Rekorddrágulás

2004. 05. 12. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van abban valami megnyugtató, hogy a Medgyessy-kormány – igaz, csak a gazdaság egyetlen területén – mégis rekordot tudott felállítani; a májusban huszonöt tagúra bővült Európa Unió államai közül Magyarországon a legmagasabb az infláció. A KSH új adatai szerint áprilisban a pénzromlás mértéke csaknem hétszázalékos volt. Lekörözzük tehát Nyugat-Európát, illetve a velünk együtt csatlakozott új tagállamokat is. Olyannyira, hogy a balti régió és Szlovénia után már Csehország és Lengyelország is áhítozva nézheti hazánk ebbéli produkcióját. Miközben a szóban forgó kelet-közép-európai térségek már az uniós normáknak is megfelelő – az euróbevezetés követelményeit szem előtt tartva (!) – alacsony szinten tartott, 2-2,5 százalékos pénzromlással számolhatnak, addig mi kurucosan feszítünk a magunk hét százalékával. Amennyiben pedig felidézzük, hogy a Mol további, literenkénti 15-20 forintos üzemanyagár-emeléssel kalkulál, úgy bizony a napnál is világosabb: a rekorddrágulás tartható lesz 2004-ben. Megjegyzem: több mint ironikus, hogy a témában érintett cégvezérek és politikusok azzal próbálják lecsendesíteni a tömegeket: nem lesz itt 300 forint a benzin. Egy szó, mint száz: nem kell tehát azon sopánkodnunk, hogy a fenti értelemben megdől az első helyezésünk az unióban.
De fordítsuk komolyra a szót. Bár elemzői és kutatói vélemények alapján némiképp fékeződhet a korábban 7,5 százalékosra jósolt éves infláció, azért mégiscsak gondot okoz, hogy az energiaár-emelések és a különböző adóemelések (áfa, fogyasztási adó) stb. miatt oly mértékben elszabadultak a fogyasztói árak, hogy a kontinens úgymond boldogabbik részén Magyarország a negatív éllovas. Ez persze nemcsak azoknak feltűnő, akik naponta böngészik a statisztikákat és a függvényeket, illetve a beruházási lehetőségeket, hogy a forint elleni spekulációkról már ne is beszéljünk, hanem minden egyes állampolgárnak. Az árak magasak a bevásárlóközpontokban, a falusi piacokon, a szervizekben, a fodrásznál, az autószerelő-műhelyben, s ha jön a díjbeszedő, vagyis a gázos és a villanyórás, az embert az elképesztő költségek miatt a rosszullét kerülgeti. Eközben persze fizetésünk nem változik. Aki esetleg nem tudná: a kormány az idei évre minimális – 0-0,5 százalékos – reálbéremeléssel számol.
Alapkérdés persze, hogy miért is a fő ellenség az infláció? Nos, ha magas az általános drágulás üteme, akkor egy ország előbb-utóbb gazdasági és politikai értelemben is kiszámíthatatlanná válik. Lásd az euróbevezetés körüli, mellesleg a Medgyessy-kormány által saját maga gerjesztett mizériát, valamint a fizetőeszközünk ellen intézett támadásokat. Mindent összegezve: hazánk sajnos már nem vonzó a befektetőknek. S miáltal nem jönnek a nagyvállalatok, új munkahelyek sem létesülnek, továbbá a hazai kis- és közepes cégek sem részesülnek pluszmegrendelésekben. Hab a tortán, hogy a működő tőke helyett csak az úgynevezett forró-, tisztázatlan pénzekkel számolhat a költségvetés, ha állampapír-akciókat reklámoz.
Egykor Magyarországot úgy emlegették, mint Kelet-Európa Svájcát, a térség eminens országát, a lehetőségek hazáját. Mára oda jutottunk, hogy nem mi, hanem Szlovénia, Csehország és a balti államok számítanak Svájcnak.
De már nekünk is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.