Csomag? Lesz

Bár Draskovics Tibor az európai parlamenti választást követő éjszakán a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva igyekezett megnyugtatni a pénzpiacokot és a közönséges halandókat, miszerint a szocialisták gazdaságpolitikája jottányit sem változik majd, hazánk sajnos továbbra is jelentős költségvetési és folyó fizetési mérleghiánnyal küszködik.

2004. 06. 15. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank által tegnap közzétett adat szerint a folyó fizetési mérleg hiánya áprilisban 1,07 milliárd eurót tett ki, s az első négy havi deficit 2,826 milliárd euró volt. Vagyis: elképesztően magas a hiány, egyes vélekedések szerint akár össze is omolhat a fizetési mérleg. Úgy fest, hogy a Medgyessy-kormány még saját magához képest is tud negatív eredményeket produkálni.
A legfrissebb statisztika szerint ráadásul felpörgött a behozatal, amely egy alapvetően exportra termelő ország esetében bizony több mint baljós jel.
Persze pénzügyminiszterünk szerint a gazdaság jó irányba halad, és a kormány teszi a dolgát. Nos, a Magyar Nemzeti Bank által publikált, magas áprilisi fizetésimérleg-hiány adat hatására tegnap reggel 254 forint fölé kúszott az euró jegyzése a bankközi devizapiacon. Nemzeti fizetőeszközünk gyengülése mellett az is sokatmondó, hogy a múlt héten a befektetők növekvő aggodalmuknak adtak hangot a magyar eredmények miatt, hiszen a vártnál is rosszabb gazdasági adatokat hoztak nyilvánosságra, s véleményük szerint az idei év második fél éve az előzőnél is gyatrább lesz; főként az általános kamatlábak növekedésével számolnak. Utóbbit támasztja alá, hogy a jegybank leállt az alapkamat csökkentésével. Talán mérget is vehetünk rá, hogy a nagy deficit miatt a Magyar Nemzeti Bank jó időre befagyasztja a folyamatot. Amennyiben pedig így lesz, a magas kamatszinttel tovább romolhat az egyébként is megtépázott magyar versenyképesség. Nyugati elemzők úgy tartják, hogy elkerülhetetlen a sorrendben immár negyedik megszorító csomag, hiszen a mostani gazdaságpolitika nem képes helyrebillenteni a büdzsét. Aki esetleg már nem emlékezne rá: az első költségvetési, 55 milliárd forintos visszafogásról tavaly döntött a Medgyessy-kormány, amely idén februárban további 120 milliárddal, illetve annak adóvonzatával kurtította meg mindennapjainkat. Rá pár hétre, azaz idén márciusban a szaktárcáktól zárolt a kabinet még 10,7 milliárd forintot.
Nagy kérdés, hogy a vasárnapi Fidesz-győzelem a gazdasági reformokra irányuló, egyébként felettébb szükséges, szocialista szándékot miként is befolyásolja. Létrejön-e konszenzus az alapvető nemzetgazdasági kérdésekben? Tárgyalóasztalhoz ül-e a társadalmi támogatottságát felélő MSZP a győztes Fidesszel? S egyáltalán: megszabadul végre az ország a folyamatos megszorító „csomagolástól”? Gyaníthatóan nem. Hazánkban ugyanis remény sincs olyan, nyugati jellegű politikai berendezkedésre, ahol is a baloldali hatalom kezet fogna az ország érdekében az ellenzékkel, s a nemzeti konszenzus alapján hajtaná végre az intézkedéseket.
Ide kívánkozik: a Bokros-csomag óta tudjuk, hogy a megszorító intézkedések nem viszik előre az ország gazdaságát, sőt a társadalom kohézióját zilálják szét. A jelenleg kiszemelt áldozat a honvédelem és az egészségügy. Azaz két olyan terület várhatja a lepusztítást, ahová sokkal inkább a pénzt kellene pumpálni, mintsem a leépítést erőltetni. Hogy tehát a ciklus hátralévő részében maradnak a csomagok, azt a fenti tényadatok kíméletlenül alátámasztják. Mert hiába imponáló a negyedéves GDP, az sajnos nem képes megmenteni a költségvetést. A kormány pedig – mint azt két éve egyfolytában bizonyítja – képtelen rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.