Borbarátnők Tokaj-Hegyalján

Négy fiatal borásznő mutatkozott be a napokban a Tokaji Borbarátnők Társaságának rendhagyó kóstolóján a budapesti Vármegye Galériában. Tokaj-Hegyalján új vállalkozások birtokait vezetik a nagyszerű borászok, mert hisznek abban, hogy a világ legjobb édes borának a nemzetközi piacon is az „alsó polcról” magasabb helyre kell kerülnie.

2004. 06. 28. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megmozgatott szép bor először vékony rétegben a pohár falához tapad, majd íveket képez, végül csíkokban lecsorog, és gótikus ablaksorokra emlékeztető nyomot hagy. Az úgynevezett templomablak-jelenséget az egyik legízletesebb, mézillatú tokaji hárslevelűvel teli pohárral a kezemben vizsgálgatom a belvárosi Vármegye Galériában, apró keretes grafikák és jókedvű borbarátok között.
A teremben többnyire férfiak ülnek, a figyelmüket viszont négy nagyszerű nő foglalja le éppen, a Tokaji Borbarátnők Társaságának borászai. A hölgyek ráadásul a legjobb termékeiket mutatják be a rendhagyó mustrán, a száraz és kései furmintoktól, illetve hárslevelűktől kezdve a hatputtonyos aszúig, Hegyalja aranyáig. A borásznőket Demeter Ervin, a borbarátnők szervezetének bemutatkozási lehetőséget adó Belvárosi Pannon Borklub fővédnöke mutatja be, narrálva az „előadást”, a borai mellett önmagáról is beszél minden általa megszólított vendég.
Elsőként Wille-Baumkauff Márta egyik borát töltik a poharunkba, amelyet Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikus, a Magyar Borkalauz egyik állandó szerzője, a borbarátnők képviselője bírál, kétségbevonhatatlan szakértelemmel értekezve arról, hogyan gömbölyíti le a savakat az alkohol. Wille-Baumkauff Márta 1991 óta foglalkozik a tokaji borokkal az abaújszántói déli sátorhegy történelmi dűlőjén. A pincészete innen kapta a Pendits-szőlőbirtok nevet. Mint meséli, főként a gyönyörű vidék fogta meg, amikor vállalkozásba kezdett Tokaj-Hegyalján, ezért a birtokuk filozófiája az lett, hogy a borban egyértelműen felfedezhetővé tegyék Hegyalja, a szőlőfajta, az évjárat és a dűlő karakterét.
Érezhetően magas alkoholtartalommal rendelkező nedűvel mutatkozik be Bárdos Sarolta, Hegyalja legfiatalabb borászcégének egyik legfiatalabb borásza. Miközben az új birtok környezetéről beszél, látszik rajta, hogy azonnal beleszeretett a hegyekkel és a Bodrog árterével övezett erdőbényei medencébe. Több száz évvel ezelőtt is művelték már az itteni szőlőket, amelyek most újjáélednek a borász kezei alatt. Sarolta családjának saját birtoka is van, Tokaj Nobilis néven. Hathektárnyi szőlőjükből kettő a nagyapjáé volt, kárpótlással vásárolta vissza a família. Olyan termőhelyen vitorláznak ezek a szőlők, mint a Várhegy- dűlő vagy a Csipkemál-dűlő, olyan földön, amely még a Rákóczi-családé volt az 1600-as években. A fejedelmi parcellák művelőjét nem véletlenül kérte fel az ország egyik legsikeresebb vállalkozója, Béres József, hogy vezesse újonnan vásárolt szőlőbirtokát. A Béres Rt. terjeszkedni szeretne, és megtérülést lát a tokaji borban. Nem azonnalit, mintha mondjuk plazát építtetne, hanem hosszú távút, nemes cél érdekében. A társaság a gasztronómia mellett az egészséghez is közel álló területnek tartja a tokaji borok termelését és terjesztését, és ezt az elképzelést igazolja a történelem is.
Túróczi Márton már 1743-ban azt írja a tokaji venyigék nedvének gyógyhatásáról és afrodiziákumerejéről, hogy azok igen hasznosak a lélek hibáiban, és sokat használnak a szaporaságra. „A tokaji bor az öregek teje, s azt az embert is helyreállítja, ki már a haldoklóhoz hasonlított” – fogalmaz a krónikaíró. A Béres család többek között ezért is támogatja a tokaji bort, no meg mert szeretik a világ legjobb édes borait, és hisznek benne, hogy egyszer elismerik az egyedülállóságukat a nemzetközi piacon. Béres József szerint a mai kereskedelmi mutatók alapján 20-30 éven belül nem számíthat megtérülésre az, aki a tokaji borokkal foglalkozik.
