Szocialista körökben egyre erősebb a vélemény, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek a következő kormányátalakítás idején – május közepén vagy június elején – távoznia kell posztjáról. Az MSZP-ben legfőképpen amiatt aggódnak, hogy Medgyessy Péter kormányfő újra megpróbálja meggyőzni Simonyi András washingtoni magyar nagykövetet: vállalja el a tárca vezetését, háttérbe szorítva ezzel Iváncsik Imrét, akit a párt látna szívesen Juhász utódaként. Mint ismeretes, Simonyi András már a kormányváltás idején Medgyessy jelöltje volt, és a jó NATO-kapcsolatai, illetve nyelvtudása mellett az is szerepet játszott a kiválasztásában, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzéseiben tanácsokat adó régi főtiszti körrel is jó viszonyban van. Lapunk úgy tudja, Simonyi minisztersége esetén Vadai Ágnes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egykori előadója lenne esélyes a politikai államtitkári posztra. Jelenleg Iváncsik Imre tölti be ezt a pozíciót a HM-ben, aki az MSZP jelöltjeként válhat miniszterré, és ebben az esetben Vári Gyula, a parlament honvédelmi bizottságának szocialista tagja lehet politikai államtitkár. Egyes lapértesülések szerint miniszterjelöltként ismét előtérbe kerülhet Keleti György is, de őt a kormányfő nem támogatja.
Juhász Ferenc esetleges leváltásában – katonai körökben elárult szakmai alkalmatlansága mellett – szerepet játszhat, hogy a haderő átalakításának részeként több mint százmilliárd forint értékben indulnak meg a következő években katonai beszerzések, amelyek egyes cégek erős lobbitevékenységét indították el a tárca tanácsadóinak körében.
A miniszter ugyanakkor számos kudarcot könyvelhet el az eddigi beszerzések miatt, és minisztériumi források szerint a havi 250 ezer forintért vagy minisztériumi cégvezetésért dolgozó „rossz tanácsadóknak” nem kis szerepe van ebben. Nemrég a parlament honvédelmi bizottsága fel is emelte a szavát amiatt, hogy több beszerzésben a Juhász Ferenc vezette nemzetbiztonsági kabinet felmentést adott a közbeszerzés alól, meg sem kérdezve a testület véleményét.
Az utóbbi évek egyik legnagyobb botrányát jelentette egy An–26-os szállítórepülő vásárlása, amelyről a tárca korábbi állításaival ellentétben kiderült, hogy a megbízott közvetítő cég, a Specimpex Kft. nem közvetlenül a gyártótól, hanem egy ciprusi off-shore cégtől vásárolta a járművet. A kft. vezetőjét, Veres Istvánt ráadásul elítélték lopás és okirat-hamisítás bűntette miatt. A Specimpex Kft., amely NATO-beszállítói minősítéssel sem rendelkezik, 600 millió forintért vette meg a gépet, pedig ellenzéki állítások szerint a valós ár több százmillióval kevesebb lett volna. Veres Istvánnak a lopásügy idején felettese volt Hollósi Nándor, aki ma Juhász Ferenc főtanácsadója a légierővel kapcsolatos ügyekben, és egyike azoknak, akik tető alá hozták a szállítógépüzletet.
Hollósi ellen néhány évvel ezelőtt fellépett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is, az összeférhetetlenségek megszüntetésére szólítva fel a Honvéd Önkéntes Magánnyugdíjpénztár vezetőjeként (HÖM). A HÖM ugyanis létrehozott olyan saját tulajdonú ingatlanértékesítő és vagyonkezelő cégeket, amelyeket Hollósi Nándor egy személyben képviselt. A főtanácsadónak szerepe volt abban is, hogy a szaktárca csaknem egymilliárd eurót költ a Gripenek modernizációjára, miközben takarékossági szempontokra hivatkozva hagyományos fegyvernemeket szüntetnek meg a hadseregnél.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti