Testőrök Irakba küldéséről döntött a kormány. A rendőrök a bagdadi magyar diplomáciai testület védelmét látják el – értesült az Index. Kovács László külügyminiszter az internetes újságnak elismerte, hogy a kabinet határozatot hozott a kommandósok kiképzéséről és Irakba küldéséről.
Az egyelőre öt főből álló egység azzal a feladattal érkezik az iraki fővárosba, hogy ellássák a magyar diplomáciai testület tagjainak védelmét. A Külügyminisztérium állítja, nem katonai jellegű feladatokra, hanem személyi védelemre felkészített csoportról van szó, amelyet a Köztársasági Őrezred kötelékéből kiválogatott, speciálisan kiképzett rendőrökből állítottak öszsze. Katonai egység Irakba küldéséhez a parlament kétharmados többségének jóváhagyása szükséges. Sajtóértesülés szerint a több száz millió forintba kerülő missziót a költségvetés általános tartalékából finanszírozza a kormány. A kabinet arról is döntött, hogy létrehoz egy állandó, ötvenfős kontingenst, amely szükség esetén bevethető „a magyarok számára kockázatot jelentő országokban” – közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő nem nyilatkozott arról, hogy miért tartották titokban az újabb iraki kontingensről szóló döntést, miközben a négypárti egyeztetéseken éppen a magyar katonák esetleges visszahívásáról tárgyaltak az ellenzékkel.
Simicskó István lapunknak elmondta: a négypárti egyeztetésen fel sem merült a kérdés. – Fontosnak tartjuk a külképviseletek védelmét, de erről illett volna tájékoztatni a képviselőket – tette hozzá.
*
Folytatás az 1. oldalról >
A kormánypártok és az ellenzék képviselői egyébként megegyezés nélkül hagyták el tegnap az iraki magyar szerepvállalásról tartott négypárti egyeztetés helyszínét a Parlamentben.
Lendvai Ildikó (MSZP) közölte, a kormánypártok elítélik a fogolykínzásokat, de az ellenzékkel szemben úgy vélik, a magyar katonáknak az év végéig tartó mandátumuk lejártáig teljesíteni kell a „kötelességüket”. Az ellenzék kérésére a parlament honvédelmi bizottságának tagjaival kiegészült külügyi bizottság a jövő héten tájékoztatást ad arról, hogy a kabinet milyen erőfeszítéseket tesz az ENSZ nagyobb szerepvállalásáért a közel-keleti térségben – jelentette be a frakcióvezető.
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője sajnálatosnak nevezte, hogy a kormánypártokkal alapvető kérdésekben sem tudtak megegyezni. A párt szerint nem elegendő elítélni a fogolykínzásokat, mert kiderült, hogy az iraki demokráciát csak az ENSZ égisze alatt lehet megteremteni, hiszen a törvénytelenségek az erkölcsi alapjait rendítették meg a jelenlegi stabilizációs erőknek. A kormány struccpolitikát folytat, ha erről nem vesz tudomást, ahogyan arról sem, hogy ma már az Egyesült Államokban is ellentmondó nyilatkozatok jelennek meg az iraki ideiglenes kormány hatalomátvétele utáni helyzetről – jelentette ki a frakcióvezető. Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes alelnöke megjegyezte: nem tudni, hogy Medgyessy Péter egyeztetett állásponttal utazik-e Washingtonba június 22-én, de a jelenlegi feltételek mellett nem járulhat hozzá a magyar misszió mandátumának meghosszabbításához.
Az MDF kivonult a tegnapi egyeztetésről. Herényi Károly, a párt frakcióvezetője kijelentette: értelmetlennek tartották a részvételt az egyeztetésen, mivel szerintük a magyar katonákat azonnal haza kell hívni Irakból.
Szent-Iványi István (SZDSZ) illuzórikus feltételezésnek nevezete, hogy a Fidesz szerint június
30-ig elérhető az ENSZ részvétele az iraki rendezésben. Szerinte az ellenzéki párt olyan „színjátékba” kezdett, amely „belpolitikai célokat szolgál”. Áder János erre úgy reagált: a Fidesz felelős politizálást folytat Irak kérdésében, amikor a megváltozott körülményekhez akarja igazítani a szerepvállalásunkat.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tegnap kijelentette, gyengült az iraki szerepvállalás nemzetközi legitimitása. Erősebb támogatottságot szerinte az ENSZ biztosíthat, amennyiben a szervezet szerepe nem növelhető, végig kell gondolni a magyar katonák helyzetét, vagyis a misszió mandátumának meghosszabbítását.
Baleset Irakban
Elgázolt egy iraki kisfiút a magyar kontingens egyik járműve Hilla város közelében vasárnap délután. A tíz év körüli sérültet súlyos, életveszélyes sérüléssel szállították kórházba – tájékoztatott a HM. A magyar konvojt biztosító egészségügyi személyzet azonnal elsősegélyben részesítette a sérültet, és értesítették az amerikai egészségügyi szolgálatot. A tárca a baleset körülményeiről, az Irakból érkezett információk alapján elmondta: a gyermek a magyar konvojjal szemben haladó amerikai gépjárművek közül futott ki, és a magyar konvoj előfutó, biztosító gépjárműve ütötte el.
Iraki kérdés a T. Házban. Simicskó István, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának alelnöke azt kérdezte a plenáris ülésen a miniszterelnöktől, hajlandó-e egyeztetni álláspontját a parlamenti pártokkal az iraki helyzetről, mielőtt tárgyal George W. Bush amerikai elnökkel. A fideszes képviselő szerint a biztonságpolitika össznemzeti ügy, ezért indokolt, hogy a kormányfő ne csak a saját tanácsadóira hallgasson, hanem olyan álláspontot képviseljen a csúcstalálkozón, amelyet minden politikai erő támogat. Hangsúlyozta: az iraki foglyok kínzásáról nyilvánosságra került hírek új helyzetet teremtettek. Medgyessy Péter viszont továbbra is arra hivatkozott, hogy a parlament teljes mellszélességgel kiállt korábban az iraki magyar misszió mellett. Szerinte „rossz ízű csúsztatás összemosni a fogolykínzásokat a magyar katonák iraki jelenlétével”.