Bárdos Sarolta tagja a Tokaji Borbarátnők Társaságnak is, ahogyan a másik három vendég. A szervezet tavaly decemberben alakult a tokaj-hegyaljai Mádon. A tizennyolc alapító egyike Béres József felesége, de köztük találhatjuk az Év bortermelőjének választott Árvay János feleségét és Szepsy Gabriellát is.
„Tokaj valóban kuriózum, és ezt látni kell a világnak. Nem láthatja azonban, ha mi nem akarjuk megmutatni” – magyarázza a társaság legfőbb célkitűzését Béres Józsefné, aki szerint a tokaji borászat hagyományainak megőrzése mellett az ilyen kezdeményezések öregbíthetik a hegyaljai borok nemzetközi hírnevét is. A borbarátnők a Világörökségek tokaji találkozója alkalmából mutatták be első borukat, amely a Béres-szőlőbirtok késői szüretelésű, 2003. évi hárslevelűje lett.
Miközben ezt a bort kóstoljuk, megismerjük az újabb vendéget, Berecz Stephanie-t is. A borásznő a franciaországi Loire-völgyéből jött Magyarországra, és azonnal úgy döntött, hogy érdekli a tokaji bor, a tokaji vidék. „Nem könnyű külföldinek lenni bárhol a világon, de én már tokaji vagyok” – mondja bájos francia akcentussal.
Stephanie valóban sokat tett a tokajiért. Amikor a franciák céget alapítottak a Disznókő-birtokra, még sokan kételkedtek, de ma már csendesek ezek a hangok. A szakember irányításával kitűnő borokat készít a gazdaságilag is jól működő társaság. A borásznő most önálló gazdálkodásba kezdett, hogy végig vihessen egy „alkotási folyamatot”, és egy Tolcsvában alakuló pincészetet kíván felemelni.
Franciaországban a mindennapok része a borfogyasztás, így Stephanie már tizennégy évesen megkóstolhatta a család borát, és többek között azért lett borász, mert lenyűgözte, hogyan lehet ilyen ízeket kicsalogatni a szőlőből.
Bott Judit bizonyára sokat tud a tüzes olasz borokról, de mégis úgy döntött, hogy inkább Tokajba csalja itáliai munkáltatóit, akiknél szőlőmunkásként dolgozott. Judit a felvidéki Bősről származik, talán ezért is beszél olyan „mikszáthian” a borról. Anekdotát ad elő, de teljesen mait. Arról mesél, hogy a hagyományokat a körülmények ellenére büszkén őrzi. Amikor például az egyik préshez alkatrészt kértek a gyártótól, megkérdezték őket, hogy múzeumban dolgoznak-e. Lábbal gyúrják az aszút ma is, mint 200 évvel ezelőtt. „Csodálkozom, hogy a kalendáriumban még vannak szentek!” – néz fel ámuló szemekkel, amikor arról beszél, hogyan győzte meg a szőlőműveseket az elképzeléseiről. Azt mondta nekik, hogy ne tegyenek a ládába olyan szőlőt, amilyet nem tennének a szájukba sem, hiszen ami a tokaji fürtökből lesz, az „vigasztaló és mámorító is egyben”. A füleki pincészet, ahol Judit most dolgozik, tíz hektáron termel, öt különböző dűlőben, mert az egyik alapvető céljuk, hogy egész Hegyalja jellegét hordozzák a boraik.
A borásznő célja, hogy a füleki borokat egyszer minden fenntartás nélkül levegyék a vinotékákban a polcról.
„Előfordul, hogy a határon túli magyarok Nyugatról visszatérve az anyaországban találják meg boldogulásukat, hogy a történelem nagy sebeit az Európai Unióban orvosolják” – jegyzi meg Demeter Ervin az utolsó kóstolás előtt.
Az est befelezéseként édes meglepetés, Wille-Baumkauff Márta aszúesszenciája érkezik a felszolgálóktól. Mire a poharam falán eltűnnek a „csúcsívek”, már a terem ablakai sem rezegnek az odakint támadt vihartól. Amikor a galériából kilépünk az esőáztatta útra, fejünk fölött tisztulni kezd az ég is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.