Vádjavaslat orgazdák ellen

Az elkövetőket nem sikerült felelősségre vonni, az orgazdáknak vélt három gyanúsított ellen azonban vádjavaslattal lezárták a nyomozást a tavaly áprilisban, a szentendrei Czóbel Múzeumból ellopott képek ügyében. A szakértők szerint a 90 millió forintos zsákmányra véletlenül találtak rá tavaly augusztusban a BRFK nyomozói, így a négy műkincset visszavihették eredeti helyére.

2004. 05. 28. 17:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösen nagy értékre elkövetett orgazdaság miatt nyújtották be a vádjavaslatot a három gyanúsított ellen a Szentendrei Városi Ügyészségre – tájékoztatta lapunkat Tamics Gábor, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának vizsgálati főosztályvezető-helyettese. A tolvajok ellen viszont tovább folyik a nyomozás, mert az orgazdáknak vélt gyanúsítottak nem fedték fel kilétüket. Annyit sikerült rájuk bizonyítani, hogy amikor az ismeretlen elkövetőtől átvettek egy csomagot, tudtak arról, hogy abban értékes festmények vannak, s arról is, milyen körülmények között került hozzá. A rendőrség szerint a három férfi – tavaly augusztusi elfogásáig – nem tervezte a műtárgyak értékesítését, s nem valószínű, hogy volt megbízójuk – fejtette ki Tamics Gábor rendőr alezredes. A BRFK Kaptár csoportja tartott házkutatást az egyik gyanúsítottnál, N. Rudolfnál, aki ellen korábban ingatlancsalás miatt indítottak nyomozást. Ekkor kerültek elő a műtárgyak. N. Rudolf baráti körébe tartozott a másik két férfi, L. Mihály és A. Ferenc, akik korábban vagyon elleni bűncselekmények miatt már álltak bíróság előtt. Hamar őrizetbe vették őket is. Kiderült: ők vették át a festményeket a tettestől, s N. Rudolf óbudai lakásán rejtették el – fűzte hozzá az alezredes.
Dezső Antal ügyvéd, L. Mihály védője lapunknak elmondta: tegnap indítványozták a rendőrségen, hogy minősítsék át védence bűncselekményét bűnpártolásra. Emlékeztetett, hogy eredetileg lopással, most pedig orgazdasággal gyanúsítják L. Mihályt, de szerinte még az utóbbit sem követte el.



A közelmúlt jelentősebb képlopásai. Egy budai villából 2001. december 31-én 18 millió forint értékű festményt – köztük Munkácsy 12, valamint Csók István 3,5 milliót érő művét – tulajdonítottak el. Az óbudai Kiscelli Múzeumból 2002. július 1-jén négy, összesen 100 millió forint értékű Czóbel-, Márffy- és Szobotka-festményt loptak el. A négy tettest azóta jogerősen elítélték. A budapesti Jászai Mari tér egyik lakásából 32 értékes festményt loptak el 2002. december 18-án. Közöttük tíz Czóbel Béla-, két Egry József-, egy Márffy Ödön-olajfestményt. A egyik fővárosi, XII. kerületi lakásból tavaly június 7-én 100 millió forint értékben festményeket, szobrokat loptak el, többek között Aba-Novák Vilmos, Lotz Károly, Mednyánszky László alkotásait. Forrás: ORFK

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.