Búcsú Nagy Richárdtól

2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zagyvarékas külön helyet biztosított a katona koporsójának a helyi temető díszsírhely táblájában, ahol Nagy Richárd a falu másik hősi halottja, az 1956-ban elhunyt Fekete Lajos mellé került. Az önkormányzat gyászszalagot helyezett el a település utcanévtábláin, a helybeliek pedig közös koszorút készítettek a fiatalember sírjára. Nagy Richárd nemzeti lobogóval letakart koporsóját a Budapest Őr- és Díszezred katonái kísérték a sírhoz, ahol Juhász Ferenc és Keresztúry László, az elhunytnak szolgálati helyet adó szolnoki könnyű vegyes ezred parancsnoka mondott beszédet.
A zagyvarékasi temető tegnap már délután fél háromkor megtelt katonákkal és helybéliekkel. Nagy Richárd családja, hozzátartozói, ismerősei még a ravatalnál tartózkodtak, amikor a honvédség katonazenekara és díszszázada felállt a hősi halott sírja mellett. Végül Juhász Ferenc, Kurucz László, Szenes Zoltán és Havril András vezérkari főnökhelyettes állt a koporsó mellé. A zenekar fanfárosainak „Vigyázz!” jelére harsantak fel a Himnusz hangjai, majd Szabó Tamás dandártábornok katolikus tábori püspök kezdett hozzá az egyházi szertartáshoz. Ezután következtek a búcsúbeszédek. Juhász Ferenc kiemelte, hogy Nagy Richárd a katonatársak ismertetése szerint is a „legjobb volt a legjobbak közül”. Mint fogalmazott, „a hadnagy a köztársaságnak áldozta fiatal életét, mert a köztársaság érdekét védi, aki a világ diktatúráinak felszámolásában egy biztonságos világ megteremtéséért tevékenykedik”. Juhász aljas, gyáva terrorcselekménynek nevezte a Nagy Richárddal történteket.
– Nem szabad, hogy a féltés átalakuljon pánikká – fogalmazott a tárcavezető. – Azt ígértem, ha háborús lesz a helyzet Irakban, hazahozzuk a katonáinkat, de ez most megfutamodás lenne – tette hozzá. Juhász rámutatott: azért küldtünk szállítóalakulatot Irakba, mert ezzel is demonstrálni kívántuk, hogy nem harci cselekményekben, hanem békefenntartásban veszünk részt. A miniszter megismételte azt a parlamentben is hangoztatott gondolatát, hogy ez a haláleset „megölte a reményeinket is, hogy a béke ellenségei felfogják: a magyar katonák segíteni akarnak Iraknak”. Keresztúry László arról szólt, hogy Nagy Richárd mindig erősen érdeklődött a haza szolgálata iránt, ezért lett 2002-től szerződéses katona, ezért jelentkezett 2003-ban a szarajevói alakulat tartalék egységéhez, és ezért utazott 2004 februárjában Irakba.
A beszédek után folytatódott az egyházi szertartás, majd Molnár Zsolt, az iraki kontingens szabadságon lévő századparancsnoka búcsúzott el a bajtársak nevében. A sír megszentelése és a díszszázad sortüze után hantolták el az iraki kontingenstag koporsóját, majd elhelyezték a megemlékezés koszorúit. A Szózat zenéjét és a katonák díszmenetét követően a zenekar kürtöse a temetés zárásaként eljátszotta a Magyar Takarodót. Mint megtudtuk, az elhunyt Szolnokon élt, és egyedül élő édesanyjának akart segíteni, hogy felújíthassa a házát, többek között ezért vállalta a külszolgálatot. Cukrásznak tanult, de a Jászberényi Hűtőgépgyárban kapott munkát, mielőtt szerződéses katona lett. Egész életében a katonai pályára készült, állandóan sportolt és edzette magát. Édesanyja helyett ő szeretett volna lenni a család fenntartója. Kurucz László helyi polgármester közlése szerint Zagyvarékason és környékén nagy a munkanélküliség, kevés kiugrási lehetősége van egy fiatalnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.