Visszafogottan nyilatkoztak a nyugat-európai menedzserek az Európai Unió bővítésével kapcsolatos elképzeléseikről, elvárásaikról. A cégvezetők többsége gazdasági kiugrást nem vár a május elsején megvalósult integrációtól, ugyanakkor különösebb hátránynyal sem számolnak a vállalatok irányítói – derül ki a Czipin and Proudfoot Consulting lapunkhoz eljuttatott felméréséből.
A megkérdezett osztrák, német, francia és angol cégvezetők közül legnagyobb arányban az osztrák (35 százalék) és a német (31 százalék) menedzserek remélnek profitot az EU keleti bővítéséből, s az anyag szerint ugyancsak az ausztriai és németországi vállalkozásoknak jelenthetnek komoly kihívást a most csatlakozott államok piaci szereplői. Arra a kérdésre, hogy melyik országban vannak már telephelyei az érintett vezetők társaságainak, a válaszolók zöme Csehországot, Lengyelországot és hazánkat jelölte meg.
Érdekesség, hogy az éltanulónak számító Szlovénia e vonatkozásban a hátsó helyre került. A Czipin and Proudfoot Consulting arra is kereste a választ a csúcsvezetők körében, hogy milyen tapasztalatokkal rendelkeznek ebben a régióban. A megkérdezettek egyértelműen pozitív választ adtak; leginkább azonban a franciák (72 százalék) és a németek (67 százalék) tetszési indexe a kimagasló.
A nyugati vállalatirányítók az elkövetkező években elsősorban Csehországban és Lengyelországban kívánnak új telephelyet létesíteni. Ezen a területen Magyarország immár Szlovákiával van versenyben. Mint ismert, korábban a regionális verseny és a működő tőke beáramlásának tekintetében hazánk állt az élen. A szóban forgó anyag szerint a menedzserek 33 százaléka választaná Prágát, 31 százaléka Lengyelországot, továbbá 23-23 százaléka hazánkat, illetve Szlovákiát. Két százalékponttal lemaradt Szlovénia, míg a sor végén kullog Ciprus és Málta. Noha a balti államok gazdasági teljesítménye, illetve a makrogazdasági feltételek is rendszerint elnyerik a befektetők tetszését, a jelek szerint északi irányba nem kívánnak terjeszkedni a Czipin and Proudfoot Consulting által megkérdezett társaságok vezetői.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban