Magyarok bevetésen

Magyar Greenpeace-aktivisták is részt vettek abban az akcióban, amelyben a szervezet tagjai egy gumicsónakkal megakadályozták egy több ezer tonna génkezelt szóját és kukoricát szállító hajó kirakodását az európai partoknál. A zöldek demonstráltak az Országház előtt is, tiltakozva a génmódosított kukoricafajták magyarországi importja ellen.

2004. 05. 05. 18:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos magyar fiatal többek között azért vált környezetvédővé, mert lenyűgözték a tudósítások, amelyek arról szóltak, hogy a Greenpeace aktivistái motoros gumicsónakkal állítottak meg tankhajókat, vagy nagyüzemek, erőművek vaskerítéséhez, bejáratához láncolva magukat tiltakoztak a természet pusztítása ellen. A szervezet két magyar tagja április 28-án részt vett abban az akcióban, amelyben az Esperanza nevű hajó legénységével együtt feltartóztatták és elfoglalták a több ezer tonna génmódosított szóját szállító Winner (Győztes) nevű teherhajót a spanyolországi Malaga partjainál. A zöldek ismét felfújható csónakokról mászták meg a járművet, alpinistáik feljutottak a hajó daruira, megakadályozva a megrökönyödött rakodómunkásokat a kipakolásban. A résztvevők tájékoztatása szerint a Winner kilencezer tonna génkezelt szóját és 11 ezer tonna gyanús eredetű kukoricát szállított, de amikor az áruk papírjait kérték, azokat nem adták át a zöldeknek.
Spanyolország az Európai Unió második legnagyobb szójaimportőreként évi hatmillió tonnát szállít be ebből az élelmiszerből a kontinensre az Egyesült Államokból, Argentínából és Brazíliából. Becslések szerint ebből több mint négymillió tonnányi a genetikailag szennyezett. A géntechnológiailag előállított vagy módosított termékekkel több gond is van a szakértők szerint. A kártevőknek ellenálló termékek temérdek baktériumot tartalmazhatnak, újabb vírusok, allergiás megbetegedések terjedését segíthetik elő, ráadásul a vetőmagjaikból termesztett növények úgynevezett rezisztenciaspirált hozhatnak létre, tönkretéve egy-egy térség ökológiai rendszerét.
Márkus Ferenc természetvédelmi szakértő szerint például már van olyan gyomnövény a világban, amely egy rezisztens (kártevőknek ellenálló) rokonnövény termékenyítése miatt kiirthatatlanná vált. Ez a folyamat azt eredményezheti, hogy újabb növényvédő szereket kell kifejleszteni, amelyek használatát csak újabb génmanipuláció révén iktathatják ki a termelésből.
Szinte ellenőrizhetetlen az is, hogy a vágóállatok takarmányában vannak-e génmódosított anyagok. Az EU génmódosított élelmiszerekre vonatkozó nyomonkövethetőségi szabályozása a múlt hónapban lépett életbe, de ez nem vonatkozik a húskészítményekre és a tejtermékekre. Ezek közül az áruk közül a zöldek szerint már most számos génkezelt anyagokat tartalmazó termék van a magyar piacon, mindenféle címkézés nélkül. Ilyenek például egyes felvágottak vagy csokoládék, amelyek import szóját tartalmaznak. Az EU-ból három génmódosított kukoricafajta is beérkezhet Magyarországra, ehhez a nagyobb cégek már rég betelepültek hazánkba.
A Greenpeace aktivistái nemrég az Országház és a földművelésügyi tárca épülete előtt tiltakoztak ezek magyarországi bevezetése ellen. Egy hat méter magas, felfújható kukoricával jelezték a veszélyt, hogy a csatlakozás után hazánkban is megkezdődhet a génmódosított fajták termesztése.
Nemes Noémi Greenpeace-szóvivő szerint a három szóban forgó kukoricafajta termesztésére már tilalmat vezetett be Ausztria, Luxemburg, Németország és az Egyesült Királyság, Magyarország viszont beláthatatlan egészségügyi és mezőgazdasági kockázatot vállal, ha nem vezet be moratóriumot.
Székely Bertalan, a szaktárca mezőgazdasági főosztályvezetője kijelentette: Magyarországon jelenleg nem engedélyezett a génmódosított növényfajták köztermesztésben történő felhasználása. A géntechnológiával módosított növényfajták külön engedély alapján, kizárólag kísérleti célra használhatók – tette hozzá. Egy 1995-ös szabályozás azt is előírja, hogy a GM szervezetből álló, illetve ilyen szervezetet részben vagy egészben tartalmazó termékeket az előállító, valamint forgalmazó köteles megjelölni a csomagoláson. Az FVM az európai uniós tárgyalások során olyan álláspontot képvisel, ami a génmódosított szervezetek forgalmazására vonatkozó szigorú előírások megtartására irányul – fejtette ki az osztályvezető. A kukoricafajták moratóriumáról szólva elmondta: nemzeti hatáskörben dönthetnek az új európai régiónak számító „Pannónia régióban” egy kockázatfelmérés alapján a fajták engedélyezéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.