk, így elkerülhető egy esetleges katasztrófa – hangsúlyozta a szóvivő, aki szerint valóban gondot okoz az a kettősség, hogy a raktárak egy része vegyes tulajdonú, ideiglenes tárolóhely, ahonnan nem lehet eladni az átvett, a szovjet időkből ránk maradt anyagokat.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek