MiG-alkatrészekre várunk

Titkos tárgyalásokat folytatott a napokban a MiG–29-es vadászgépek hajtóműveinek szállításáról és amerikai Patriot rakéták esetleges Magyarországra telepítéséről is a kormány. A hajtóműveket tegnap éjjelre várták, a rakétákról nem nyilatkoztak az illetékesek.

2004. 05. 13. 19:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz nagykövettel folytatott tárgyalások útján sikerült csak elérni, hogy az RSZK MiG leszállíthassa azt a tíz felújított hajtóművet, amely elengedhetetlen a Kecskeméten állomásozó MiG–29-es vadászgépek hadrafoghatóságához – tudta meg lapunk. Az orosz forgalmazó szállítmányát nem akarták átengedni a határon, mert a cég tartozik az orosz államnak. Értesüléseink szerint az RSZK MiG hónapok óta késik a szállítással.
*
Ez azért kínos, mert jelenleg csak a légtérvédelmi készültség három MiG–29-ese hadra fogható, a többi tizenegy gép szinte teljesen üzemképtelen, ezért az előző hetekben csak egy-két gép tudott gyakorlás céljából a levegőbe emelkedni.
A további késlekedés azt jelentené, hogy egyetlen vadászgépünk sem tudna felszállni a kifutóról, és kritikus helyzetbe kerülhetne a magyar légtérvédelem. A Honvédelmi Minisztérium biztonsági okokra hivatkozva nem nyilatkozik a hadrafoghatósági mutatókról, lapunk azonban úgy tudja, hogy nemrég a szaktárca behívatta Valerij Muszatov orosz nagykövetet a mielőbbi rendezés érdekében. A tárgyalásokon megállapodás született, hogy az RSZK MiG köztartozásai ellenére leszállíthatja a hajtóműveket. Az ezeket szállító gépet információink szerint tegnap éjfélre várták Magyarországra.
A Népszabadság a Jane’s Defence Weekly legfrissebb számára hivatkozva tegnap beszámolt arról, hogy titkos tárgyalások folynak Patriot légvédelmi rakéták hazánkba telepítéséről. Amerikai gyártmányú Patriot (Hazafi) PAC–3-as rakétaütegeket vagy úgynevezett befogó-tűzvezető radarállomásokat állíthatnak fel Magyarországon, hogy levadásszák a „Gonosz Tengelyéhez” sorolt államokból (esetlegesen Iránból vagy Észak-Koreából) kilőtt támadó ballisztikus rakétákat.
Az amerikaiak – negyedéves rendszerességgel, egyelőre szakértői szinten – a Külügyminisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal magas beosztású képviselőivel folytatnak megbeszéléseket a rendszer egyes elemeinek elhelyezéséről.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő az ügyről annyit mondott: készül egy megvalósíthatósági tanulmány a NATO berkeiben a kérdésről, és erről Magyarország, mint a szövetség tagja, természetesen tud. Ezzel öszszefüggésben arról is tájékozódnak a magyar illetékesek, hogy egy rakétavédelmi rendszer kiépítése hogyan befolyásolhatja Magyarország biztonságát. Azt tagadta, hogy titkos tárgyalások folynának az ügyben.
Értesüléseink szerint nemcsak amerikai légvédelmi rakétákra kapott ajánlatot Magyarország, hanem európaiakra is. Hárommilliárd euró értékben szállíthat ugyanis antiballisztikus légvédelmi rakétákat az MBDA európai vállalat a brit, a francia és az olasz haderőnek, és a cég a Mistral rakétákkal már betört a magyar piacra is. A rakétákkal csak annyi a baj, hogy a NATO-kompatibilis ASTER-eket legkorábban 2006-ban állítják rendszerbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.