Előléptetés és gyász a Házban

Posztumusz hadnaggyá léptette elő Nagy Richárdot, az Irakban merénylet áldozatává vált magyar katonát Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki a parlament tegnapi ülésnapján emlékezett meg a szerződéses szakaszvezetőről. A halálesetet vizsgáló magyar bizottság ma számol be az Országgyűlésben a helyszíni tapasztalatairól.

2004. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Richárd hősi halált halt, életét áldozta a békéért, a szabadságért, a Magyar Köztársaságért – fogalmazott a honvédelmi miniszter tegnap a parlamentben. Kijelentette: a merénylet megölte a tíz hónapja táplált reményeket is arra, hogy a nemzetközi erőknek gyorsan sikerül stabilizálni a helyzetet, és a magyar szállító zászlóalj súlyos véráldozat nélkül teljesítheti feladatát. „Azok a gyáva terroristák törnek a békéért és stabilitásért dolgozó katonák életére, akiknek jobb az anarchia, mint a rend, és akiknek csak az számít, hogy nagyobb legyen a fenyegetettség, a félelem, a rettegés” – hangoztatta a tárcavezető.
Nagy Richárdot, akinek földi maradványai vasárnap érkeztek Budapestre, holnap délután három órakor helyezik végső nyugalomra lakóhelyén, Zagyvarékason. Az elhunyt katonáról Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is megemlékezett, hangsúlyozva: az egész nemzet gyászol. Az Országgyűlés – Mádl Ferenc köztársasági elnök jelenlétében – egyperces néma főhajtással adózott a katona emlékének.
Az iraki halálesetet vizsgáló magyar bizottság ma reggel, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülésén számol be a vizsgálat eredményeiről. Ezt követően a testület az Országgyűlés honvédelmi bizottságát is tájékoztatja.
Isaszegi János dandártábornok, a magyar vizsgálóbizottság vezetője vasárnap azt nyilatkozta, hogy a vizsgálati jelentés szerint a magyar kontingenst és annak vezetését nem terheli felelősség Nagy Richárd haláláért. Információink szerint azonban több kérdés felmerült a misszió szállításának előkészítésével kapcsolatban. Ellentmondásos információk kerültek például nyilvánosságra arról, hogy a magyar alakulat konvoja előtt bejárták-e felderítő egységek a veszélyes útvonalat, és hogy megfelelő sebességgel haladt-e a járműoszlop.
Isaszegi János a vizsgálatot megelőző szolnoki sajtótájékoztatóján arra utalt, hogy feltehetőleg nem a Nagy Richárdot szállító BTR páncélozott jármű volt az elkövetők célpontja, hanem az egyik teherautó, de a merénylők rosszul számolhatták ki a konvoj sebességét, mert az a szokásosnál lassabban haladt.
Szakértők elismerték, hogy védőlemezzel lehetne felszerelni a BTR járműveket, amelyek főként RPG gránátok támadása ellen védenek, de adott esetben használhatnak a repeszek becsapódása ellen is. Az Irakban szolgáló csapatoknál azonban még így is a magyar szállítóalakulat a legvédettebb. A magyar konvoj elején egy felderítő dzsip haladt, de eddig nem nyilatkozott senki arról, milyen álcázással érték el, hogy a házilag készített pokolgépet nem vették észre a katonák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.