Hozzávetőlegesen 15,840 milliárd forintot költött a mai napig a magyar állam az iraki misszióra – derül ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) tájékoztatásából. Tavaly 9 milliárd forint ment el a kontingens személyi juttatásaira, logisztikai és szállítási költségeire, és ennek az összegnek további húsz százalékát (1,8 milliárd forintot) költötték a csapatok működésére – tudtuk meg Bocskai Istvántól. A HM kommunikációs főigazgató-helyettese elmondta: az idei adatok közül csak a bér- és járulékjellegű kifizetések eddigi költségeit tudják biztosan, ez 4,2 milliárd forint, de a tavalyi számítások alapján körülbelül további húsz százalékot fizethettek ki az egységeket szállító An–26-os gép üzemidejére, valamint az egyéb kiképzésekre és felkészítésekre az idén. A számítás a szóvivő szerint azért is bonyolult, mert a költségeket előre tervezik, de még nem tudni, hogy a parlament miként dönt a misszió további sorsáról, és az amerikaiak mit fizetnek ki, vagy írnak jóvá a ráfordításainkból.
*
Az eddigi információkból azonban levonhatók bizonyos következtetések. Mivel a legutóbbi, 2001-es népszámláláson Magyarországon 3 862 702 háztartást írtak össze, a HM által megadott költségszámok alapján az iraki misszió családonként 4100 forintjába került a magyaroknak. Ez az egyhavi minimálbér csaknem nyolc százaléka. Nem keveset vásárolhattak volna az iraki kontingens költségéből a szocialista közpénzügyi államtitkár, Keller László által az Orbán-kormány költekezései kapcsán előszeretettel emlegetett lélegeztetőgépekből sem. A Heim Pál Gyermekkórház tájékoztatása szerint legutóbb 12,5 millió forintot fizettek ki egy csecsemőknél is alkalmazható készülékért. Ezek szerint az iraki külszolgálatunkra költött pénzből 1267 inkubátort vásárolhatott volna az állam a beteg gyermekeknek.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter egy lapunknak adott interjúban nemrég azt közölte: az iraki magyar kontingens költségeire az év végéig 28 milliárd forintot irányoztak elő. Amennyiben ezt az összeget mind felhasználják, háztartásonként 7249 forintos lesz a számla.
A The Guardian elemzése szerint óriási árat fizetnek az iraki háborúért az amerikaiak is. A brit lap azt írja, a katonai megszállásra az Egyesült Államok eddig 126 milliárd dollárt költött, és ez azt jelenti, hogy egy amerikai családnak 3415 dollárt (körülbelül 712 ezer forintot) kellett kifizetnie a háború miatt. A miénknél jóval nagyobb az amerikaiak személyi vesztesége is. Amíg magyar részről egy civil és egy katona áldozata van eddig az iraki konfliktusnak, az amerikaiak 853 katonájukat vesztették el a harcokban.
Hajthatatlan a kormányoldal. Simicskó István (Fidesz) a parlament honvédelmi bizottságának tegnapi rendkívüli ülésén arra hívta fel a figyelmet, hogy az iraki misszióra költött pénz fontos lenne a hadsereg reformjához is. Közölte: a Fidesz álláspontja egyezik az MDF-ével, mielőbb haza kell hozni a katonákat Irakból, mert a kontingensről szóló parlamenti szavazás idején elhangzott érvek sorra megdőltek az elmúlt időszakban. A kormánypárti többségű bizottság azonban ismételten elutasította az iraki magyar kontingens azonnali hazarendeléséről szóló MDF-es indítvány tárgysorozatba vételét.
Tiltakozó SZDSZ-es hang. Heindl Péter, az SZDSZ alapító tagja a múlt héten a pécsi Új Dunántúli Naplóban nyílt levelet közölt, amelyben tiltakozik amiatt, hogy a szabad demokraták „az összes magyar parlamenti párt közül a legkövetkezetesebben állnak ki az Irakban hamis ürüggyel megindított imperialista háborúját vívó, katonai és civil áldozatait a szó szoros értelmében számolatlanul gyilkoló, személyes szabadságától megfosztó és megkínzó amerikai–angol koalíció fegyveres támogatása mellett”. A politikus szerint semmilyen morálisan elfogadható indok nem szól a magyar katonák további iraki tartózkodása mellett.
megemlékezés a hősi halottról. Bosznia-Hercegovinából féléves, illetve egyéves szolgálat után hazatért 72 magyar békefenntartó katonát fogadtak tegnap Szolnokon a Magyar Honvédség I. Könnyű Vegyes Ezred laktanyájában. Az egységek és a vendégek egyperces néma gyásszal emlékeztek az Irakban hősi halált halt Nagy Richárdra, aki az ezrednél szolgált.