Botrány lett a disznóhúsból

Óriási botrányt kavart a múlt héten az izraeli legfelső bíróság döntése, mely szerint három városban, Tiberiás, Karmiel és Beit Semes településen engedélyezik a disznóhús árusítását. A zsidó és az iszlám vallás által is tisztátalannak tartott állatból készített élelmiszerek árusítása egyesek szerint lépés a modern demokrácia felé.

2004. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael e három városának jellegét kissé valóban átalakítaná a disznóhús árusítása. A Közel-Keleten ugyanis sehol nem találhatók meg a nálunk megszokott sonkák, szalonnák. Az arab világ nem is gondolkodik a disznóhús esetleges bevezetésén, mint ahogy a vallásos zsidók sem változtatnak szokásukon. Ám Izraelben nem csupán vallásos emberek élnek, így néhányan nem tartják elképzelhetetlennek, hogy megkóstolják a számukra ismeretlen és tiltott húsfajtát, ám minden bizonynyal sokan aggódnak a világias jellegű hivatalos politika miatt. Eli Jisaj, a szefárd zsidókat tömörítő, vallásos Sász párt képviselője úgy fogalmazott: „A legfelső bíróság egy nagy szöget vert az állam zsidó jellegének koporsójába.” Ez a vélemény ugyan egy szélsőséges párt tagjának szájából hangzott el, mégsem lehet nem észrevenni, hogy egyre-másra veszítik el előjogaikat az ortodox zsidók Izraelben. A disznóhús árusítása egyébként jelenleg csak érdekes kísérlet. A helyszíneket úgy választották ki, hogy viszonylag kicsiny legyen a konzervatív zsidó lakossága, ám jelentős orosz kisebbség éljen a területen. Az oroszok ugyanis sokszor fittyet hánynak a zsidó hagyományokra és szokásokra. Egyéb területeken azonban sikerrel jártak az izraeli társadalmat a vallás felé vezetni kívánó ortodoxok. Elérték, hogy az El Al izraeli nemzeti légitársaság az óriási deficit ellenére sabbat idején nem repül. Az autóközlekedés betiltására azonban semmi esélyük (pedig ez a leghőbb vágyuk), ez ugyanis valószínűleg az ország heti egyszeri megbénulását jelentené.
Izrael a jelek szerint továbbra is nehezen tudja meghatározni saját jellegét. A zsidó haza eszméje mentén hozták létre, a vallásos tömegeket viszont nem tudja teljesen kezelni, s ezek az emberek akadályozzák az állam modern köztársasággá válását. Az aktuális kormányzó pártok azonban egyfelől nem vethetik el azt az alapot, amely létrehozta államukat, másfelől pedig nagy szükségük van a vallási keményvonalasok szavazataira, így bizonyos engedményekkel hintenek port időről időre reménybeli voksolóik szemébe. A magyar származású Tomi Lapid vezette Sinuj párt pedig épp azért küzd, hogy vessék le végre a teokratikus állam jelentette koloncot, s csatlakozzanak a liberális demokráciák sorába. Lapid a 2003-as választási győzelem után igazságügy-miniszter lett az új kormányban, s előre jelezte, küzdeni fog a vallási iskolákban (jesivákban) tanulók hadkötelezettsége érdekében vagy a polgári esküvő intézményének létrehozásáért. Eddig azonban egyiket sem sikerült elérnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.