Lopás, azonosító jelek és okira-tok meghamisítása miatt idén januárban jogerősen elítélte a Fővárosi Ítélőtábla Veres István vállalkozót, akinek cége, a Specimpex Kft. nemrég 600 millió forint értékben egy 23 éves felújított An–26-os szállítórepülő beszerzését bonyolította le egy off-shore cégen keresztül a honvédelmi tárcának.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vizsgálatot rendelt el az ügyben, Csampa Zsolt (MDF) feljelentést kíván tenni Polt Péter legfőbb ügyésznél a szaktárca vezetője ellen, aki szerinte félrevezette a közvéleményt.
Albert Viktor, a Fővárosi Bíróság sajtóreferense tegnap a Duna Televízióban nyilatkozott először arról, hogy komoly haditechnikai visszaélések történtek évekkel ezelőtt a Magyar Honvédség szolnoki repülőbázisán, ahol Veres István vezette akkoriban a műszaki szolgálatot. Tájékoztatása szerint a Fővárosi Katonai Ügyészség vizsgálata alapján az egykori tisztet első fokon egy év hat hónap, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre és lefokozásra ítélte a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa 2002. május 13-án. A Fővárosi Ítélőtábla 2004. január 20-án hozta meg jogerős ítéletét, és a halmazati büntetést még súlyosbította százezer forint pénzbüntetéssel is.
Veres István csütörtökön azt közölte lapunkkal: nem büntetett előéletű, és nem áll büntetőeljárás alatt. Keller László közpénzügyi államtitkárt, aki korábban nem látott kivetnivalót a beszerzésben, továbbra sem tudtuk elérni az ügyben.
A honvédelmi tárca tavaly decemberben, még a Veres Istvánra kimondott jogerős ítélet előtt vette meg az An–26-os szállítórepülőt a NATO-beszállítói minősítéssel nem rendelkező Specimpex Kft. közvetítésével. A vásárláshoz a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által vezetett nemzetbiztonsági kabinet adott felmentést a közbeszerzés alól. A Specimpex Kft. vezetőjének a lopásügy kirobbanásakor műszaki szolgálatvezetőként felettese volt Hollósi Nándor, aki jelenleg a honvédelmi miniszter főtanácsadója a légierővel kapcsolatos ügyekben. A szaktárca mégis azt állítja, hogy Juhász Ferenc nem tudott Veres bírósági ügyéről. Hollósi korábban kijelentette: azért bízták meg a Specimpex Kft.-t a beszerzéssel, mert a cég hivatalos képviselője az ukrán repülőgépiparnak, később azonban kiderült, hogy a gépet egy ciprusi off-shore cégen keresztül vásárolta meg a társaság, és ezután adta tovább a minisztériumnak.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója lapunknak elmondta: Juhász Ferenc megbízta Fehér József közigazgatási államtitkárt, hogy indítson vizsgálatot az ügyben. A szóvivő elképzelhetőnek tartotta, hogy Hollósi Nándor tudott az esetről, de szerinte nem feltétlenül kellett ezt jelentenie a miniszternek. Megjegyezte: az előző kabinet honvédelmi minisztere kötött keretszerződést 1999-ben a Specimpex Kft.-vel, és már az előző ciklusban négy saját szállítógép felújításának lebonyolításával bízták meg Veres István cégét.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek