Nemzeti baloldal, népi szocialisták

Tõkéczki László
2004. 05. 28. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokol Béla kiváló írását olvasva (MN, 2004. május 15.) az általában vett egyetértésen kívül egyértelmű ellenvetések is megfogalmazódtak bennem. A politikai és pénzügyi szféra mozgató jellegének és viszonyának általános leírása igen világos képet adott a modern demokráciák valóságos (erő)viszonyairól, s egyértelmű figyelmeztetés minden idealistának, aki az igazság minél harsányabb hirdetése közben veszíti el a józan eszét. Viszont rendkívül problematikus e kiváló gondolatmenetnek a mai magyar helyzetre való alkalmazása.
A probléma lényege már történetileg is fennáll. Ugyanis a népi mozgalom egy részének pervertálódása, problémátlan „kommunizálódása” igen korán bekövetkezett 1945 után. A népi szocializmus egyébként is csak annyiban különbözött a nem népitől, hogy az ipari proletárok helyett a paraszti nincstelenekben látta a világ megváltóit. A népi szocializmus mint nemzeti baloldal persze jelen volt a népi írók legjobbjaiban, de az ő elképzeléseik alapjai megsemmisültek a kolhozosítással felszámolt eredeti parasztság fokozódó eltűnésével.
A parasztság organikus patriotizmusa ugyan mindig és mindenhol jelentős erő, de nálunk akkor, amikor ezt is nagymértékben az „urak” ellen fordították, kérdésessé lett az, hogy alkalmas-e egy európai jellegű polgári társadalom hordozására. A kisbirtokos agrárdemokrácia ugyan rendkívül rokonszenves átmeneti jellegű politikai forma, de a nemzeti örökség és múlt teljes vállalása nélkül legfeljebb amerikai típusú fogyasztói idióta kultúra és üzletes demokrácia előszobája lehet.
A valóságban persze a népi gondolatot nálunk olyan értelmiségiek képviselték, akiknek hazafisága kétségtelen volt ugyan, de a baloldali világmegváltás illúziós fertőzöttsége is erősebben-gyengébben kimutatható volt nálunk. Nem véletlen az, hogy legtöbbjüket ügyesen tudták kommunista oldalról manipulálni. Az ilyen tendenciákkal való szembefordulást lehet ugyan ellenforradalomnak nevezni, csakhogy akkor kívánatosnak tartjuk azt a forradalmat, amely végül is nem egy igazságos és erkölcsös világot, hanem az akkori polgári társadalom egyenlőtlenségeit ugyan összetörő, de egyetemes szolgaságot hozó proletárdiktatúrát hozott. A népi szocializmus ugyanúgy illuzórikus valami, mint a proletárszocializmus. Értelmiségi illúzió, amely az egyszerű emberekről etikai fölényt képzel a romlott és önző felső osztályokkal szemben. Az emberi minőség mindig személyes és nem osztályfüggő, a szegénység nem emel fel, sőt általában primitívebb szinten reprodukálja az elitek bűneit.
A nép persze mindig röghöz kötött az elitekhez képest, tehát még szocialista formájában is hajlamos a honszeretetre, a hazafiságra. De ez az állapot inkább nyersanyag csupán egy nemzeti politikához. A népi szocializmusnak a kozmopolita tőkeellenessége pedig már messzemenően értelmiségi ideológia. Egyébként legfeljebb lokális érdekvédelem, hiszen a nép általában csak rossz törvényeket vagy a rossz tanácsadók által félrevezetett jó uralkodókat lát (lásd Kádár János).
De konkrétan a mára rákérdezve: mit képviseltek a népi szocialisták, mit tett a népi baloldal az ellen, hogy a szocialista párt ne az új nagytőke primitíven neoliberális pártja legyen? Azt láttuk, hogy legjobb képviselőik – hosszú és politikus habozás után – egyénileg kiléptek a hazugságból (lásd Pozsgay Imrét), de a tömeg ott maradt. Ki követte Szűrös Mátyást? Hol van a népi baloldali/szocialista párt honi ereje, amely éppen a legnyomorultabbakat kivonná a honi „szocialista” és „liberális” hazugok befolyása alól? Netán ezért az antalli ellenforradalom a felelős? A népi szocialista vezérkar most is, mint régen, ül zsíros pozícióiban, s megszavazza a multinacionális tőkeérdekeket szolgáló kormány-előterjesztéseket. Örülne a magyar társadalom, ha legalább a vitatkozó hangjukat hallaná. De mikor tiltakoztak ők a „liberalizmus” ellen? Ellene szavaztak-e akár a később alkotmányellenesnek bizonyuló javaslatoknak is? Nem.
Mit jelent hát ma nálunk a népi szocializmus vagy a nemzeti baloldal? A Szűrös Mátyásék által képviselt szociáldemokrata irányzat az egyetlen, amely levont bizonyos konzekvenciákat. Gyengeségük jelzi azt, hogy a magyar népi baloldal tömegei még mindig ott vonulnak a kádári jóléti rendszer édesen hamis emlékezetében Horn Gyula ’56-os ellenforradalma után. Nem a népi baloldal szavazatai, a nemzeti baloldal szavazatai hozták-e ennek az országnak a nyakára a legprimitívebb neoliberális helytartó kormányt, a mindent privatizáló komprádorok saját zsebre dolgozó szövetségét? Bizony, ők voltak.
S itt felesleges és értelmetlen arról beszélni, hogy a Fidesz milyen valóságos és vélt hibákat követett el. Felesleges pedig azért, mivel – ha egy irányzatnak van saját elképzelése és ereje – nem neki kellett volna pozíciókat nyújtva integrálni a népi/nemzeti baloldalt, hanem annak önálló erőként, szövetségesnek ajánlkozni. Volt ilyen önálló erő Szűrös Mátyásék kétes jövőjű, de tiszteletre méltó jelentkezése előtt. Mellesleg ez a szociáldemokrácia sem népi, hanem munkás (peyerista, kéthlysta) ihletésű.
Egy mentsége van persze a népi baloldalnak. Az a világ és tömeg, amelyben valódi ereje rejlett, már régen nincsen. Az utódok jó része kádári (= római) proletariátussá lett (kenyeret és cirkuszt), amely a posztkommunista erők gyurmájaként szolgál. Kellett ehhez bármilyen ellenforradalom? Hiszen az Antall-kormány mindenféle hibái ellenére Európa egyik legnagyobb szociális költségvetését működtette, majd az Orbán-kormány a legtávlatosabb nemzeti célok megvalósítását kezdte el – s a népi baloldal Horn Gyulára és a magyarul magát nehezen kifejező Medgyessyre szavazott, s kapta a mindig időszerű megszorításokat.
Antiglobalista erő-e az alig létező magyar népi baloldal? Bizonyára, legalábbis értelmiségi hívei vízióiban mindenképpen az. Csakhogy a politika a reálisan is létező erők tudománya. Ha a nép nem tud arról, hogy ő mit akarna, nos, akkor nincs népi politika, még kevésbé népi baloldal Magyarországon. Ez nem teszi ugyan feleslegessé a mindenkori politikai szereplők felelősségének elemzését, de ha valami van, akkor és csak akkor értelmes dolog azzal kapcsolatban feszegetni azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.